Pesë VPN më të mirë për Tajvan

Tajvani është një shtet ishull i prosperuar në
Azi. Edhe pse zyrtarisht është një Republikë e Kinës, ka shkëlqime
ndryshimet midis të dyve, veçanërisht për sa i përket ekosistemit në internet.


Për dallim nga Kina, Tajvani ofron lirinë e
shprehje për qytetarët dhe organizatat. Shtëpitë e mediave mund të kritikojnë hapur
qeveria, dhe qytetarët mund të parashtrojnë mendimet e tyre pa shumë frikë.

Interneti në Tajvan nuk vjen me shumë
e kufizimit siç është rasti me Kinën. Në fakt, Tajvani ka një nga më të mirët
ekosistemet në internet në Azi.

Por ju tashmë keni lexuar titullin e kësaj
artikull dhe duhet të pyesin pse dikush madje mund të shqetësojë për të marrë një VPN në Tajvan
nëse interneti është kaq bukur dhe i gëzuar atje.

Ne do të futemi në detajet e të gjitha
arsyet që e bëjnë një të marrë një VPN në këtë gjendje. Ne do të diskutojmë se si mund VPN
të ruaj të sigurt nga disa prej krimeve kibernetike në vend, dhe si mund të jetë
e dobishme për ju nëse do të udhëtoni në Tajvan.

rekomandime

Le të ju japim së pari atë që jeni këtu. Këtu janë 5 rekomandimet tona më të mira për VPN më të mirë në Tajvan në asnjë mënyrë specifike.

1. NordVPN

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Vizitoni Uebfaqen

NordVPN është një nga shërbimet më të mira VPN për ju
do të gjeni Kujdeset për të gjitha tiparet që do të prisnit nga një VPN
shërbim.

Ajo ka më shumë se 5500 serverë të vendosur
rreth 60 shtete të botës. Ata gjithashtu ndodhin të kenë serverë në Tajvan.
Pasja e një serveri brenda Tajvanit mund të jetë e dobishme pasi do të merrni maksimumin
shpejtësia e internetit ndërsa mban identitetin tuaj privat.

Rrjeti i gjerë i serverëve do t’ju lejojë të anashkaloni shumë kufizime gjeografike. Ata jo vetëm që ofrojnë përdoruesin qasje në një rrjet kaq të gjerë serverësh; ata i rendisin serverat për ta bërë më të lehtë për përdoruesin të gjejë atë që i duhet.

Ju do të gjeni serverë të optimizuar për P2P
ndarja e skedarëve, për ta përdorur atë së bashku me Tor, serverat me IP të dedikuar, Double VPN,
etj. Të gjithë këta serverë të specializuar thonë shumë për shërbimin VPN, si
mirë.

NordVPN ndjek një politikë të rreptë mos-log dhe
vjen me kriptimet dhe protokollet më të mira që mund të keni. Ju nuk do të
përjetoni shumë çështje latente kur lidheni me këtë rrjet dhe veçori
siç është CyberSec ju mban të sigurt nga reklamat e bezdisshme dhe potencialisht të rrezikshme.

2. CyberGhost

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Vizitoni Uebfaqen

Ky shërbim rumun VPN ka qenë në
biznes për mjaft kohë tani, dhe performanca e tyre bën pjesën më të madhe
duke folur për ta.

CyberGhost bie nën Rumanisht
juridiksion, i cili u lejon atyre të mbajnë të gjitha informacionet në lidhje me përdoruesit
veprimtari në internet private. Ligji vendor nuk i detyron bizneset të mbajnë
ndonjë regjistrim i asaj që përdoruesit janë duke bërë.

Duke folur për serverat, ata kanë më shumë se 4500 prej tyre në 60 vende të planetit. Tajvani është padyshim në njërën nga ato vendet e serverëve. Ju mund të përdorni ndonjë prej këtyre serverëve për të fshehur vendndodhjen tuaj të saktë nga pjesa tjetër e botës dhe për të shijuar një internet më të sigurt dhe më të hapur.

CyberGhost siguron encryption AES 256-bit
që është po aq mirë sa merr. Isshtë praktikisht i padepërtueshëm, dhe i disponueshëm
opsionet e protokollit e ëmbëlojnë marrëveshjen edhe më shumë.

CyberGhost shkon përtej bllokimeve të zakonshme
karakteristikat e një shërbimi VPN dhe ju jep mbrojtje nga reklamat e padëshiruara dhe
gjurmuesit. Reklamat mund të jenë të bezdisshme dhe kur fillojnë të ndikojnë në shpejtësinë dhe
përvoja që keni, të shpëtoni prej tyre janë gjërat më të mira që mundeni
bëj.

Ne mendojmë se ju keni një ide se sa e keqe
gjurmuesit janë për privatësinë tuaj në internet. CyberGhost ka edhe bllokues të malware. të gjithë
këto masa mbrojtëse të pranishme në shërbim ofrojnë mbrojtje gjithëpërfshirëse për ju
Interneti.

3. VyprVPN

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Vizitoni Uebfaqen

Kjo aplikacion zviceran VPN ju siguron
si privatësia dhe siguria në internet. Juridiksioni zviceran i lejon ato
t’i përmbahet një politike të rreptë të mos-logs. Meqenëse ofruesi i shërbimit nuk kursen
ndonjë informacion në lidhje me aktivitetet e tua të shfletimit, nuk ka shanse nga askush
tjetër duke marrë duart e tyre mbi informacionin.

Një nga gjërat që e bëjnë VyprVPN të qëndrojë
nga pjesa tjetër e aplikacioneve është përdorimi i protokollit Chameleon. Eshte
një protokoll në shtëpi i zhvilluar i cili specializohet në marrjen përmes kufizimeve
mure zjarri dhe censura.

Opsionet e zakonshme për protokolet siç janë OpenVPN dhe PPTP janë gjithashtu të pranishme në këtë aplikacion. Ju gjithashtu merrni mbrojtje DNS në këtë platformë duke rezultuar në një mjedis shumë më të sigurt për të eksploruar internetin.

Do të merrni enkriptim AES 256-bit në VyprVPN
së bashku me ndërprerësin dhe mbrojtjen Wi-Fi. Të gjitha tiparet e tilla tregojnë se si
serioze është VyprVPN kur bëhet fjalë për sigurinë dhe privatësinë e përdoruesit.

Shtimi në zinxhirin e veçorive të sigurisë,
ka firewall NAT dhe Verbosity në këtë platformë. Firewall-i NAT parandalon
hyrja e malware në pajisje ndërsa Verbosity lejon përdoruesin të
kontrollojnë masën e prerjeve të të dhënave që ata janë të gatshëm të kenë.

VyprVPN është i sigurt pasi vijnë, dhe një prej tyre
opsionet më të mira duke mbajtur në mendje gjendjen e krimeve kibernetike të Tajvanit.

4. ExpressVPN

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Vizitoni Uebfaqen

ExpressVPN vjen me shumë mbresëlënëse
karakteristika. Le të fillojmë me atë që na bëri përshtypje më së shumti. Ata kane
serverë të vendosur në 160 vende në të gjithë botën. Numri i vendeve
e mbuluar në këtë rrjet është 94.

Vetëm shtrirja e vendndodhjeve të serverëve të tyre
është mendjehapur. Ajo sjell me vete mundësinë për të arritur shumë më tepër
në rrjet. Mund të kapërceni kaq shumë kufizime rajonale, të shikoni
shfaqje e preferuar nga kudo në botë, etj.

Nuk është vetëm rrjeti i gjerë i serverëve që graviton përdoruesit drejt këtij shërbimi. Ju merrni opsione të shumta protokollesh për të zgjedhur. Në varësi të kërkesës tuaj, ju mund të zgjidhni një protokoll të përshtatshëm. Nuk ka asnjë zhgënjim kur bëhet fjalë për kriptimin.

ExpressVPN është i njohur për të marrë përsipër
kufizimet më të rrepta. Shumë njerëz e përdorin atë për të kapërcyer kufijtë
imponuar nga shërbimet streaming. Shpejtësia e lartë është gjithashtu e nevojshme kur bëhet fjalë
shikimi i përmbajtjes së shërbimeve streaming.

ExpressVPN lejon përdoruesin të shfrytëzojë sa më shumë
e lidhjes suaj të internetit me shpejtësi të lartë. Ju do të jeni në gjendje të transmetoni të gjitha
përmbajtje me cilësi të lartë që dëshironi pa shumë vështirësi.

5. PureVPN

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Vizitoni Uebfaqen

PureVPN është një nga shumë pak VPN aziatike
shërbime të cilat janë duke bërë mirë. Shërbimi funksionon mjaft mirë edhe për aziatikët
si banorë evropianë dhe të Amerikës së Veriut.

Ata kanë serverë në më shumë se 180
vendndodhjet në të gjithë botën. Rrjeti i serverëve të PureVPN kujdeset për Aziatik
përdoruesit, që është diçka që zakonisht nuk duhet ta shihni në VPN Evropiane
shërbimet.

Dendësia e serverëve duket se është e njëtrajtshme për të gjithë rrjetin, i cili lejon përdoruesin të përfitojë nga ai në kaq shumë mënyra. Ju shpejt mund të merrni shumë kufizime dhe mure zjarri duke përdorur serverët e tyre.

PureVPN punon nën juridiksionin e Hong Kong-ut,
një shtet i cili është mjaft i ngjashëm me Tajvanin. Ligjet lokale të Hong-Kong-ut jo
bëni aktivitetet e shfletimit të dyqanit të shërbimit VPN të përdoruesve.

PureVPN ju ndihmon të mbeteni anonim në internet
në internet dhe vjen me masa të mjaftueshme sigurie që bëhen jashtëzakonisht
e vështirë për këdo që të sabotojë ty përmes internetit.

Ju merrni encryption gradën ushtarake së bashku
me një grup protokolesh në PureVPN. Ekziston një probabilitet i lartë që ajo do
mbështesni të gjitha pajisjet që përdorni duke përfshirë ruterin Wi-Fi.

Rrjetet e hapura Wi-Fi rezultojnë të jenë më së shumti
tokë e rehatshme gjuetie për kriminelët në internet. PureVPN mbron tuajin
informacion nga rrjedhja në këto rrjete të pasigurt duke e mbështetur atë nën një
mbulesë kodimi.

Internet në Tajvan

Le të hedhim dritë më shumë mbi atë që ne
diskutuar shkurtimisht në fillim të këtij artikulli.

Tajvani është një shtet i mirë për të bërë me shumicën e
popullsia e saj duke provuar kushte të shkëlqyera jetese. Ata azhurnohen me
shumica e përparimeve teknike, dhe shumica e njerëzve përdorin internetin në
aktivitetet e tyre ditore.

Cilësia e shërbimeve të internetit në Tajvan
nuk janë të dytët për asnjë. Dikush lehtë mund të gjesh një lidhje interneti me shpejtësi të lartë në
shtet.

Siç kemi përmendur tashmë, nuk ka
shumë kufizime në internet në Tajvan. Mund të keni akses në të gjitha faqet e internetit
dua pa merak.

Shumica e njerëzve supozojnë se që nga Tajvani është një
Republika e Kinës, liria dhe kufizimet do të ishin të njëjta. Por nuk është kështu
e vërtetë. Tajvani është i krahasueshëm me Kinën për sa i përket përparimeve teknologjike,
por kur bëhet fjalë për lirinë dhe të drejtat, Tajvani ofron një tërheqje shumë më të mirë për të
qytetarët e saj.

Tajvani është një demokraci, dhe qeveria në shtet nuk përpiqet të shtypë qytetarët në asnjë mënyrë. Qeveria nuk përpiqet të kontrollojë ato që po ndodhin në media dhe qarkullimin e informacionit falas në internet.

Zjarri rajonal i Kinës është i mirënjohur
shumica e njerëzve që kanë edhe pak njohuri për censurimin në internet. Kinezët
firewall nuk lejon që qytetarët kinezë të hyjnë në shumë faqe në internet dhe
ndalon të huajt që të hyjnë në faqet e internetit lokale.

Situata në Tajvan është tërësisht
ndryshme. Nuk ka kufizime. Dikush mund të hyjë në vendas dhe të huaj
servers. E njëjta gjë vlen edhe për të huajt që përpiqen të hyjnë në përmbajtjen Taiwanese.

Gjithçka po shkon mirë me internet
hapësirë ​​në Tajvan përveç një gjëje. Kriminelët në internet duket se janë shumë aktivë
në shtet.

Tajvani strehon shumë biznese dhe
ndërmarrjeve. Ka pasur shumë incidente të raportuara nga këto biznese të
cybercrimes. Ransomware është në veprim në këtë rajon.

Nuk janë vetëm bizneset që marrin
të prekur nga të gjitha këto krime. Kriminelët në internet tani janë duke përdorur pajisjet IoT për të
gjeni pika inflex dhe për të krijuar ushtri për sulmet DDoS.

Frekuenca e krimeve në internet në Tajvan është
shumë më tepër se mesatarja e zakonshme në vendet e tjera. Duket se hakerat janë
duke shijuar internetin pa kufizime më shumë se kushdo tjetër.

Pse keni nevojë për një VPN në Tajvan, dhe si mund të ndihmojë VPN?

Tashmë keni një arsye pse duhet
përdorni një rrjet privat në Tajvan. Nuk është sikur do një rrjet privat virtual
të jetë në gjendje t’ju shpëtojë nga të gjitha llojet e krimeve kibernetike.

Ka kaq shumë mënyra që një haker mund të përdorë
për të kompromentuar sigurinë tuaj në internet. Duke përdorur një VPN, do të kujdeseni për një
linjë sulmi që mund të përdoret kundër jush në vend të të gjitha.

Një aplikim VPN ju ndihmon të qëndroni
anonim në internet. Nëse ekziston mundësia e sulmit kibernetik direkt
kundër jush, atëherë një VPN mund t’ju mbrojë duke mos e ditur askënd se kush jeni ju
me të vërtetë janë.

Një rrjet privat drejton internetin tuaj
trafiku përmes serverave privatë, i cili ju ndihmon të maskoni adresën tuaj IP, gjithashtu.
Ndalon që çdokush të ju gjurmojë në vendndodhjen tuaj të saktë.

Vetëm njohuri për faktin se askush
do të jetë në gjendje të dijë se kush jeni dhe ku jeni duke përdorur internetin
duhet të valojë mundësinë e shumë sulmeve.

Për krimet e tjera në internet, gjithmonë mund të merret
masat paraprake dhe përdorni internetin me përgjegjësi.

Free Wi-Fis dhe rrjete publike të hapura janë
lehtësisht i disponueshëm në Tajvan. Mund ta gjeni në kafene, aeroporte, dyqane, etj.
Ndërsa e bën jetën më të lehtë për qytetarët pasi që ata kanë akses në internet
në shumicën e situatave, ajo gjithashtu shërben shumë objektiva të lehtë për një krimin në internet
nje pjate.

Rrjetet e hapura Wi-Fi janë po aq të pasigurta sa ajo
merr. Sidoqoftë, me një aplikacion VPN të instaluar në pajisjen tuaj, nuk do ta keni
të shqetësoheni shumë për këdo që të marrë një dorë në informacionin tuaj personal.

Një VPN kodon të gjithë trafikun tuaj në internet.
Kriptimi e bën të pamundur për këdo që të interpretojë se çfarë jeni ju
po bënin në internet edhe nëse e kapin atë.

Avantazhet e përdorimit të një VPN shkojnë përtej në internet
siguria dhe anonimati. Një VPN mund t’ju ndihmojë të siguroheni që të mos ndërpriteni
argëtim.

Ne të gjithë jemi të vetëdijshëm se si të drejtat e transmetimit
puna. Nuk është e nevojshme që nëse një shfaqje është në dispozicion në Netflix në një rajon,
atëherë do të jetë në dispozicion në Netflix edhe në disa rajone të tjera.

Thjesht ndodh që është e vështirë për të
një shtëpi media për të marrë të drejtat e transmetimit shpesh në të gjitha rajonet
e lë konsumatorin e përmbajtjes në një situatë të ndërlikuar. Sidomos kur konsumatori
është në lëvizje.

Tajvani merr shumë turistë çdo vit,
të cilët vijnë në shtet si për biznes ashtu edhe për kënaqësi. Nëse ju ndodh
të jetë një nga ata njerëz, atëherë mund të jetë një ide e mirë që ju të pajisni veten
me një VPN para se të shkoni atje.

Bërja e kësaj do t’ju ndihmojë të siguroheni që bëni
nuk duhet të humbisni një nga shfaqjet tuaja të preferuara sepse shërbimi i transmetimit
nuk ka të drejtë të transmetojë shfaqjen në atë rajon.

Ju mund të përdorni VPN për t’u lidhur me një server
në rajonin ku shfaqja është e lejuar dhe më pas shijoni shfaqjen.

Ne u përqëndruam vetëm në arsyet kryesore të cilat
detyroni një të marrë një VPN për Tajvan. Arsyeja juaj mund të jetë krejtësisht e ndryshme nga
ajo që sapo diskutuam në këtë artikull. Një VPN mund të ketë kuptim për kaq shumë
arsye.

Si të zgjidhni një VPN për Tajvan

Këtu janë disa tregues që duhet
mbani në mend nëse vendosni të zgjidhni vetë një VPN për Tajvan.

Politika juridiksionale dhe pa logs: Një
përdor një VPN për të siguruar që askush të mos zbulojë se çfarë po bën në të
internet. Palët që mund të jenë të interesuara për të marrë këtë lloj të
informacioni është ISP-të, agjensitë qeveritare dhe mbase disa elementë antisocialë.

Kur përdorni një aplikim mjaft të mirë VPN,
asnjë prej këtyre palëve nuk njihet me aktivitetet e tua të shfletimit. por
tani shërbimi VPN ka marrë të gjitha këto informacione, dhe për këtë arsye, ju duhet të bëni
merrni një shërbim të besueshëm.

Shumica e rrjeteve private zgjedhin të mos kursejnë
çdo të dhënë në lidhje me aktivitetin tuaj të shfletimit. Isshtë skenari më i mirë që nga viti
nuk do të kishte shanse për ndonjë rrjedhje informacioni pasi nuk do të kishte
informacioni në radhë të parë, për të filluar me.

Nëse shërbimi VPN është i vendosur në një vend
me ligje që lejojnë qeverinë të monitorojë aktivitetet në internet të qytetarëve,
atëherë mund të jetë pengesë për privatësinë tuaj. Ligjet e detyrueshme mund të parandalojnë
ofruesi i shërbimit nga fshirja e aktivitetit tuaj të shfletimit nga serverët tuaj.

Ju duhet të siguroheni që shërbimi VPN
ju keni një politikë të rreptë të mos-logs dhe nuk hyn në juridiksion ku
qeveria mund të jetë armiqësore ndaj privatësisë së një individi. Nuk duhet të jetë
me siguri një nga vendet me 14 sy.

Rrjeti i serverit: Rrjeti i serverit
dikton se sa e lehtë do të jetë për ju të anashkaloni censurimet dhe ato lokale
kufizime dhe sa mundësi do të keni ndërsa bëni këto.

Kur lidheni me një rrjet VPN, tuaj
trafiku në internet është drejtuar te një prej këtyre serverëve në rrjet dhe në server
vendndodhja veproni si një vendndodhje pseudo për aktivitetet tuaja në internet.

Nëse rrjeti i serverëve përbëhet nga shumë
vendet në të gjithë botën, do të jetë shumë më e lehtë për ju që të anashkaloni
gjeo-kufizimet për ato rajone. Kjo është ajo që do t’ju lejojë të lëvizni
përmbajtja e preferuar nëse nuk është në dispozicion në shërbim ndërsa jeni në Tajvan.

Një rrjet serveri me një densitet më të lartë të
serverat do t’ju lejojnë të shijoni një lidhje me cilësi më të mirë. Nuk do të ketë ndonjë
çështje problemesh për shkak të densitetit të lartë të trafikut.

Kriptimi dhe protokolli: Kriptimi dhe
protokolli janë ato që i ndalojnë palët e treta të mos hyjnë në internet tuaj
aktivitetet.

Shumica e shërbimeve VPN ofrojnë gradë ushtarake
kriptimi, AES 256-bit. Shtë e pamundur të marrësh rreth kësaj pa
çelësi i deshifrimit. Sidoqoftë, disa madje mund ta konsiderojnë atë një mbingarkesë për punën.
Kriptimi është i pakalueshëm dhe kërkon shumë fuqi përpunuese. Ajo gjithashtu
ndikon në shpejtësinë e lidhjes.

AES 128-bit është kriptim po aq i sigurt, por
jep shpejtësi më të mirë dhe nuk është aq kërkues sa AES 256-bit. tonë
rekomandimi do të ishte të shkoni për shërbimin që ofron të dyja këto
llojet e kriptimit.

Kur bëhet fjalë për protokollet, mundeni
konsiderojini ato si tunele të sigurta përmes të cilave trafiku juaj drejtohet përpara tij
arrin në serverin VPN. Ky tunel i mban të dhënat larg mundësive të tyre
të cilët duan të dinë se çfarë ka në të.

OpenVPN është zgjidhja më e mirë kur bëhet fjalë
protokollet. Ka edhe protokolle të tjera, por nëse po merrni një shërbim VPN,
sigurohuni që ajo ka OpenVPN midis opsioneve të tjera.

Shpejtësia: Shumica prej nesh janë mësuar me shpejtësi të lartë
lidhje interneti. Askush nuk e pëlqen që përvoja të shkatërrohet për shkak të ngadaltë
internet.

Pavarësisht se sa i mirë është një shërbim VPN, atje
gjithmonë do të jetë një hit në shpejtësinë e internetit kur lidheni me një privat
rrjet. Disa VPN ndikojnë në shpejtësinë më shumë se të tjerët, dhe ju duhet të siguroheni
që shërbimi që ju të vini nuk ju ul shpejtësinë shumë.

Pasi të keni marrë këto karakteristika themelore
të mbuluara, ju mund të shikoni për karakteristika shtesë. Më së shumti aplikacione VPN vijnë
një ndërprerës vrasës në internet. Ajo parandalon përdoruesin të lidhet me internetin
pa mbrojtjen e një rrjeti privat.

DNS-rrjedhje provë dhe IPv6-rrjedhje provë
aplikacionet ofrojnë një shtresë shtesë të sigurisë dhe anonimitetit për përdoruesit.
Me këto masa mbrojtëse, ju mund të jeni i sigurt se askush nuk do të jetë në gjendje të dijë
çfarë uebfaqesh vizitoni.

Dikush mund të vlerësojë pajisjen dhe platformën
mbështetje që ofron një aplikacion. Jeta do të jetë shumë më e lehtë për ju nëse
Aplikimi VPN që ju zgjidhni funksionon mirë me pajisjet që zotëroni. Shumë nga këto
shërbimet vijnë me mbështetje të ruterit. Pastaj ju lejon të lidheni me sa më shumë
ruterat si ju dëshironi.

Meqenëse jeni ju që do të përdorni
aplikimi, është e nevojshme që të gjitha nevojat tuaja të kujdesen.