Jak sociální média ovlivňují vaše online soukromí a jak je můžete chránit

Dnes existují miliardy lidí, kteří mají aktivní účet sociálních médií, ať už se jedná o Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest nebo místní platformy sociálních médií. Alespoň polovina z nich aktivně přistupuje ke svému účtu a něco zveřejňuje na svém účtu jednou týdně. Ať už jsou to jejich vlastní myšlenky, jejich aktuální podmínky, zvláštní události, nezapomenutelné okamžiky nebo cokoli jiného, ​​co zveřejní, to, co zveřejní na svých platformách sociálních médií, tam zůstane navždy. Ano, i když ji odstranili.


Servery sociálních médií vždy uchovávají soubory nebo příspěvky, které nahrávají jejich uživatelé. Jakmile se vaše příspěvky připojí online, již se nebudete moci vrátit. Nelze je úplně smazat. Ano, mohou být odstraněny z vaší časové osy nebo zdroje. Bude však na serverech zachována po velmi dlouhou dobu. Z tohoto důvodu mohou být sociální média velkým rizikem pro vaše soukromí online. Jako běžný uživatel musíte vědět, co je na prodejně, když venku používáte některou z dostupných platforem sociálních médií. Zde je uveden vliv sociálních médií na vaše soukromí online a jak je můžete chránit:

1. Sociální média monitorují vaši aktivitu na rozdíl od jiných služeb

Pokud chcete vědět, jaký typ online služeb chce shromažďovat od svých uživatelů nejvíce dat, jedná se o sociální média. Ať už se jedná o Facebook, Instagram, Google Plus, Twitter nebo jakékoli jiné platformy sociálních médií, pokusí se uživatele sledovat tak obsedantně, že by často mohli narušit vaše soukromí online. Proč? Je to proto, že jejich podnikání se točí kolem informací o lidech. Ve skutečnosti jsou lidé, kteří využívají jejich služeb, produktem samotným.

Sociální média prodávají sliby, které uživatelé mohou spojit s kýmkoli na světě vytvořením profilu. Poté vyzývají uživatele, aby sdíleli své příspěvky s ostatními. Dále bude platforma studovat chování lidí a jejich vzájemné interakce, jaké typy příspěvků jsou populární, jejich aktuální nálady, jejich problémy atd. Všechna tato data jsou shromažďována na jejich serverech.

Jak chránit vaše soukromí: Používejte sociální média co nejméně, a pokud je to možné, odpojte od nich online život.

2. Zajímají se o vás všechno vědět

Proč platformy sociálních médií chtějí vědět všechno o vás? Je to proto, že jste produkt. Chtějí použít data, která od vás shromáždili, k dosažení maximálního možného zisku pro společnost. Shromážděné údaje budou poté sdíleny s jejich inzerenty a třetími stranami, které mají zájem vás zacílit na propagaci produktů nebo reklamy.

Vlády také rády pracují se sociálními médii, protože nemusejí tvrdě pracovat na profilování vás jako svých předmětů.

Jak chránit vaše soukromí: Interagujte pouze s lidmi na sociálních médiích, které osobně znáte, na individuálním základě.

3. Vláda úzce spolupracuje s platformami sociálních médií

Platformy sociálních médií jako Facebook a Twitter budou dodržovat vládní pravidla týkající se shromažďování a sdílení dat. Vláda může za žádných okolností, kdykoli je to nutné, požádat služby sociálních médií o sdílení údajů o svých uživatelích za účelem vyšetřování nebo za jakýmkoli jiným účelem. Pokud společnost nesplní požadavky vlády, může být jejich podnikání ohroženo.

Na druhé straně, protože sociální média jednají přímo s lidmi, stává se pro vládu velkým partnerem pro studium jejich občanů a vědění všeho o nich s velmi malou prací. Mohlo by se dokonce stát rozšířeným systémem dohledu nad občany.

Jak chránit vaše soukromí: Nevystupujte na sociální média. Jako dobrý občan se pokuste zodpovědně využívat sociální média.

4. Vaše data nebudou odstraněna, i když jste je odstranili

To je riskantní na sociálních médiích. Ať už jste zadali jakékoli příspěvky nebo informace, které jste vložili do platforem sociálních médií, nebude možné je smazat, přestože jste je z časové osy odstranili. Jedním z důvodů je to, že společnosti za těmito službami potřebují co nejvíce údajů o svých uživatelích shromážděných a nechtějí, aby se jich vzdala. Dalším důvodem je to, že i když jsou data stále uložena na jejich serverech, i když byla odstraněna od veřejnosti, vláda může mít stále přístup k informacím o všech jednotlivcích, i když odstranily své stopy na sociálních médiích.

V takovém případě to může být opravdu nebezpečné pro vaše soukromí online, protože vaše informace budou vždy v rukou těchto společností, i když je již nechcete sdílet s ostatními.

Jak chránit vaše soukromí: Zveřejňujte na sociálních médiích pouze dobré věci, ať už se jedná o vás nebo o kohokoli jiného. Tímto způsobem nebudete litovat nic, co jste zveřejnili.

5. Jejich nástroje jsou navrženy tak, aby studovaly vaše chování

Každá funkce, kterou zveřejňují platformy sociálních médií pro veřejnost, je kvůli lepšímu studiu jejich uživatelů. Malá část shromážděných údajů bude samozřejmě použita ke zlepšení samotné služby. Ale velké množství shromážděných údajů bude použito k maximalizaci jejich zisku prodejem vašich informací zúčastněným třetím stranám. Každý nástroj, který vydal, ať už ve formě softwaru, webových nástrojů, aplikací nebo jiných, je také navržen tak, aby studoval vaše online chování. Dejte si pozor na to.

Jak chránit vaše soukromí: VPN používejte vždy, když přistupujete na sociální média, k šifrování veškerých datových přenosů a zabránění jejich shromažďování osobních údajů.

Takto ovlivňují vaše sociální média vaše sociální média a jak je můžete chránit. Od nynějška byste měli být více zodpovědní za používání platforem sociálních médií a zároveň se snažit, aby vaše soukromí bylo přitom chráněno.