Jak bezpečně a soukromě přenášet data mezi zařízeními

Existuje mnoho způsobů, jak můžete postupovat při přenosu souborů mezi jednotlivými zařízeními. Řekněme, že je můžete přenést pomocí palce nebo USB flash disku, nebo můžete použít microSD kartu pro přenos dat mezi mobilními zařízeními. Další metodou je přenos souboru přes Bluetooth nebo jinými bezdrátovými prostředky. Navíc existuje způsob přenosu souborů přes internet, například pomocí cloudového úložiště nebo služeb sdílení souborů.


Každá metoda má své výhody a nevýhody. Například při přenosu souborů přes internet riskujete, že proces přenosu dat bude zachycen hackery a dalšími bezohlednými lidmi. V důsledku toho mohou být vaše soubory odcizeny, což může představovat velké riziko pro vaše soukromí. Jak si tedy můžete být jisti, že můžete přenášet soubory mezi zařízeními bezpečným a soukromým způsobem? Zde je několik tipů, jak bezpečně a soukromě přenášet data mezi zařízeními:

1. Přijímejte pouze přenos dat z důvěryhodných zdrojů

Pokud jde o přenos dat mezi zařízeními, musíte pravidlo nastavit rovně. Prvním pravidlem není přijímat žádná data ze zdrojů, kterým nedůvěřujete. To lze použít jak pro přenos dat pomocí fyzických médií, jako je USB flash disk, tak pro přenos dat prostřednictvím síťového připojení. Důvodem je to, že pokud volně přijímáte data z jakéhokoli zdroje bez objasnění zabezpečení a důvěryhodnosti svého zdroje, riskujete své zařízení možnými hrozbami, jako jsou viry, malware, spyware a další potenciální hrozby.

2. Pro bezpečný přenos dat pomocí fyzického média použijte OS Open-Source

Při přenosu důležitých a citlivých dat z jednoho zařízení na druhé, například pomocí USB flash disku nebo jiného fyzického média, může být využití operačního systému s otevřeným zdrojovým kódem, jako je Linux, velmi užitečné k minimalizaci rizika přenosu škodlivého softwaru do vašeho zařízení. Důvodem je skutečnost, že většina virů a malwaru nelze spustit v operačním systému s otevřeným zdrojovým kódem, a proto jej nelze ve vašem systému spustit. Tyto škodlivé soubory se stanou spícími a před přenosovým procesem je můžete snadno odstranit.

3. Při přenosu dat online aktivujte připojení VPN

Pokud přenášíte data prostřednictvím online kanálů, jako jsou cloudové úložiště nebo služby sdílení souborů, zajistěte, aby vaše připojení bylo bezpečné a šifrované. Šifrováním připojení pomocí VPN budete moci udržovat proces přenosu dat v bezpečí a soukromě. Jakýkoli hacker nebo kybernetický útočník se také nemůže dostat do vašeho systému prostřednictvím síťového připojení a není možné zachytit proces přenosu.

4. Používejte důvěryhodné cloudové úložiště a služby sdílení souborů

Cloudové služby a služby sdílení souborů se často používají k přenosu souborů mezi zařízeními, pokud není fyzicky možné je přímo přenést. Protože tyto služby budou ukládat většinu důležitých souborů, měli byste zajistit, aby služby, které používáte, byly důvěryhodné a seriózní. Doporučujeme také zvolit šifrované nebo soukromé cloudové úložiště a služby sdílení souborů s pokročilými funkcemi zabezpečení a ochrany osobních údajů, které často vyžadují, abyste platili měsíční nebo roční poplatky, na rozdíl od používání bezplatné služby, která nabízí pouze základní bezpečnostní funkce..

5. Šifrování souborů před jejich přenosem na jiná zařízení

Šifrováním souborů před jejich odesláním na jiná zařízení výrazně zlepšujete zabezpečení a soukromí svých souborů. Šifrování souborů znamená přidání hesla a další metody zamykání souborů, takže je nelze otevřít, pokud neznáte heslo nebo nemáte klíč k odemčení souborů. Existuje nějaký dobrý software pro šifrování souborů nebo aplikace, které můžete použít pro tento účel, například AxCrypt.

6. Bezdrátové připojení ihned vypněte ihned po dokončení přenosu

Pokud přenášíte data prostřednictvím Bluetooth nebo místního bezdrátového připojení, nezapomeňte toto připojení otevřít, pouze pokud provádíte přenos dat. Nenechávejte připojení Bluetooth dlouho otevřené. Ihned po dokončení přenosu vypněte bezdrátové připojení. Tím zabráníte všem bezohledným lidem v přístupu k souborům pomocí otevřeného připojení.

7. Nainstalujte programy Firewall, Antivirus a Anti-Malware

A konečně, je lepší nainstalovat základní bezpečnostní software nebo aplikace do všech zařízení, aby se zabránilo případným hrozbám vniknutí do systému během procesu přenosu. Brány firewall, antivirové programy a programy proti malwaru jsou základními nástroji zabezpečení, které musíte mít, abyste zabránili jakémukoli pokusu o počítačové útoky a zajistili bezpečnost a ochranu systému. Mají také pokročilé možnosti ochrany soukromí, aby všechna vaše zařízení zůstala soukromá a plně zabezpečená.