Si ta bëni VPN-në tuaj Punon në Kodi dhe TV Smart

Kodi është një aplikacion i qendrës së mediave me burim të hapur që mund të ekzekutohet në sisteme të ndryshme operative, duke përfshirë Windows, Linux, Android, iOS dhe OSX. Meqenëse është i disponueshëm në shumë platforma dhe është plotësisht i lirë për t’u përdorur, njerëzit po e përdorin atë tani për të menaxhuar qendrën e tyre mediatike më lehtë në pajisjet e ndryshme që ata kanë, duke përfshirë pajisjet e lëvizshme dhe TV të zgjuar. Kodi ju lejon të menaxhoni të gjitha mediat tuaja dixhitale në një vend, përfshirë filma, shfaqje TV, muzikë, foto dhe të tjerët. Ekzistojnë gjithashtu shtesa të ndryshme që mund t’i instaloni në Kodi për të përmirësuar funksionalitetin e saj.


Tani nëse keni një TV të zgjuar dhe dëshironi të instaloni Kodi në të, mund ta bëni atë në mënyra të ndryshme në varësi të sistemit operativ të televizionit tuaj. Disa modele të zgjuar të TV-ve mund të kenë instaluar Kodi në to, dhe për disa modele të tjera, thjesht mund ta shkarkoni skedarin e instalimit nga faqja zyrtare në internet dhe ta instaloni përmes USB.

Përdorimi i VPN në Kodi dhe TV i zgjuar mund të përmirësojë privatësinë tuaj në internet pasi përdorni këtë platformë për të transmetuar lloje të ndryshme të mediave në televizionin tuaj. Ja se si ta bëni VPN tuaj të funksionojë në Kodi dhe TV të zgjuar:

1. Sigurohuni që VPN juaj mbështet instalimin e ruterit

Gjëja e parë që mund të bëni për ta bërë lidhjen virtuale private të funksionojë në Kodi dhe TV inteligjent është ta instaloni atë në ruterin tuaj. Sidoqoftë, së pari duhet të siguroheni që ofruesi i shërbimit VPN ofron funksionin për të instaluar lidhjen private direkt në ruterin tuaj. Edhe kështu, jini të vetëdijshëm që lidhja virtuale private mund të mbështesë vetëm disa lloje ose modele të routerit.

Kjo është arsyeja pse ju duhet të kontrolloni uebfaqen zyrtare të VPN për të siguruar nëse ai mbështet instalimin e ruterit, dhe nëse është, duhet të siguroni që ruteri juaj të mbështetet nga rrjeti virtual virtual.

2. Instaloni Aplikacionin VPN Direkt në TV tuaj Smart Kur është e mundur

Disa TV të zgjuar përdorin sisteme operative me porosi Android ose Linux që janë të ngjashëm me pajisjet e lëvizshme që përdorni. Nëse ky është rasti, mund të jetë e mundur që ju të instaloni aplikacionin VPN direkt në TV tuaj inteligjent përmes USB pa pasur nevojë ta shkulni atë në çfarëdo mënyre. Thjesht instaloni aplikacionin VPN përmes dyqanit të aplikacioneve që është në dispozicion në TV tuaj të zgjuar dhe do të funksionojë menjëherë sapo ta aktivizoni.

Pasi VPN është aktive, mund të ekzekutoni Kodi dhe të filloni të transmetoni lloje të ndryshme të përmbajtjes që janë të kufizuara gjeografikisht për ju.

3. Instaloni lidhjen VPN në ruterin tuaj

Meqenëse Kodi mund të transmetojë përmbajtje të ndryshme nga interneti, dhe për shkak se ISP-ja juaj mund të bllokojë ose rrëzojë lidhjen, duke përdorur VPN mund të anashkalojë kufizimet e aplikuara nga ISP-ja juaj dhe të sigurojë transmetim pa përmbajtje të përmbajtjes në Kodi. Thjesht aktivizoni lidhjen private në ruterin tuaj dhe mund të aplikoni lidhjen private në Kodi sapo të lidhni TV tuaj inteligjent në ruter.

Thjesht duhet të ndiqni udhëzimet siç jepet nga ofruesi juaj i shërbimit VPN pasi secili ofrues do të ketë metoda të ndryshme për instalimin e lidhjes së tyre private në ruterë të ndryshëm.

4. Përdorimi i kutisë TV Android me VPN dhe Kodi

Nëse TV juaj inteligjent nuk mbështet instalimin e ndonjë aplikacioni të palëve të treta dhe nuk ju lejon të instaloni Kodi direkt në TV zgjuar, atëherë mund të përdorni çdo kuti TV Android për ta bërë atë. Kutia e TV Android është një pajisje që ju lejon të përdorni Android OS në TV tuaj të zgjuar. Shtë në dispozicion në shitësit me pakicë të mëdha dhe zakonisht shumë i përballueshëm. Më e mira nga të gjitha, shumë produkte të kutisë televizive Android e kanë instaluar Kodi si parazgjedhje, kështu që nuk do të duhet të këshilloheni me të vetëm për ta nxjerrë Kodin në TV tuaj të zgjuar.

Pasi të keni lidhur kutinë e TV Android me TV të zgjuar, thjesht mund të hyni në Dyqanin Luaj për të instaluar aplikacionin tuaj VPN dhe ta aktivizoni ashtu si do të bëni kur aktivizoni VPN në telefonin tuaj Android.

5. Përdorimi i VPN në zjarr TV Stick Me Kodi të Instaluar

Amazon Fire TV Stick është i ngjashëm me kutinë TV Android, vetëm se është një produkt ekskluziv i siguruar nga Amazon. Fire TV Stick tashmë ka instaluar shërbime të ndryshme në internet, të tilla si Amazon Prime Video, PlayStation Vue, Netflix, Hulu, dhe të ngjashme. Sidoqoftë, nuk ka asnjë dyqan aplikacioni të instaluar si parazgjedhje, kështu që ju duhet të këshilloheni pak me të. Ju mund të merrni instaluesin e Play Store nga një palë e tretë dhe më pas të vazhdoni me instalimin e Kodi në TV TV tuaj të zjarrit.

Pasi të instalohet Kodi, mund të filloni të instaloni aplikacionin VPN ku jeni pajtuar përmes Play Store. Pasi të jetë bërë gjithçka, mund të filloni të transmetoni lloje të ndryshme të përmbajtjes në internet përmes Kodi në TV Fire Amazon Stick. Më e mira nga të gjitha, lidhja juaj është e koduar gjatë gjithë kohës.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map