Zgjatjet më të mira VPN dhe Intimiteti që mund të instaloni në Shfletuesin Chrome

Chrome është shfletuesi më i njohur sot në botë, si për desktopin ashtu edhe për pajisjet e lëvizshme. Ky është shfletuesi që shumica e njerëzve e shfletuan internetin në baza ditore. Që nga lëshimi i këtij shfletuesi dhe rritja e popullaritetit të Android OS, rritja e Chrome ka qenë në rritje. Shumë karakteristika po shtohen rregullisht dhe shfletuesi po bëhet më i qëndrueshëm dhe më i shpejtë. Ekzistojnë disa karakteristika shumë të rëndësishme për mbrojtjen e intimitetit të përfshira në shfletues, siç janë mbrojtja nga malware, mbrojtja me qëllim të keq të faqes në internet, etj.


Sidoqoftë, përdorimi i shfletuesit pa ndonjë VPN shtesë dhe shtesat e intimitetit nuk do t’ju japë mbrojtjen e plotë për privatësinë dhe sigurinë tuaj në internet. Për fat të mirë, ka shumë zgjerime të VPN dhe intimitetit që mund t’i gjeni në Dyqanin Ueb Chrome. Thjesht duhet të zgjedhësh ato më të mirat për tu përdorur në pajisjen tënde. Këtu janë disa nga zgjerimet më të mira VPN dhe intimitet që mund të instaloni në shfletuesin Chrome menjëherë:

1. Xhepi xham

Ndër shumë shërbime premium VPN që ofrojnë lidhje falas VPN, Windscrib është ai që ofron gjerësinë e brezit më të madh në muaj. Për më tepër, shërbimi falas ka cilësinë që është në të njëjtën cilësi me shërbimin premium me ndryshimin vetëm në kufirin e brezit dhe opsionet e serverit. Premiumi është i pakufizuar ndërsa ai falas është i kufizuar në 10 GB në muaj.

Cilësia e shpejtësisë dhe qëndrueshmërisë së lidhjes së saj VPN është e nivelit të lartë. Prandaj, rekomandohet që ta instaloni këtë shtesë në shfletuesin tuaj Chrome, në mënyrë që të mund ta ndërroni me lehtësi shfletimin tuaj në një shfletim privat menjëherë. Më mirë, mund të pajtoheni në planin premium për të marrë përfitimet e plota të privatësisë në internet duke përdorur këtë shtesë të Chrome.

2. Origjina uBlock

uBlock Origin është një shtesë që bllokon reklamat që e ka marrë botën nga stuhia, duke u rritur në popullaritet me gjithnjë e më shumë njerëz që instalojnë këtë shtesë në shfletuesin e tyre. Në fakt, ekziston një zhvendosje që po ndodh përsa i përket zgjatjes së preferuar të bllokimit të reklamave për t’u përdorur.

AdBlock Plus ishte popullor në të kaluarën, por kjo shtesë paketon më shumë karakteristika dhe u jep përdoruesve mbrojtje të plotë kundër reklamave me qëllim të keq në internet. Plus, është e thjeshtë për t’u përdorur dhe konfiguruar, duke ju dhënë kontrollin përfundimtar të reklamave që dëshironi të shfaqni ose faqeve të internetit që dëshironi të filtroni. Definitelyshtë padyshim një shtesë që duhet të ketë në shfletuesin tuaj Chrome nëse doni të shfletoni internetin në mënyrë të sigurt dhe private.

3. Badger privat

Isshtë e bezdisshme të dini se shumica e faqeve të internetit që po vizitoni sot po ju spiunojnë. Ata duan të mbledhin sa më shumë të dhëna nga vizitorët e tyre sa më shumë që të jetë e mundur për të përparuar më tej axhendën e tyre. Zakonisht, ata po e bëjnë këtë për të fituar më shumë para nga reklamat e tyre.

Por, disa faqe të keqe atje mund të shkojnë më larg se kaq. Ata mund të duan të mbledhin të dhënat tuaja me qëllim shitjen e tyre palëve të treta. Këto uebfaqe po shkelin privatësinë e përdoruesit pa e ditur përdoruesit për të. Privacy Badger është një zgjatje që mund t’ju ndihmojë të fikni reklamat me qëllim të keq dhe të fikni spiunazhin nga faqet e internetit që vizitoni. Me këtë shtesë, faqet e internetit që vizitoni nuk mund të monitorojnë sjelljet tuaja në internet për përfitimet e tyre.

4. Webutacioni

Mos harroni se jo të gjithë faqet e internetit që vizitoni janë të mira për sigurinë tuaj në internet. Ka mijëra faqe në internet që janë me qëllim të keq, dhe këto faqe janë mjaft të njohura. Pra, ju mund të mashtroheni nga popullariteti i tyre duke menduar se këto faqe në internet janë të sigurta për tu vizituar. Por, në realitet, këto site nuk janë aspak të sigurta për tu vizituar. Shembujt e këtyre faqeve përfshijnë faqet e internetit që ofrojnë shkarkime të paligjshme, transmetim të paligjshëm, shpërndarje të paligjshme të skedarëve, materiale të pahijshme, programe falas etj. Shumë faqe interneti që janë krijuar me nën-fusha të një platforme të njohur të internetit si Blogger dhe WordPress gjithashtu mund të jenë të rrezikshme për ju. Shpesh, ata ju detyrojnë të instaloni një softuer të dobët që mund të dëmtojë sistemin tuaj ose të instaloni viruse dhe malware në të.

Webutacioni është shtrirja për Chrome që mund të përdorësh për të kontrolluar reputacionin e ndonjë uebsajti që viziton. Pra, para se të futni informacionin tuaj personal atje, thjesht mund të kontrolloni për reputacionin e faqes në internet duke përdorur këtë shtesë dhe do të dini nëse është e sigurt ta bëni këtë.

5. LastPass

Shtë e rëndësishme për ju që të mbani gjurmët e fjalëkalimeve tuaja, veçanërisht nëse përdorni shërbime të ndryshme online në mënyrë të rregullt. Edhe më e rëndësishme është që të ruani fjalëkalimet tuaja në një vend të sigurt në rast se përdorni fjalëkalime të ndryshme të ndërlikuara për ato shërbime në internet. Në këtë mënyrë, gjithmonë mund të jeni të sigurt se mund të mbani të regjistruara të gjitha fjalëkalimet tuaja pa probleme.

LastPass është një program menaxheri i fjalëkalimeve që është i disponueshëm si një shtesë e Chrome, duke ju lejuar të ruani dhe menaxhoni fjalëkalimet tuaja në një vend të sigurt dhe privat. Gjithashtu ju ndihmon të plotësoni automatikisht fjalëkalimet tuaja në shërbime të ndryshme në internet duke siguruar që ato shërbime janë të ligjshme dhe të sigurta për t’u përdorur. Rekomandohet që ju të instaloni në Chrome në mënyrë që të mbroheni nga çdo uebfaqe phishing ose hakerat (vjedhjet e fjalëkalimeve) ndërsa kërkoni në internet.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map