Rishikimi NordVPN

rekuizitë


 • Rrjeti i madh i serverëve: Ka pesë mijë lokacione të serverëve plus në të gjithë globin me të cilin ata kanë mbuluar shumicën e vendeve ku përdoruesit VPN janë të pranishëm. Një rrjet i tillë i gjerë i serverëve siguron një shpejtësi të arsyeshme pasi distanca nuk do të jetë një faktor shqetësues.
 • Qepë mbi serverat VPN: Ekzistojnë serverë të optimizuar të cilët mund t’i përdorni me Tor për të hyrë në shërbimet .ionion.
 • Double VPN për Siguri Ekstra: Kurdo që lidhemi me VPN, të dhënat tona udhëtojnë përmes një serveri, por në rast të VPN të dyfishtë, ai shkon nga një server në një server tjetër, dhe pastaj arrin në destinacionin. Mund të ngadalësojë shpejtësinë, por prapë rrit sigurinë.
 • Serverat e optimizuar të P2P: Serverët e optimizuar të P2P ndihmojnë përdoruesin të kryejë ndarje efikase të skedarëve. Duke përdorur NordVPN, ju mund të lidheni automatikisht me serverin që është më i efektshmi për vendndodhjen tuaj.
 • CyberSec për shfletim të sigurt: Ky është një atribut unik që u mungon klientëve të tjerë VPN. Nuk ka lidhje direkt me VPN. Sidoqoftë, ajo ruan intimitetin duke bllokuar reklamat dhe duke ndaluar hyrjen e përmbajtjes me qëllim të keq në sistem.
 • Cilësimet e Sjelljes së Klientit: Mund të zgjidhni kur dëshironi që NordVPN të lidhë sistemin me VPN, pas kësaj, ai automatikisht do të krijojë lidhjen. Kursen punën manuale të krijimit të një lidhje sa herë që filloni sistemin ose aplikacionin. Disa veçori të tjera janë të pranishme në lidhje me funksionimin e klientit.
 • Application Kill Switch: Një opsion i veçantë “Kill Switch” për “aplikacione” në mënyrë që programet të cilat dëshironi të mbeten të lidhura me Internetin nuk do të ndalen së funksionuari nëse VPN papritmas ndalon së funksionuari.
 • Zgjidhni serverin më të shpejtë të vendit të veçantë: Serverët mund të filtrohen për një vend të veçantë i cili ju siguron një mundësi të lidhjes me serverin më të shpejtë përmbajtjen e të cilit dëshironi të përdorni..
 • Ndihma më e mirë për klientët: Ekipi i mbështetjes së klientëve të NordVPN është shumë i sjellshëm, dhe ata gjithmonë përgjigjen në pyetjet tona me të gjitha informacionet e kërkuara. Biseda live është e qëndrueshme, dhe kurrë nuk do të duhet të prisni për një kohë të gjatë për të bashkëvepruar me ta.
 • Disponueshmëria e serverëve të penguar: Këta serverë i shtohen aplikacionit në mënyrë që përdoruesit të fshehin përdorimin e VPN. Duke u lidhur me këta serverë, të dhënat tuaja do të maskohen si trafiku i rregullt i VPN.

Cons

 • jo
  Zgjatja e shfletuesit për Safari: Ata nuk ofrojnë një zgjatje për Safari, por sidoqoftë, ka mundësi të shumta si Chrome dhe Firefox.
  Nëse dëshironi të përdorni një VPN gjatë shfletimit
  përmes Safari, mund të shkarkoni aplikacionin NordVPN dhe të krijoni një privat virtual
  lidhje përmes saj.
 • ndarje
  Tiparimi i tunelit mungon:
  Karakteristika e Split Tunneling nuk është e disponueshme, por përmes bisedës live, ne jemi
  informuar se ata janë duke punuar për të bërë të mundur për platforma të ndryshme, dhe ajo do të shtohet së shpejti.
 • vetëm
  Protokolli OpenVPN prezent:
  Ata nuk mbështesin asnjë protokoll tjetër përveç OpenVPN. Sidoqoftë, ata na thanë këtë
  për protokollet e tjera, ju do të përdorni
  NordVPN në aplikimet e palëve të treta.

Përmbledhje

NordVPN, e lindur në vitin 2012, tani po shërben më shumë se një milion njerëz që shqetësohen për privatësinë e tyre.

Pasqyrë e shpejtë
Websitewww.nordvpn.com
protokolletIKEv2, IPSec, OpenVPN, PPTP, SSTP
platformatWindows, Mac, Linux, iOS, Android, Shfletuesit (Chrome, Firefox), Smart TV
jurisdiksionPanama
prerje-transportim trupashjo
encryptionAES-256
LidhjetUpto 6
Locations62 Vende
Servers5400+
Netflix / P2Ppo
Opsionet e pagesaveKarta krediti, Valuta Crypto (Bitcoin, Etherium, Ripple), Alipay, Ideal, GiroPay, Sofort
Opsionet e mbështetjesEmail, Bisedë
Prmimet nga2.99 $ (Faturuar çdo vit)
Garanci30-ditor
Prove falas7 dite

Ka më shumë se pesë mijë serverë në të gjithë botën, dhe kjo do të thotë se ai ka krijuar
një server për çdo dyqind njerëz.

Kjo tregon
sinqeriteti ndaj angazhimit për sigurimin e sigurisë së të dhënave pasi ato i ofrojnë ato pa kompromentuar me
shpejtësi. Kompania është e vendosur në qytetin e Panamasë, Panama, dhe ka qëllimin e
sigurimi i internetit falas dhe të hapur për të gjithë.

Për shkak të vendndodhjes, ne mund t’i besojmë juridiksionit
pasi Panamaja nuk është një nga ‘Katërmbëdhjetë Sytë’ dhe nuk ka ligje të rrepta për ruajtjen e të dhënave
janë të pranishëm në vend.

Ndërfaqe e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përdorur!

Nëse do të ishte një nga katërmbëdhjetë sytë, qeveria mund të
kërkoni nga kompania të sigurojë të dhëna për qytetarët.

NordVPN pretendon të besojë se praktika e Internetit duhet të jetë e lirë nga censura dhe mbikëqyrja,
dhe kjo është arsyeja që ata përpiqen të zhvillojnë klientët e tyre VPN me cilësi të lartë.

Ka disa
karakteristika të cilat nuk janë të pranishme akoma që mund të vijnë për arsye sigurie ose
përndryshe ai element i veçantë është akoma në zhvillim
fazë.

Pesë Mijëra plus Vendndodhjet e serverit

Pesë mijë është një numër i madh kur bëhet fjalë për serverin. Ka afro dyqind
vendet në këtë botë, kështu që edhe nëse e ndani në mënyrë të barabartë; bëhet fjalë për njëzet e pesë
serverat për çdo vend.

Sidoqoftë, NordVPN ka vetëm
serverat e saj në gjashtëdhjetë e tre vende
duke mbuluar çdo kontinent përveç Antarktidës, dhe
po, ata kanë vetëm serverë në Jug
Afrika kur flasim për Afrikën.

Arsyeja është se baza e tyre e përdoruesve qëndron kryesisht në
Evropa dhe Amerika.

Në Evropë, ajo ka 2263 serverë, dhe në Amerikë (Veri dhe Jug), ajo ka 2356
vendndodhjet e serverit.

Gjithashtu, vende si Australia, Singapori dhe Japonia janë
të pajisur me një numër të madh të
servers.

Për shkak të kësaj, NordVPN lehtë mund të kryejë një të lartë
shpejtësia pasi shpërndarja e serverëve të tyre bëhet në mënyrë efektive.

Gjithashtu, vendet si SH.B.A., Kanada, Japoni,
Mbretëria e Bashkuar dhe Hollanda kanë të dhënat të cilat nuk mund të jenë të arritshme nga vendet
jashtë vendit, dhe numrin e
përdoruesit që përdorin NordVPN për të hyrë në të dhënat e këtyre vendeve është jashtëzakonisht e madhe.

Për të stabilizuar trafikun kolosal, ata kanë vendosur një
një numër i madh i serverëve, dhe kjo është arsyeja pse askush nuk do të përjetojë asnjë
çështje që lidhen me shpejtësinë.

Nëse shikojmë në detaje, 2236 serverë evropianë janë vendosur në tridhjetë e tetë vende. megjithatë,
nga këto tridhjetë e tetë vende, vetëm pesë vende
kanë serverë të mprehtë, dhe kështu ata gjithmonë kanë një ngarkesë të lartë.

Por pjesa e mirë është nëse dëshironi të përdorni serverët P2P
atëherë mund të zgjidhni cilindo vend evropian pasi të gjithë e kanë optimizuar P2P
servers.

Double VPN është gjithashtu i pranishëm, por vetëm për pesë
vendet në Evropë dhe dy vendet në Amerikën e Veriut.

Në Amerikën e Veriut, numri më i madh i serverëve janë
e pranishme në Shtetet e Bashkuara e cila është afro dy mijë.

Serveri nga çdo kategori është i pranishëm këtu, por prapë, ju
nuk do të gjeni asnjë server Onion këtu.

Por kur bëhet fjalë për qepën mbi serverat VPN, ka
asnjë në asnjë kontinent tjetër përveç Evropës. Edhe në Evropë, ajo është e pranishme në dy
vendet: Hollanda dhe
Switzerland.

Nëse lëvizim drejt Azisë, shumica e serverëve janë të vendosur në pjesën juglindore. Këtu ju
do të gjeni serverë të mprehtë vetëm në Japoni, Hong Kong dhe Singapor.

Në total, ka dyqind serverë plus në Azi
që është një numër i mirë për të trajtuar bazën e të dhënave të përdoruesve të tërë Azisë.

Ata janë përqendruar në Oqeani gjithashtu duke shtuar dy
njëqind serverë plus. Sidoqoftë, serverat shtohen vetëm në Australi dhe New
Zelanda këtu. Ndarja e skedarëve P2P është në dispozicion në serverët e të dy vendeve.

Përveç këtyre serverëve, ka serverë në
katër vende të Amerikës së Jugut, por P2P është në dispozicion vetëm në serverët brazilianë.
Në total, pesëdhjetë plus server janë shtuar në këtë kontinent, në mënyrë që çdo përdorues
mund të marrin përfitimin e barabartë të shërbimit të tyre.

Shtimi i serverëve kërkohet vetëm në Afrikë
ku janë të pranishëm më pak se pesëdhjetë serverë. Megjithatë, ata vazhdojnë të shtojnë
serverat kudo që ndërtojnë një bazë të përdoruesit.

Serverët e optimizuar për Tor

Përdoruesit që dëshirojnë të mbeten anonimë përdorin shfletuesin Tor. Ju gjithashtu merrni mundësinë e përdorimit
.shërbime qepësh përmes Tor.

Ndërsa përdorni Tor, nuk mund të prisni që të merrni një shpejtësi të mirë
pasi ka shtresa të shumta të kriptimit. megjithatë,
nuk ka asnjë shtresë të pranishme mbi të dhënat pasi të largohet nga nyja dalëse.

Kjo është arsyeja pse përdorimi i tij me një VPN e bën atë më të sigurt. Por mendoni, pasi të shtoni një shtresë tjetër të kriptimit, do të bëhet më e ngadaltë.

NordVPN siguron serverë të cilët janë optimizuar për Tor, dhe nëse i përdorni këta serverë me Tor,
në vend të kësaj, nëse përdorni serverët e tjerë, ai mund të sigurojë
ju me shpejtësi më të mirë.

Sidoqoftë, serverët e optimizuar Tor janë të pranishëm vetëm në dy
vendet që kemi diskutuar në pjesën e mëparshme.

Ata duhet të shtojnë disa serverë të tjerë të optimizuar Tor nëse
ata dëshirojnë të shmangin uljen e shpejtësisë për shkak të
ngarkim i rëndë.

Serverat P2P

Ka serverë të veçantë
kushtuar lidhjeve P2P. CyberGhost ka të njëjtën gjë
tipar por me emrin tjetër, “Për Torrenting”.

Ndërsa numri i përgjithshëm i serverëve që ofron CyberGhost (3000) është më i vogël se sa ofron NordVPN (5100), NordVPN është i aftë të sigurojë shpejtësi më të mirë për lidhjet P2P. Shtë një veçori që duhet ta përdorni për qëllime përrua.

Ekziston gjithashtu një mundësi që tregon se mundeni
lidheni me një server P2P të një vendi të caktuar ose tjetër ku mund të lidheni
një server i cili është më i shpejtë për vendndodhjen tuaj në të gjithë botën.

Mos harroni se kjo duhet të përdoret vetëm për qëllim të shkarkimit, dhe jo për transmetim ose
qëllimi i shfletimit pasi shpejtësia do të ishte më pak për këto detyra.

Për transmetimin dhe shfletimin e opsionit “Quick Connect” funksionon në mënyrë perfekte
që mund të gjeni në ekranin kryesor dhe të lidheni me VPN sa më shpejt që të jeni
klikoni tek ajo.

Dy servera për siguri shtesë

Kjo veçori është
parashikuar në “Double VPN”
opsion në të cilin nëse lidheni përmes klientit të NordVPN, atëherë të dhënat tuaja
do të kalojë përmes dy serverëve të ndryshëm përpara se të shkojë drejt destinacionit
server.

Kjo siguron
një shtresë shtesë e sigurisë, por pengesë e saj është relativisht shpejtësi më e ulët sesa
çfarë merrni nëse jeni i lidhur me serverin e ndonjë kategorie tjetër.

Kjo shpejtësi më e ulët është për shkak të udhëtimit shtesë me të cilin përballen të dhënat kur udhëton nga serveri i parë në serverin e dytë.

Një tjetër kufizim është se ju nuk mund ta konfiguroni
shtegu i të dhënave. Ekzistojnë kombinime të paracaktuara të serverave të siguruara nga NordVPN
siç janë Kanada-Shtetet e Bashkuara, Holanda-Rusia, etj.

Sidoqoftë, nëse vini re, ata janë përpjekur të mbajnë një
distanca më e shkurtër midis dy serverave duke zgjedhur kombinime që ndodhen në një distancë më të vogël në krahasim me
serverat e tjerë.

Për shembull, nëse ata do të kishin zgjedhur një server nga Rusia dhe një tjetër nga
Afrika e Jugut, shpejtësia do të ishte shumë e ulët, dhe performanca do të ulet.
Në vend të kësaj, përzgjedhja është bërë për Rusinë dhe Hollandën në mënyrë që të dhënat të mos kërkojnë shumë udhëtime.

Shtimi i një kombinimi të ri
është diçka që nuk është shtuar ende pasi mund të shkaktojë çështje të lidhura me rrjetin, dhe
nëse përzgjidhet kombinimi i gabuar
shpejtësia mund të ulet shumë.

Tipar i përkushtuar IP

Opsioni i fundit nën serverat e specialitetit është një opsion “Dedikuar IP”.

Pra, si funksionon? Epo, ai vepron si një server standard si çdo server tjetër i siguruar nga NordVPN. Por atëherë, ka
një përdorim të veçantë të këtij opsioni i cili është i fshehur nga përdoruesit.

Kur dikush lidhet me IP të dedikuar, një statik,
IP fikse i takon atij personi që është dhënë, por për të zhbllokuar atë opsion që ju nevojitet
për të paguar 5,83 dollarë në muaj.

Do të rritet
shpejtësia juaj, dhe nëse vërtet nuk dëshironi
çdo kompromis me punën e transferimit të të dhënave sesa është një blerje e denjë
për ty. Nga ana tjetër, nëse keni nevojë vetëm për NordVPN vetëm për përdorim të përgjithshëm, një version premium do të ishte i mjaftueshëm.

Shijoni NordVPN nga Vendndodhjet e Kufizuara

NordVPN ofron speciale
serverë të njohur si serverë të penguar të cilët janë të dobishëm për përdoruesit që janë
duke përjetuar rrjete të kufizuara.

Sidoqoftë, ekziston një e kufizuar
numri i serverëve të mprehtë në listë, dhe gjithashtu rekomandohet të mos përdorni
ata pa drejtimin e ekzekutivit të klientit të NordVPN.

Ai gjithashtu tregon mosfunksionim ndonjëherë, dhe kjo është arsyeja pse kjo veçori kërkon më shumë
përmirësimi dhe shtimi i më shumë serverave.

CyberSec

CyberSec ofron siguri më të mirë dhe UX

Jo të gjithë ofruesit e VPN ofrojnë
kjo veçori pasi nuk ka asnjë lidhje me privatësinë dhe sigurinë mbi rrjetin privat virtual, por ju kursen nga malware dhe gjithashtu përmirëson përvojën tuaj të përdoruesit nga bllokimi i reklamave
tipar.

CyberGhost ofron këtë veçori nën titullin
“Karakteristikat e lidhjes”, dhe mund ta konfiguroni atë në mënyrë të ndryshme do të thotë që ju keni mundësinë e ndizjes dhe fikjes për çdo veçori, por këtu bëhet me një klik.

Tani, kur është fjala për efikasitetin, CyberGhost, reklamues reklamues bllokon vetëm shtesa,
por NordVPN, ju kursen nga çdo reklamë që po bllokon përmbajtjen tuaj dhe po pushton ndonjë pjesë të ekranit.

Natyrisht, nuk është kështu
e mundur për të bllokuar reklamat në YouTube, por ju
mund të mbështetet në NordVPN që në të ardhmen,
kjo teknologji mund të jetë e ngulitur me sistemin sa më efikase si e tyre
Shpallja-bllokues.

Karakteristikat e tjera kursejnë kompjuterin tuaj nga faqet e internetit me qëllim të keq dhe lidhje të pasigurta. Kur dëshironi
të vizitoni një uebfaqe jo të besueshme, CyberSec nuk do t’ju lejojë ta bëni atë nëse e bëni këtë
konstaton që URL nuk është e sigurt dhe mund të infektojë sistemin tuaj.

Ndërsa e përdorni atë, nëse mendoni se ndonjë të veçantë
Uebsajti është krejtësisht i sigurt dhe nuk po kryen asnjë veprimtari të paligjshme
raportoni direkt atë përmes bisedës live ose email, dhe
çështja juaj me siguri do të merret në konsideratë
konsideratë.

Tani ekziston një çështje me të cilën NordVPN mund të përballet kur bëhet fjalë për përdorimin e CyberSec. Kur shkarkoni NordVPN për Android Platformën nga dyqani Google Play, atëherë bllokuesi i reklamave nuk do të funksionojë për shkak të Politikës së Google. Kjo ishte një e re zhgënjyese deri sa zbuluam se nëse dikush shkarkon “.apk” nga faqja e internetit e NordVPN, reklamuesi i reklamave funksionon në mënyrë perfekte. Ne me të vërtetë e vlerësojmë sesi NordVPN ka bërë përpjekje për të ofruar sa më shumë karakteristika të jetë e mundur.

Opsionet e lidhjes

Cilësimet e kërkuara përmes të cilave mund të konfiguroni Aplikacionin

Tani këtu vjen tipari Auto-Connect që ju
do të kishte parë pothuajse në çdo ofrues të VPN, por për çfarë ka ndryshe
NordVPN?

Katër kategori të serverëve që u përmendën tashmë mund të lidhen automatikisht. Për shembull,
nëse keni blerë një IP të dedikuar, dhe gjithmonë dëshironi të lidheni
pavarësisht nga serverat e tjerë të disponueshëm,
atëherë mund të zgjidhni direkt atë server nga opsioni “Auto-Connect”. nëse ti
përdorni NordVPN kryesisht për përrua, lidhja automatike me serverin P2P është më e mira
alternativë.

Sapo të filloni Windows, do të jeni
i lidhur automatikisht me NordVPN dhe
pas kësaj, ajo lidhet me
server të veçantë të zgjedhur. Në rast, nëse ju
mos zgjidhni asnjë server, atëherë do
lidheni me serverin e zgjedhur nga “Quick Connect”.

Vras Switch për Internet dhe Aplikime

Kill Switch shkatërron urën midis Internetit
dhe sistemi juaj nëse ndodh ndonjë mosfunksionim
në aplikacionin me të cilin shkëputet.

Shtë në dispozicion për shumicën e VPN-ve, por këtu, ajo
punon në dy mënyra të ndryshme: Për internet (përmes shfletuesve) dhe për Aplikime.

Ne do ta quajmë atë ndarje Kill Switch, dhe është e dobishme kur të keni nevojë për internet
mbeten të lidhur me disa aplikacione specifike, por gjithashtu duan të vrasin Internetin
trafiku për pjesën tjetër të aplikacioneve.

Mund të zgjidhni direkt aplikacionet dhe do të gjenerohet një listë. Pas kësaj, nëse ndizni “App Kill Switch”, atëherë ajo do të shkatërrojë trafikun e Internetit
duke kaluar nëpër atë aplikacion, dhe aplikacionet e tjera normalisht
punoni pa asnjë ndërprerje.

Fshihni pajisjen tuaj nga
LAN

Nord ofron një veçori që ju lejon të fshehni
identitetin e kompjuterit kur jeni i lidhur
me Rrjetin Vendor Lokal duke ju bërë
i padukshëm.

Shtë e dobishme
kur jeni i lidhur me Wi-Fi në Aeroport ose ndonjë kafe
dyqan. Thjesht fshihni pajisjen tuaj nga tjetra
përdoruesit që ndajnë të njëjtin rrjet për të shmangur çdo rrezik të mundshëm të hakerave.

Parametrat e protokollit dhe DNS

Cilësimet e përparuara që duhet të ndryshohen me kujdes

Epo, nëse jeni adhurues i PPTP ose IKEv2 ose IPSec
protokoll, atëherë mund të zhgënjeheni. Sidoqoftë, nëse besoni në një protokoll më të sigurt siç është OpenVPN, atëherë NordVPN
është një lëvizje për ju.

Kjo lejon konfigurimin për OpenVPN në një farë mase dhe ofron mundësinë për të zgjedhur
ndërmjet protokollit TCP dhe UDP OpenVPN. Megjithatë, nuk ka mundësi të portit
përzgjedhja edhe për OpenVPN.

Kjo do të ishte shtuar për të shmangur sigurimin e kontrollit të plotë për përdoruesit sa më shumë
konfigurimet mund të ndikojnë në funksionalitetin e ofruesit të VPN.

ZenMate lejon përdoruesin të shijojë kontrollin e plotë të VPN-së së tij, por për shkak të tij, ne ishim përballur me çështje për shumë herë, ndërsa vendosëm një lidhje VPN. Nga ana tjetër, NordVPN ruan thjeshtësinë, dhe në të njëjtën kohë ofron të gjitha konfigurimet e kërkuara.

NordVPN ka DNS e tyre parësore dhe sekondare me
adresat: 103.86.96.100 dhe 103.86.99.100, por nëse dëshironi të shtoni DNS me porosi,
ju lejohet.

Sidoqoftë, nuk kërkohet dhe duhet të shmanget si këto shërbime të palës së tretë DNS
mund të regjistrojë të dhënat tuaja.

Politika e privatësisë

Siç thuhet në politikën e privatësisë, ata veprojnë
mos mbledh ndonjë informacion të lidhur me PII. E vetmja informacion që ata ruajnë
është adresa e emailit që ju ofroni ndërsa krijoni një llogari.

Siç kemi diskutuar tashmë se
kompania është e vendosur në Panama, dhe kështu,
ato nuk janë ligje të rrepta për ruajtjen e të dhënave. Për shkak të kësaj mund të besojë se ata
mirëmbani një “Jo Politikë Log”.

Përveç kësaj, ju mund të keni një vështrim në
kanarinë e garancisë e cila ishte dhënë në
uebfaqen e tyre. Kjo siguron që ato nuk kanë siguruar
të dhënat e klientëve të tyre për çdo palë të tretë deri në këtë datë.

Garanci Kanarie

Nëse jeni shumë i shqetësuar për të dhënat
logging, ne duhet t’ju themi se nëse përdorni uebfaqen, ajo do të vendosë cookie në
shfletuesi. Nëse dëshironi, mund ta çaktivizoni atë. Asnjë të dhënë tjetër nuk ruhet, dhe
për sa i përket privatësisë, NordVPN është një ofrues i pranueshëm i shërbimit.

Analiza e kohës së lidhjes

Gjykimi Nr. & TypeQuick ConnectP2P ServerOnion mbi VPNDouble VPN
Koha mesatare në sekonda13.7813.5814.89-
Koha e marrë për krijimin e një lidhjeje me
114.81415,54Lidhja përfundoi
213,8312,9114.37Lidhja përfundoi
313.6613,4115,91Lidhja përfundoi
413,9513,6315.2317,88
512.6913,3115,8916.88
614.1813.2114.618,66
713.5213,0914.9317,41
813.8513,7114.516.55
913.7713.6614.12Lidhja përfundoi
1013.5314.2513.8Lidhja përfundoi

Analiza e kohës së lidhjes për serverë të ndryshëm ‘
kategoritë: Quick Connect, serveri P2P, Onion over Tor dhe Double VPN është kryer.

Ne nuk kemi
kryente çdo analizë të kohës së lidhjes për Dedikuar IP pasi ajo vepron si një server standard kur nuk e keni blerë
ajo. Pra, është e ngjashme me “Quick”
Lidhu “opsion, por padyshim,
serverat janë të ndryshëm.

Analiza tregon se si për “Quick Connect” ashtu edhe për atë
“Serverët P2P”, koha e marrë është pothuajse e barabartë, dhe kjo është për shkak të
disponueshmëria e këtyre serverëve në të gjithë botën.

Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për Qepën mbi Tor, ekziston një numër i kufizuar i serverëve, dhe për shkak të kësaj,
distanca midis vendndodhjes sonë dhe serverit më të shpejtë përshkoi një kontinent.
Megjithatë, mesatarja u rrit me afërsisht 1 sekondë dhe kjo tregon
efikasitetin e lidhjes së tyre.

Për Double VPN, ne nuk kemi provuar të njëjtin nivel të lidhjes. Kjo është përsëri për shkak të
numri i kufizuar i serverave.

Tani, kur u përpoqëm të lidhemi me dyshen më të shpejtë
Pairifti i serverit VPN, ai na tregoi “Lidhja Koha e Daljes”.

Pairifti më i shpejtë i serverëve për ne ishte Tajvan-Hong Kong, por ne nuk ishim në gjendje të lidhemi madje
pasi provuat për një minutë.

Ne rrotulluam listën për të zbuluar serverët e tjerë dhe u përpoqëm të lidhemi me disa prej tyre. Pairsifte evropiane po funksiononin mirë, por kur u përpoqëm të lidheshim në çiftin Kanada-Shtetet e Bashkuara, i njëjti gabim ndodhi, kështu që duhet të zbuloni manualisht se për vendndodhjen e tyre specifike cili është më i përshtatshmi dyshe Double VPN.

Ne e raportuam këtë dështim në NordVPN, dhe ata na pyetën
të përdorim opsionin “Diagnostics” i cili dërgon raporte për gabimet dhe dështimet
ekipi. Kjo është një mënyrë efikase për të
hiqni çdo problem të mundshëm dhe ne e vlerësojmë sinqeritetin e NordVPN ndaj
përmirësim.

Testi i Shpejtësisë

Test i Shpejtësisë së NordVPN për lidhje të ndryshme të serverit

Testi i shpejtësisë tregon shkarkimin e ndryshëm dhe
shpejtësia e ngarkimit kur sistemi nuk është i lidhur
në NordVPN, dhe kur e lidhëm me Nord VPN.

Kishte katër lloje të veçanta të serverëve në dispozicion në
përveç një opsioni Quick Connect. Kemi vrapuar me shpejtësi
provë për të gjitha zgjedhjet, dhe rezultatet ishin
regjistruar duke treguar aftësinë e
këto lloje të ndryshme të serverëve të NordVPN.

Rezultatet nuk na kanë zhgënjyer dhe nuk mund të presim
më shumë se çfarë ofron Nord.

“Lidhu shpejtë”
siguron një shpejtësi të lartë, dhe gjithashtu
performon më mirë sesa serverët e tjerë specialë pasi gjen serverin më të shpejtë midis
të gjithë serverat.

Për “Double VPN”,
shpejtësia është relativisht më e vogël sepse të dhënat kalojnë nëpër dy serverë një
pas një tjetri.

Gjithashtu, ne u përpoqëm të lidheshim me dyshen më të shpejtë të dyfishtë
server i disponueshëm, por atëherë nuk ishte ashtu
e mundur të lidhemi me të, kështu që ne
manualisht gjeti atë më të afërt, dhe shpejtësinë e llogaritur për të.

Serverat për “Qepë mbi VPN” me siguri do të tregojnë një
shpejtësi më e ulët, jo për shkak të ofruesit të VPN, por për shkak të përdorimit të Tor së bashku
me të.

Serveri më i shpejtë i kësaj kategorie ishte në Gjermani për
vendndodhjen tonë. Kjo është arsyeja kryesore për të marrë një shpejtësi të ulët. Ne nuk ishim në gjendje
llogarisni shpejtësinë për të ashtu siç ishim
duke përdorur një shfletues tjetër përveç Tor.

Për një P2P
lidhje, ne u përballëm me kohë të vështira. Ne u përpoqëm ta lidhnim atë me serverin më të shpejtë
në dispozicion pa DNS me porosi, dhe
rezultatet ishin zhgënjyese.

Sidoqoftë, nga mbështetja e klientit, kemi marrë njohuri në lidhje me zbatimin e DNS me porosi i cili na siguroi shpejtësinë e dyfishtë të
atë që po merrnim pa DNS me porosi.

Tashmë prisnim që opsioni i dedikuar IP nuk do të tregojë shpejtësi optimale si
ne nuk e kemi blerë atë. Po vepronte si standard
server i cili sigurohet për Quick
Connect.

Sidoqoftë, sepse ekzistonte një distancë e madhe midis vendndodhjes sonë dhe serverit të dedikuar IP, ne
përjetoi një shpejtësi të ulët. Për evropianët, kjo çështje minimizohet për shkak të pranisë
nga mijëra servera.

siguri

Siguria është ajo për të cilën çdo individ përdor një aplikacion VPN. Nord përdor nivelin më të lartë të enkriptimit, AES-256-CBC me një çelës DH 2048bit. për
ruajtjen e sigurisë, ata vetëm lejojnë
përdoruesin për t’u lidhur me OpenVPN. Sidoqoftë, është i rregullueshëm dhe mund të përdorni porta TCP ose UDP.

Ata ofrojnë serverët e tyre DNS për të hequr përfshirjen e palëve të treta dhe t’i përmbahen “Jo Log
Politika “.

Karakteristikat si “Internet Kill Switch” dhe
“Application Kill Switch” janë shumë të dobishme
në shtimin e sigurisë duke hequr çdo rrjedhje të mundshme të të dhënave.

Për të ruajtur sistemin tuaj nga faqet e internetit me qëllim të keq, ato kanë
implementuan CyberSec në aplikimin e tyre.

Për siguri,
ndërsa përdorni rrjete publike Wi-Fi, padukshmëria në LAN është atje. Shumë bukur, a
transferuar plotësisht transferimin e të dhënave e cila nuk mund të jetë
rrjedh në të gjithë procesin.

Nëse nuk jeni ende të sigurt për ta përdorur atë, mund ta përdorni
atë me Tor për anonimitetin së bashku me sigurinë, por
atëherë do të kushtojë shpejtësia juaj me një përqindje të konsiderueshme.

Ndërfaqja e Përdoruesit dhe Përvoja e Përdoruesit

Ndërfaqja “e lehtë për t’u përdorur” është zhvilluar në mënyrë që përdorimi i saj të mundet
përfitojnë gjithnjë e më shumë njerëz. Ngjyra e qetë e NordVPN ka një hartë
i vendosur në anën e majtë është një atribut ofron një efekt qetësues për përdoruesit.

Ata e kanë bërë atë të përgjegjshëm në mënyrë që të jetë i njëjti funksionalitet
pritet edhe në Android dhe iOS gjithashtu.

Nuk është shumë e konfigurueshme, dhe kështu kushdo mund të
përdorni atë pa u shqetësuar shumë për ndryshimin e cilësdo prej cilësimeve të tij.

Lista e serverëve është shenja kryesore e kësaj kërkese
e cila ndihmon për të përmirësuar përvojën e përdoruesit. Renditja e serverave sipas
preferenca është shumë e dobishme për të përmbushur në mënyrë të përsosur kërkesat e përdoruesit.

Ekziston edhe një veçori tjetër me emrin, CyberSec
që bllokon reklamat dhe malware dhe që është
një detyrë shtesë që ofron ofruesi VPN.

NordVPN jo vetëm që ruan të dhënat tuaja duke i enkriptuar, por edhe duke i ruajtur ato duke mposhtur hakerat
duke u përpjekur të implementoni malware në sistemin tuaj.

Platformat dhe Pajisjet

Ai mbulon të gjitha platformat kryesore, por nuk është në dispozicion për zgjerimin e Safari.
’Shtë platforma e vetme ku nuk mund ta gjesh, por
për këtë, mund të shkarkoni aplikacionin dhe pastaj ta ndizni. Të gjitha të dhënat
që kalon përmes dëshirës së shfletuesit
automatikisht kodohen.

Mund të lidheni me Android, MacOS, Windows dhe iOS,
në të njëjtën kohë. Ju merrni provizion për t’u lidhur me gjashtë pajisje njëherësh.

Megjithatë, për të ruajtur vendin e pesë pajisjeve që ju
mund të shfrytëzoni gjatë udhëtimit ose në kafenetë, mund të instaloni klientin VPN
në ruter dhe më pas lidhni çdo pajisje përmes saj.

Ndihma për klientët

Kategoria e Mbështetjes së Konsumatorëve NordVPN

Ndërsa përdorëm NordVPN, hasëm në disa dyshime të tilla si

 • Disponueshmëria e protokolleve
 • Funksionaliteti i CyberSec
 • AD-bllokuesit
  funksionimi në pajisjet Android
 • Adresat e serverëve DNS

Dhe disa të tjera.

Para se të bashkëveproni me chat live, mund të zbuloni
zgjidhjet vetëm duke shtypur fjalët kyçe
dhe gjetja e artikujve të lidhur.

Nëse çështja juaj mbetet e pazgjidhur pasi nuk gjeni ndonjë
përmbajtjen e lidhur, ju keni mundësinë e emailit ose bisedës live.

Biseda live ofron zgjidhjet e përpunuara së bashku me
shembuj ose tjetër; nëse gjejnë ndonjë
artikull i përshtatshëm, ata do ta përcjellin atë tek ju.

Nëse gjeni ndonjë çështje, gjithmonë keni një mundësi të
duke e raportuar atë përmes “Diagnostifikimit” i cili është i disponueshëm në cilësimet e përparuara. Do të dërgojë gabimin dhe
raport dështimi tek zhvilluesit. Shtë vetëm
rekomandohet nëse nuk gjeni zgjidhje të disponueshme me ndihmën e klientit
mbështetje.

përfundim

Me e lehta
mënyra për të përcaktuar NordVPN është “Thelbësore së bashku me Classic”.

Ajo siguron të gjitha tiparet e kërkuara gjatë mbajtjes
ndërfaqja e përdoruesit e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përdorur.

Ka siguri të lartë
tipare, dhe disa prej tyre nuk janë
në dispozicion në shumicën e aplikacioneve VPN të tilla
si CyberSec dhe Application Kill Switch.

Renditja e serverave
është e jashtëzakonshme, dhe më mirë nuk mund të jetë
pritet. Ato sigurojnë protokollin më të lartë me kodim të shkallës së lartë për tu siguruar
të dhënat tuaja.

Sinqeriteti ndaj dorëzimit të klientit më të mirë
kënaqësia mund të vërtetohet me shpejtësi dhe
menaxherë të trajnuar mirë të klientëve.

E vetmja çështje që kemi hasur është për lidhjen e serverit P2P
dhe lidhje e dyfishtë e serverit VPN. Shpejtësia është
pak më e ulët, por kjo është plotësisht e pranueshme pasi varet gjithashtu
shumë nga faktorët e tjerë pavarësisht nga ofruesi i VPN.

Gjithashtu, mund të përdorni lidhjen e shpejtë e cila jep shpejtësinë
e krahasueshme me shpejtësinë para lidhjes VPN.

Në përgjithësi, ne e gjejmë NordVPN si një më të mirë VPN kështu
larg, por shumë përmirësime që janë
ende në rrugën e tyre të tilla si më shumë platforma dhe shpejtësi më të mirë.