Pse shumica e shërbimeve VPN nuk mund të përdoren në Kinë për të zhbllokuar Firewall-in e Madh

Kina ka qenë e njohur të jetë një nga vendet më të rrepta në botë që zbaton kufizimet e VPN. Ndërsa udhëtarët ende mund të përdorin lidhjen private virtuale që sjellin nga vendlindja e tyre pa asnjë problem, qytetarët kinezë janë të dekurajuar të përdorin çdo lloj shërbimi VPN përveç nëse është e nevojshme për biznesin e tyre. Edhe pse, bizneset duhet të marrin lejen nga qeveria për të përdorur shërbimin VPN, dhe përdorimi i një shërbimi të tillë për biznesin e tyre është subjekt i monitorimit nga qeveria.


Hasshtë bërë një problem i vërtetë për shumë njerëz në këtë vend kur përpiqen të përdorin çdo lloj shërbimi të lidhjes private pasi që jo të gjitha shërbimet VPN funksionojnë në këtë vend. Kjo është pjesërisht sepse Firewall i Madh kinez ka një sistem shumë të fortë kriptimi që parandalon çdokënd të anashkalojë kufizimet e qeverisë në internet. Vetëm një pjesë e vogël e ofruesve të shërbimeve me reputacion VPN mund të anashkalojnë murin e zjarrit të Kinës dhe të ofrojnë qasje në lirinë e internetit nga brenda këtij vendi. Këtu janë arsyet pse shumica e shërbimeve VPN nuk mund të përdoren në Kinë për të zhbllokuar murin e zjarrtë të shkëlqyeshëm:

1. Qeveria kineze përdor një sistem të përparuar të DPI

Ndërsa shumica e vendeve që kufizojnë veprimtarinë në internet të qytetarëve të tyre do të përdorin teknologjinë e quajtur DPI ose Deep Packet Inspection për të monitoruar trafikun e rrjetit të tyre, zjarri i madh i Kinës është në një nivel krejt të ri kur bëhet fjalë për aplikimin DPI. Qeveria përdor një sistem të përparuar DPI që vazhdon të përmirësohet çdo ditë, duke shtuar më shumë lista të faqeve të internetit të bllokuara dhe shërbimeve online. Jo vetëm kaq, ai vazhdon të azhurnohet në aspektin e sigurisë dhe mbrojtjes nga anashkalimi i vetë firewall-it, do të thotë që qeveria do të shtojë listën e shërbimeve të bllokuara VPN edhe në baza ditore gjithashtu. Kjo është ajo që e bën të vështirë për shërbimet e rregullta të anashkalojnë kufizimin e internetit në këtë vend.

2. Qeveria ndalon pothuajse të gjithë softverët dhe programet e disponueshme VPN

Ndalimi i vendit në të gjithë VPN do të jetë plotësisht në fuqi duke filluar nga viti 2018, që do të thotë se qeveria do të bëhet shumë e rreptë në monitorimin e trafikut të rrjetit të qytetarëve të tyre. Para ndalimit, shërbimet VPN janë gjerësisht të disponueshme për të shkarkuar qytetarët pa asnjë problem, dhe ato janë të disponueshme si për desktop, ashtu edhe për platforma mobile. Sidoqoftë, pas një seri incidentesh kur njerëzit përdorin lidhjen e tyre private për të prishur qeverinë kineze, qeveria duhet të ndërmarrë hapin e guximshëm për të ndaluar të gjithë ata proxies private nga platformat celular dhe desktop. Shumë shërbime të rregullta VPN janë duke u prekur nga ky ndalim.

3. Lidhjet më të disponueshme private Mos ofroni një teknologji të përparuar të vjedhurazi

Një arsye tjetër pse është shumë e vështirë për një lidhje private të rregullt të anashkalojë murin e zjarrit të qeverisë kineze është sepse zjarri i zjarrit ka një teknologji të përparuar DPI, e cila mund të anashkalohet vetëm nga një teknologji e caktuar VPN. Teknologjia e fshehtë që është në dispozicion vetëm në shërbimet me reputacion VPN me një tarifë abonimi më të shtrenjtë është basti i vetëm i sigurt për përdoruesit kinezë për të hyrë në faqet e internetit që bllokohen nga qeveria. Ai përdor serverin e mprehtë dhe një protokoll të modifikuar për të siguruar që sistemi kinez i DPI i Kinez nuk mund të zbulojë lidhjen private.

4. Shumica e shërbimeve VPN ofrojnë vetëm encryptions të rregullt

Ndërsa protokolli i kriptimit i përdorur nga shërbimi VPN do të përcaktojë se sa efektive është të anashkaloni bllokimin e qeverisë kineze, shumica e shërbimeve VPN ofrojnë vetëm enkriptime të rregullta për përdoruesit e tyre. Si rezultat, ato nuk mund të përdoren për kriptim të detyrave të rënda si anashkalimi i murit të zjarrtë kinez, kjo është arsyeja pse shumica e tyre janë të papërdorshme në këtë vend. Shumica e lidhjeve private të rregullta përdorin vetëm protokollin PPTP ose L2TP ndërsa protokolli minimal i kriptimit që duhet të kenë për të anashkaluar bllokimin është protokolli OpenVPN. Zakonisht, protokolli OpenVPN duhet të modifikohet së pari para se të funksionojë me të vërtetë në këtë vend.

5. Qeveria bllokon lidhje individuale që përdorin serverë privatë ose prokurë

Qeveria kineze është shumë aktive në gjetjen e individëve që përdorin lidhjen private për të hyrë në faqet e internetit të jashtme. Në fakt, ka disa raste kur qeveria duhet të arrestojë individët vetëm për përdorimin e lidhjes private në pajisjen e tyre. Atëherë, ata ose do t’i fusin individët në burg ose do të kërkojnë një gjobë të madhe për shkeljen e sistemit të PDSH-së së qeverisë. Kjo është ajo që e bën të vështirë për shumicën e njerëzve për të hyrë në faqet e internetit të bllokuara në këtë vend, dhe është gjithashtu arsyeja pse shumica e tyre nuk shqetësohen duke u përpjekur sepse kanë frikë nga pasojat që do të marrin prej kësaj.

Këto janë arsyet pse shumica e shërbimeve VPN nuk mund të përdoren në Kinë për të zhbllokuar firewall-in e madh. Sidoqoftë, nuk është e pamundur për ju që të zhbllokoni kufizimet e faqes në internet nga ky vend, veçanërisht nëse jeni udhëtar. Thjesht duhet të përdorni një lidhje VPN me reputacion që ofron veçorinë e fshehtësisë që është krijuar për të anashkaluar Firewall-in e Madh kinez në mënyrë që lidhja juaj private të mos zbulohet nga sistemi DPI në këtë vend.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map