Jak bezpečně zálohovat data pomocí zabezpečeného připojení VPN

Zálohování dat by se mělo provádět pravidelně, zejména pokud máte důležitá data v místních počítačích. Je dobré zálohovat data, protože k nim budete mít přístup, kdykoli budete chtít, a to i v případě problémů s místními počítači nebo jinými zařízeními. Zálohování do cloudu však znamená riziko, že k vašim datům přistoupí nebo budou porušeni nezodpovědní lidé, například hackeři. Možná byste se tím obávali, protože hackeři mohou během procesu zálohování zachytit váš přenos dat a zkopírovat data na jejich vlastní servery. Existují také problémy s lidmi, kteří přicházejí o citlivá nebo soukromá data v důsledku hackerského cloudového úložiště.


Proto je velmi důležité, abyste během procesu zálohování udržovali připojení v bezpečí, abyste zabránili třetím stranám v přístupu k vašim datům. Zde je několik tipů, jak bezpečně zálohovat data pomocí zabezpečeného připojení VPN:

1. Při synchronizaci dat zajistěte, aby vaše VPN byla vždy aktivní

Mnoho služeb cloudového úložiště bude poskytovat software nebo aplikaci, kterou můžete nainstalovat do zařízení. Funkcí softwaru je umožnit synchronizaci dat s cloudovým úložištěm stejně jako místní úložiště. Musíte tedy pouze zkopírovat data do složky cloudového úložiště ve vašem zařízení a ta se automaticky nahraje do cloudového úložiště. Data v této složce jsou také automaticky synchronizována s cloudovým úložištěm, takže neustále přenášíte data ze svého zařízení do cloudového úložiště. Musíte se ujistit, že vaše VPN je vždy aktivní, když dojde k tomuto procesu synchronizace.

2. Používejte pouze poskytovatele cloudového úložiště s možností opakování

Existuje mnoho poskytovatelů cloudového úložiště, které můžete najít online, například Dropbox, Disk Google, Microsoft One Drive atd. Většina z nich nabízí bezplatný cloudový úložný prostor na určitý limit, s určitými poplatky za další úložiště. Musíte si vybrat poskytovatele cloudového úložiště, který je seriózní. Čím méně seriózní poskytovatel cloudového úložiště, tím je pravděpodobnější, že bude hacknut. S dobrým a renomovaným poskytovatelem cloudového úložiště bude váš přenos dat vždy bezpečný, zejména s přidáním připojení VPN.

3. Přihlaste se na web poskytovatele cloudového úložiště pouze pomocí VPN

Pokud se chcete přihlásit k účtu cloudového úložiště prostřednictvím oficiálních webových stránek, musíte se ujistit, že máte při tom aktivní připojení VPN. Ve skutečnosti byste se měli k účtu poskytovatele úložiště přihlásit pouze pomocí VPN, abyste se ujistili, že váš přenos dat je vždy bezpečný. Nezapomeňte, že ukládáte důležitá data do cloudového úložiště, takže musíte zajistit, že přistupujete k datům pomocí soukromého připojení, abyste zabránili komukoli špehovat váš internetový provoz.

4. Vždy používejte silné heslo a dvoufázové ověření

Při vytváření účtu u poskytovatele cloudového úložiště se ujistěte, že pro tento účet vytvoříte silné heslo. Je to proto, že vaše heslo je jediná věc, kterou hacker bude muset proniknout do vašeho účtu. Pokud vaše heslo není silné, zručný hacker dokáže zjistit vaše heslo během několika minut nebo několika hodin. Pokud je však vaše heslo silné, hackerům bude trvat roky, než zjistí vaše heslo. Nezapomeňte také nastavit dvoufázový proces ověřování pro svůj účet, takže při každém pokusu o přístup k účtu budete muset ověřit své přihlašovací údaje. To pomůže přidat další vrstvy zabezpečení k důležitým datům.

5. Aplikujte VPN na všechna zařízení připojená k cloudovému úložišti

Nakonec musíte nainstalovat software nebo aplikaci virtuální privátní sítě do všech zařízení, která jsou připojena k cloudovému úložišti. Jednou z funkcí cloudového úložiště je umožnit synchronizaci dat mezi více zařízeními. Musíte tedy vždy zabezpečit přenos dat na všech zařízeních pomocí instalace VPN do všech svých zařízení. Tímto způsobem zůstanou data pro vás soukromá a bezpečná, bez ohledu na zařízení, které používáte.

Toto jsou tipy pro bezpečné zálohování dat pomocí zabezpečeného připojení VPN. Čím více dat ukládáte do cloudového úložiště, tím důležitější je šifrování přenosu dat pomocí připojení VPN. Tím je zajištěno, že se vaše data budou synchronizovat napříč zařízeními bezpečně a soukromě, a také zabránit tomu, aby hackeři ukradli důležitá data.