Si të përdorni VPN për të parandaluar hakerat nga vjedhja e llogarive tuaja në media

Me zakonin e zakonshëm të përdoruesve të mediave sociale që nuk interesohen vërtet për llogaritë e tyre në mediat sociale, ata po u japin hakerëve mundësinë e lehtë për të vjedhur llogaritë e tyre. Ka shumë raste që llogaritë e mediave sociale po vidhen nga hakerat në mënyra të ndryshme. Ata mund të vjedhin ato llogari përmes phishing, që është më e zakonshme, ose ata mund ta bëjnë këtë duke u futur në sistemin e përdoruesit, gjë që zakonisht bëhet kur përdoruesit po kujdesen për lidhjen e tyre në rrjet.


Për shembull, kur lidheni me internetin duke përdorur rrjetin publik WiFi pa mbrojtur lidhjen tuaj të internetit, zakonisht do t’u jepet hakerëve një mundësi e lehtë të depërtojnë në rrjetin tuaj dhe të vjedhin fjalëkalimin e llogarive tuaja të mediave sociale. Një nga mënyrat më të mira për të parandaluar që kjo të ndodhë është duke mbrojtur lidhjen tuaj të rrjetit duke përdorur VPN. Këtu janë disa këshilla për të përdorur VPN për të parandaluar hakerat të vjedhin llogaritë tuaja të mediave sociale:

1. Mos përdorni fjalëkalime të njëjta ose të thjeshta për të gjitha llogaritë tuaja

Shumë përdorues të mediave sociale që nuk kujdesen për sigurinë e llogarisë së tyre, zakonisht përdorin fjalëkalime të thjeshta, si data e lindjes, pseudonimi, etj., Ose të njëjtat fjalëkalime në të gjitha llogaritë e tyre. Do të thotë që ata kanë të njëjtin fjalëkalim, dhe nganjëherë të njëjtin emër përdoruesi, për Twitter, Facebook, Instagram, Google Plus dhe llogari të tjera të mediave sociale. Kjo mund të jetë shumë e rrezikshme, sepse kur hakerat arrijnë të vjedhin një nga fjalëkalimet tuaja, kjo do të thotë se të gjitha llogaritë tuaja të mediave sociale do të jenë në rrezik. Ky është një masë paraprake që duhet të kuptoni për të siguruar që llogaritë tuaja të jenë të sigurta nga hakerat.

2. Sillni VPN tuaj Kudo ku Shkoni

VPN është mjeti që mund të përdorni për të siguruar që lidhja juaj e rrjetit të jetë gjithmonë e sigurt dhe private, që do të thotë se pa marrë parasysh se çfarë rrjeti përdorni, ju mund të kriptoni lidhjen e rrjetit me VPN dhe ta bëni lidhjen tuaj të sigurt me të. Një rrjet i sigurt do të thotë një sistem i mbrojtur për ju, pasi hakerat zakonisht vjedhin llogaritë e mediave sociale të viktimës së tyre duke depërtuar së pari në rrjetin e tyre të internetit. Pra, është e rëndësishme të sillni VPN kudo ku shkoni, dhe të përdorni VPN tuaj sa herë që të duhet të lidheni me internet, pavarësisht pajisjes që përdorni.

3. Përdorni VPN-në tuaj për çdo aplikacion komunikimi

Shumica e aplikacioneve të komunikimit që janë në dispozicion për pajisjet mobile zakonisht janë të koduara me sistemin e enkriptimit nga fundi në fund. Do të thotë që përmbajtja e komunikimit mund të lexohet vetëm nga përdoruesit që iniciojnë një komunikim të tillë. Asnjë palë e tretë nuk mund të monitorojë komunikimet brenda aplikacioneve që përdorin sistemin e kriptimit nga fundi në fund. Ndërsa mund të jetë përgjithësisht e sigurt për ju të përdorni këto aplikacione të komunikimit pa ndonjë kriptim shtesë, VPN është ende e nevojshme për të mbrojtur rrjetin që përdorin këto aplikacione për të dërguar mesazhet mbrapa dhe me radhë. Kjo ju jep një siguri me dy shtresa që është edhe më e vështirë për hakerat të depërtojnë.

4. Mos hapni asnjë mesazh teksti të dyshimtë, email, ose telefonatë

Metoda më e zakonshme që hakerat përdorin për të vjedhur llogaritë e mediave sociale të shumë njerëzve është duke dërguar mesazhe false, email ose thirrje për viktimat e tyre. Pastaj, ata do t’i udhëzojnë viktimat të shkruajnë emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e tyre në një faqe të rreme që i ngjan platformës origjinale të mediave sociale. Pasi viktimat shkruajnë emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin, atëherë ata po dërgojnë në mënyrë efektive informacionin e tyre të ndjeshëm te hakerat. Kjo quhet phishing, dhe shumë njerëz janë mashtruar nga kjo skemë. Kjo është arsyeja pse edhe pse jeni duke përdorur VPN gjatë gjithë kohës, gjithmonë rekomandohet që të tregoheni të kujdesshëm ndaj mesazheve, postave elektronike dhe thirrjeve që merrni.

5. Përdorni VPN që vjen me Firewall dhe Karakteristikat Anti-Malware

Kur zgjidhni një ofrues të shërbimit VPN, duhet të jeni të vetëdijshëm për tiparet që ato ofrojnë. Sa më pak karakteristika që ato ofrojnë, aq më shumë duhet të shmangni përdorimin e këtyre shërbimeve VPN. Gjithmonë zgjidhni ofruesin e shërbimit VPN që ofron karakteristika të firewall-it dhe anti-malware për sigurinë e shtuar të lidhjes tuaj të rrjetit. Karakteristika e firewall-it ju jep parandalimin më të mirë kundër formave të ndryshme të sulmeve kibernetike, ndërsa veçoria anti-malware do të sigurojë që nuk do të hasni në aplikacione me qëllim të keq, faqet e internetit, programet dhe çdo kërcënim tjetër që mund të dëmtojë sistemin tuaj ose të vendosni identitetin tuaj personal ne rrezik.

Këto janë këshillat për të përdorur VPN për të parandaluar hakerat të vjedhin llogaritë tuaja të mediave sociale. Nëse ndiqni këto këshilla, do të ketë shumë pak shanse që sistemi juaj të jetë në shënjestër të hakerave, pasi është shumë e vështirë të shkelni. Edhe kur hakerat janë mjaft këmbëngulës, ata duhet të merren me masa të ndryshme sigurie që keni vendosur rreth sistemit tuaj, gjë që e bën pothuajse të pamundur që hakerat të vjedhin ndonjë nga informacionet tuaja të ndjeshme.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map