Vše, co byste měli vědět o protokolu a proxy serveru SOCKS5

Protokol SOCKS5 je protokol, který se často vyskytuje v různých službách VPN jako další protokol pro běžné protokoly PPTP, L2TP, OpenVPN a další protokoly. V první řadě potřebujete vědět o SOCKS5, že se jedná o upgradovanou verzi protokolu Socket Secure, který poskytuje další šifrovací systém a také přenos UDP a TCP. V předchozí verzi SOCKS, SOCKS4, nepodporuje přenos UDP. Protokol se často používá pro přenos dat založený na výkonu.


SOCKS5 je zcela odlišný od běžného HTTPS proxy, ve kterém poskytuje uživatelům možnost používat všechny typy přenosu namísto pouze HTTP provozu. To znamená, že se nezabývá pouze přenosem dat z webových stránek, ale také přenosem dat pro jiné typy přenosu, jako je P2P přenos, e-mailové aplikace a další síťový přenos založený na aplikacích. Chcete-li vědět více o tomto protokolu, Zde jsou věci, které byste měli vědět o tomto protokolu a proxy:

1. Je to všechno o poskytování nejlepšího výkonu

Hlavním vrcholem protokolu SOCKS5 je výkon, který může poskytnout uživatelům. To znamená, že ve srovnání s jinými typy protokolů může tento poskytnout rychlejší přenos dat mezi servery a uživatelským zařízením. Proto je tento protokol často používán pro přenos velkých dat, jako je stahování a odesílání souborů přes internet a mezi různými aplikacemi. Jde o upgrade z předchozího protokolu SOCKS4, který umožňuje ještě rychlejší přenos dat, protože podporuje přenos dat UDP.

2. Často se používá při sdílení torrentů nebo P2P

Protože tento protokol je navržen tak, aby nejen zpracovával požadavky HTTP, stejně jako běžný HTTP proxy, byl protokol SOCKS od svého prvního vývoje používán pro torrentování nebo sdílení souborů P2P. Je to z různých důvodů, přičemž hlavním důvodem je stabilita a spolehlivost při poskytování datových paketů z různých typů přenosu, včetně přenosu torrenting. Většina poskytovatelů VPN, kteří nemají povolený protokol SOCKS5, obvykle nepodporuje sdílení souborů P2P, protože tento typ online aktivity nelze provést jednoduše pomocí běžného protokolu HTTP.

3. SOCKS5 obsahuje šifrovací systém

Tento protokol je lepší než jeho předchůdce, protože obsahuje přidaný šifrovací systém a přidanou podporu pro přenos dat UDP. Šifrovací systém je užitečný k zajištění toho, že k určitému soukromému serveru může pomocí tohoto protokolu přistupovat pouze určitá IP adresa, a zajišťuje, aby vaše připojení nebylo sdíleno nebo přerušeno jinými třetími stranami. Předchozí verze, SOCKS4, neposkytuje přidané šifrování a podporu UDP, takže je méně bezpečná než novější verze.

4. Podporuje přenos dat UDP a TCP

Přenos dat TCP je často používán různými protokoly, aby vám umožnil přístup k běžným webům pomocí soukromého serveru proxy. To znamená, že při použití přenosu dat TCP můžete skrýt svou skutečnou IP adresu a získat tak výhody přístupu k běžným webům s rychlejším výkonem. Přenos dat TCP má však problém s latencí, což znemožňuje přenos dat vyžadujících minimální latenci, například online hraní a streamování videa. S podporou přenosu dat UDP se SOCKS5 stal lepším protokolem při zpracování dat s nízkou latencí při současném udržení výkonu v nejlepším možném stavu.

5. Může být použit jako samostatný protokol nebo v kombinaci s VPN

Dobrou zprávou o protokolu SOCKS5 je, že jej můžete použít jako samostatný protokol a přesto mít rychlý přístup k internetu anonymně pomocí rychlého přenosu dat. Pro fungování nemusíte používat VPN, protože ji lze nakonfigurovat stejně jako konfiguraci připojení VPN. Pokud však používáte SOCKS5, nabízí SOCKS5 méně bezpečnostních funkcí, protože vaše stahování může stále sledovat třetí strana. Proto je vždy lepší kombinovat tento protokol s VPN, aby bylo zajištěno, že při procházení nebo přenosu dat z internetu získáte veškerou nezbytnou ochranu a soukromí..

To jsou věci, které byste měli vědět o protokolu a proxy serveru SOCKS5. Sečteno a podtrženo, je to, že tento protokol nabízí rychlejší přenos dat než jiné protokoly, a proto se doporučuje použít, pokud plánujete provádět nějakou činnost torrentingu. Je však lepší použít jej s VPN, abyste zajistili, že pro vaše síťové připojení získáte nejlepší systém ochrany a budete moci zůstat anonymní online..