همه چیز شما باید در مورد پروتکل و پروکسی SOCKS5 بدانید

پروتکل SOCKS5 پروتکل است که اغلب در سرویس های مختلف VPN به عنوان پروتکل اضافی برای PPTP ، L2TP ، OpenVPN و سایر پروتکل های معمولی نمایش داده می شود. اول از همه ، آنچه شما باید در مورد SOCKS5 بدانید این است که این یک نسخه به روز شده از پروتکل Socket Secure است که سیستم رمزگذاری اضافی و همچنین انتقال UDP و TCP را فراهم می کند. در نسخه قبلی SOCKS ، SOCKS4 ، از انتقال UDP پشتیبانی نمی کند. این پروتکل اغلب برای انتقال داده های مبتنی بر عملکرد استفاده می شود.


SOCKS5 کاملاً متفاوت از پروکسی HTTPS معمولی است ، که در آن امکان استفاده از انواع ترافیک به جای فقط ترافیک HTTP را برای کاربران فراهم می کند. این بدان معناست که نه تنها با انتقال داده ها از صفحات وب ، بلکه انتقال داده ها برای انواع دیگر ترافیک ، مانند ترافیک P2P ، برنامه های ایمیل و سایر ترافیک شبکه های مبتنی بر برنامه انجام می شود. برای شناخت بهتر از این پروتکل, در اینجا چیزهایی است که باید درباره این پروتکل و پروکسی بدانید:

1. همه چیز در مورد ارائه بهترین عملکرد است

برجسته ترین پروتکل SOCKS5 عملکردی است که می تواند در اختیار کاربران قرار دهد. به این معنی که در مقایسه با انواع دیگر پروتکل ها ، این یکی می تواند انتقال سریعتر داده ها بین سرورها و دستگاه کاربر را فراهم کند. به همین دلیل است که این پروتکل اغلب برای انتقال داده های سنگین مانند بارگیری و بارگذاری فایل ها از طریق اینترنت و بین برنامه های مختلف استفاده می شود. این یک نسخه از پروتکل SOCKS4 قبلی است که امکان انتقال سریعتر داده را نیز فراهم می کند زیرا از انتقال داده UDP پشتیبانی می کند.

2. اغلب در Torrenting یا به اشتراک گذاری پرونده P2P استفاده می شود

از آنجا که این پروتکل به گونه ای طراحی شده است که فقط درخواست های HTTP را مانند پروکسی معمولی HTTP انجام ندهد ، پروتکل SOCKS ، از زمان توسعه اول ، برای تورنت یا به اشتراک گذاری پرونده P2P استفاده شده است. این امر به دلایل مختلف و دلیل اصلی آن ثبات و قابلیت اطمینان در تحویل بسته های داده از انواع مختلف ترافیک از جمله ترافیک تورنت است. بیشتر ارائه دهندگان VPN که پروتکل SOCKS5 را فعال نمی کنند ، معمولاً از اشتراک فایل P2P پشتیبانی نمی کنند ، زیرا این نوع فعالیت آنلاین نمی تواند به سادگی با پروتکل معمولی HTTP انجام شود.

3. SOCKS5 دارای یک سیستم رمزگذاری است

این پروتکل بهتر از نسخه قبلی خود است زیرا دارای یک سیستم رمزگذاری اضافه شده و همچنین پشتیبانی اضافی برای انتقال داده UDP است. یک سیستم رمزگذاری برای اطمینان از اینكه فقط یك آدرس IP خاص با استفاده از این پروتكل می تواند به سرور خصوصی خاصی دسترسی داشته باشد ، مفید است و اطمینان حاصل می كند كه اتصال شما توسط اشخاص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود. نسخه قبلی ، SOCKS4 ، رمزگذاری اضافه شده و پشتیبانی UDP را ارائه نمی دهد ، و آن را نسبت به نسخه جدیدتر ایمن تر می کند.

4. پشتیبانی از انتقال داده های UDP و TCP

انتقال داده TCP معمولاً توسط پروتكل های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد تا دسترسی شما به وب سایت های عادی با استفاده از سرور پروکسی خصوصی دسترسی شما را فراهم كند. این بدان معنی است که هنگام استفاده از انتقال داده TCP ، می توانید ضمن داشتن مزیت دسترسی سریعتر به وب سایت های معمولی با عملکردی سریعتر ، آدرس IP واقعی خود را مخفی کنید. با این حال ، انتقال داده TCP دارای یک مشکل زمان تاخیر است ، و انتقال داده هایی که نیاز به حداقل تأخیر دارند ، مانند بازی های آنلاین و پخش ویدیو را غیرممکن می کند. با پشتیبانی از انتقال داده UDP ، SOCKS5 به پروتکل بهتر در انتقال داده های با تأخیر کم و در عین حال عملکرد در بهترین حالت ممکن تبدیل شده است..

5. می تواند به عنوان یک پروتکل مستقل مورد استفاده قرار گیرد یا با VPN ترکیب شود

خبر خوب در مورد پروتکل SOCKS5 این است که می توانید از آن به عنوان یک پروتکل مستقل استفاده کنید و هنوز هم با انتقال سریع داده می توانید به صورت ناشناس به اینترنت دسترسی پیدا کنید. نیازی به استفاده از VPN برای کار کردن نیست زیرا می تواند درست مانند پیکربندی اتصال VPN پیکربندی شود. با این حال ، هنگامی که بدون VPN استفاده می شود ، SOCKS5 از ویژگی های امنیتی کمتری برخوردار است زیرا فعالیت بارگیری شما هنوز توسط شخص ثالث قابل کنترل است. بنابراین ، همیشه بهتر است که این پروتکل را با VPN تلفیق کنید تا در حین مرور یا انتقال داده ها از اینترنت ، تمام محافظت و حفظ حریم شخصی لازم را بدست آورید..

این مواردی است که باید درباره پروتکل و پروکسی SOCKS5 بدانید. نکته اصلی این است که این پروتکل نسبت به پروتکل های دیگر انتقال سریعتر داده را ارائه می دهد و توصیه می شود در صورت برنامه ریزی برای انجام هر گونه فعالیت torrent ، از آن استفاده کنید. با این وجود ، بهتر است از VPN استفاده کنید تا از بهترین سیستم محافظت برای اتصال شبکه خود برخوردار شوید و بتوانید بصورت آنلاین ناشناس بمانید.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map