Hacking – 40 Statistika dhe Fakte

Njerëzit janë përpjekur të zbulojnë mënyra për të
mashtrojnë sistemet për aq kohë sa ato kanë ekzistuar. Hakerët mund të gjenden në të gjitha
shëtitjet e jetës. Disa bredhin nëpër rrugë dhe përdorin inxhinierinë sociale për të korrur
përfitimet monetare, dhe pastaj disa e bëjnë atë nga komoditeti i dhomës së tyre në a
kompjuter.


Në këtë artikull, do t’ju njohim
me disa nga faktet dhe incidentet e dukshme që lidhen me hakimin në internet.
bota e hakerave është plot sekrete dhe mistere, dhe ka shumë të ngjarë që
ajo që prezantojmë në këtë artikull mund të jetë thjesht maja e ajsbergut.

Ende nuk e dimë nëse pyetja e saktë
të pyesësh është, “sa janë hakuar?” ose “sa e dinë që kanë qenë
hacked? “

Numrat nuk gënjejnë

Le të fillojmë me disa statistika. Numrat janë
gjithnjë një mjet i shkëlqyeshëm për të kuptuar peshën e situatës, dhe ja ku janë
disa që mund të lënë nofullat tuaja të gjera të hapura.

1. Ka një sulm të hakerave çdo 39
sekonda:
Ne rregull. Kjo është shumë shpejt.

Erdhi një studim në Universitetin e Maryland
lart me figurën. Këto janë kryesisht sulme brutale të forcave që u përpoqën të kryenin
avantazhi i fjalëkalimeve të dobëta.

(Burimi: Revista Security)

2. 58% e hakerave janë vetë-mësuar: Hacking
ka të bëjë më shumë me gjetjen e zbrazëtirave dhe copëzave në forca të blinduara, dhe ka vetëm kaq
aq sa mund të mësohet për të. Një tjetër statistikë interesante nga HackerOne
raporti është se më shumë se 50% e hakerave mësojnë ta bëjnë vetë.

(Burimi: HackerOne)

3. Kina ishte humbësi më i madh për të
krimi kibernetik në 2017 kur bëhet fjalë për para:
Vendi me gjoja
zjarri më i fortë ishte viktima më e madhe e krimit në internet në vitin 2017.
Ata njoftuan një humbje prej 66.3 miliardë dollarë ndërsa humbësi i rradhës më i madh Brazili humbi
gati një e treta e saj. Shtetet e Bashkuara dhe India ishin afër, afër
ndjekësit.

(Burimi: Statista)

4. Njerëzit humbën 172 miliardë dollarë
krimi kibernetik në 2017:
’Shtë më shumë sesa një industri miliardë dollarëshe. me
gati një miliard njerëz që preken nga krimet në internet, humbja mesatare për të
secila viktimë doli të ishte 142 dollarë. Statistikat tregojnë gjithashtu për faktin se
hakerat tani po përpiqen të shkojnë pas viktimave më të vogla, pasi ato kanë më pak mjete për të
mbrohen nga sulmet.

(Burimi: Raporti Norton Cyber ​​Security 2017)

5. Të paktën 36% e përdoruesve të internetit kanë
me përvojë duke u hakuar:
Ju mund të jeni tjetër. 51% e pjesëmarrësve të
sondazhi ishte i sigurt se ata kurrë nuk janë hakuar, por është e mbetur
pjesë e cila parashtroi disa pyetje serioze.

(Burimi: Statista)

Rritja e bujarive të gabuara

Organizatat dhe qeveritë në të gjithë botën po përpiqen të zbulojnë mënyra për t’u marrë me epideminë e sulmeve në internet. Meqenëse është e pamundur të krijosh një sistem imun ndaj sulmeve në internet, organizatat po përpiqen të zbulojnë të metat e tyre para se një krimin kibernetik ta bëjë.

Një pjesë e rëndësishme e sigurimit
siguria në internet është të zbuloni mënyrat se si një sistem mund të komprometohet dhe më pas të futet në prizë
vrimat. Kompanitë tani po paguajnë dhurata për ata që i ndihmojnë ata të identifikohen
mangësitë në sistemin e tyre.

Komuniteti etik i hakerave është
duke përfituar shumë nga programe të tilla bujarish dhe nga ana tjetër, duke ndihmuar kompanitë
bëhen më të sigurt në internet. Këtu janë disa fakte që lidhen me hakimin etik
dhe programe dhuratash.

6. 11.7 milion dollarë u dha si gabim
dhurata në 2017:
Tani organizatat po ftojnë hakerat nga rreth
bota për të gjetur dobësi në strukturën e tyre të sigurisë në internet. Ata japin një të mirë
shuma e parave për ata që i ndihmojnë në forcimin e sigurisë në internet. Më shumë dhe
më shumë hakerë tani po përpiqen të sigurojnë dhuratat e gabimeve, pasi është e ligjshme dhe paguan mirë
too. Organizatat në të gjithë botën paguan 11.7 milion dollarë në dhurata të metave në 2017.

(Burimi: HackerOne)

7. Koha është pjekur për t’u bërë një haker: Siguria kibernetike
vendet e punës pritet të rriten me një normë prej 18% ndërmjet viteve 2014 dhe 2024.
Do të thotë se do të ketë shumë më tepër punë për hakerat etikë. Siguria në internet është
në mesin e industrive me rritje më të shpejtë, dhe do të ishte një bast i zgjuar të jesh pjesë
prej saj.

(Burimi: Tech.Co)

8. India ka pjesën më të lartë të
hakerat etikë në botë:
Rreth 23% e përdoruesve të regjistruar në
HackerOne janë indianë. Pika është kontestuar nga afër nga SHBA me një pjesë të
20%. Rusia, Pakistani dhe Mbretëria e Bashkuar janë lojtarët e tjerë të mëdhenj.

(Burimi: HackerOne)

9. Një gjahtar i çmimeve të gabimeve zakonisht bën 2.7
sa herë që paga mesatare e inxhinierit të softuerëve në vendin e tyre:
Nuk është shumë
e vështirë për të fituar para nëse jeni mjaft i mirë haker, dhe unë nuk po flas
në lidhje me mënyrat e paligjshme. Siguria në internet ose hakimi etik tashmë po dëshmon
të jetë një karrierë shumë e dobishme sesa punë konvencionale në fushën e
Shkenca Kompjuterike. Hakerat etikë në Indi fitojnë 16 herë më shumë sesa
paga mesatare e inxhinierit të softuerit në vend.

(Burimi: HackerOne)

10. Shtetet e Bashkuara përbëjnë 83%
nga të gjitha dhuratat e paguara në të gjithë botën:
Fakti që vendi
shtëpitë e disa prej kompanive më të mëdha softuerike në botë mund të kenë diçka
të bësh me këtë. Ose mund të jetë thjesht se ata janë më pritës për konceptin
e bujarisë së mete. Sido që të jetë arsyeja, ato janë tërheqëse dhe shpërblyese a
shumë gjahtarë bujarish të mete.

(Burimi: HackerOne)

11. Intel dhe Microsoft paguajnë deri
250,000 dollarë për çmimet e gabimeve, ndërsa Google dhe Apple janë me 200,000 dollarë:
Eshte vetem
e natyrshme që lojtarët më të mëdhenj po paguajnë më lart. Një copëz në armaturën e
ndonjë prej këtyre gjigandëve mund të ketë pasoja të rënda për njerëzit në mbarë globin.

(Burimi: HackerOne)

Mënyrat karakteristike të hakerave

Industria argëtuese ka pikturuar
hakerat me një imazh të mosmarrëveshjeve sociale, të cilët veshin kapuç të zi ndërsa punojnë
në kompjuterët e tyre dhe vazhdimisht po shkatërrojnë çelësat e tyre
tastierë.

Ndërsa mund të ketë disa hakerë që përshtaten
përshkrimi i dhënë më lart, shumica e tyre janë ashtu si ju dhe unë me një
niveli pak më i lartë i kuriozitetit.

Shumica e hakerave hyjnë në botën e
krimi në internet për të fituar më shumë para, dhe disa e bëjnë atë vetëm për famë ose për t’u argëtuar. këto
incidente dhe fakte do t’ju ndihmojnë të kuptoni pak më mirë këtë racë.

12. 25% e hakerave janë studentë të kolegjit:
Nuk duhet të çudit fakti që janë kryesisht të rinj, të cilët hyjnë brenda
thatë. Një pjesë e konsiderueshme e tyre përbëhen nga studentë të kolegjit. Shumica
ato zakonisht regjistrohen në kurse që lidhen me shkencat kompjuterike, gjë që ndihmon
ata grihin aftësitë e tyre.

(Burimi: HackerOne)

13. FBI e kishte të vështirë të punësohej
profesionistët e sigurisë në internet si shumë prej tyre si marihuana:
Po, e vërtetë. prapa
në vitin 2014, FBI hasi në një pengesë rrugore të pazakontë. Shumë nga kandidatët kryesorë për
pozicioni i sigurisë në internet i pëlqente barërat e duhanit, dhe politika e marrjes në punë nuk do të lejonte
ata në.

(Burimi: Wall Street Journal)

14. Ata futën në burg një haker, i cili
pastaj hakuar në sistemin kompjuterik të burgut:
Në një kthesë interesante të
ngjarjet, një haker i cili po vuante dënimin në burg, ishte regjistruar në një klasë IT.
Hacker shfrytëzoi mundësinë për të hakuar në sistemin e burgjeve.

(Burimi: Mail Online)

15. Stephen Wozniak u përjashtua nga universiteti
për hakmarrje në sistemin kompjuterik universitar dhe dërgimin e mesazheve shaka:

themeluesi i vonë i Apple Inc. ishte një haker me zemër. Ai shkel në të tijin
sistemi kompjuterik i universitetit dhe dërgoi mesazhe të çuditshme.

(Burimi: CU Independent)

16. Kevin Mitnick u mbajt në vetmi
mbyllje për një vit pasi autoritetet kishin frikë se ai mund të fërfente
telefonat e telefonave për të lëshuar raketa bërthamore:
Tingëllon si një superfuqi për mua. Kevin
Mitnick, i cili dikur ishte në listën më të kërkuar të FBI për krimin në internet, duhej të shërbente
një nga pesë vitet e tij të burgut për shkak të një kapjeje të tillë.

(Burimi: YouTube)

17. I mituri i parë i burgosur për të
krimi në internet në SH.B.A shkaktoi një mbyllje të 21 ditëve në NASA:
Një i egër?

Rasti u raportua në vitin 2000. Djali
ishte me fat që ai nuk ishte i rritur në kohën e kryerjes së krimit; tjetër,
dënimi mund të ishte shumë i rëndë. Ai u largua me gjashtë muaj
paraburgimi për të mitur, i cili ndryshe mund të ishte dhjetë vjet.

(Burimi: AP News)

18. Gary McKinnon do të hakohej në SHBA
faqet e internetit të mbrojtjes dhe lini mesazhin “siguria juaj është mut.”:

veprimet e McKinnon u përshkruan si habi më i madh ushtarak i të gjitha kohërave
Avokatët amerikanë. McKinnon tha se ai bëri të gjitha ato për të zbuluar misteret
në lidhje me UFO.

Kishte një përleshje të gjatë midis SH.B.A.
autoritetet dhe avokatët e McKinnon për ekstradimin e tij. Ai u diagnostikua më vonë
me sindromën Asperger, e cila e ndihmoi shumë çështjen e tij.

(Burimi: The Guardian)

19. Një haker i Bangladeshit komprometoi
700,000 faqe në të njëjtën kohë:
Një haker që shkonte me emrin [email i mbrojtur] hakërret dikur
700,000 faqe interneti të pritura në rrjetin pritës të InMotion. Në një bisedë me
një organizatë, ai pretendoi se nuk ishte thjesht një hak server, por i tërë
qendra e të dhënave u hakua.

(Burimi: The Hacker News)

20. Hakeri e bëri punën aq mirë sa që
u deshën në lidhje me katër vjet në LinkedIn:
Një haker që shkon me emrin
Peach nxori në detaje llogarinë e 167 milion përdoruesve të LinkedIn në shitje në a
treg i darknet në vitin 2016. The hack u zhvillua katër vjet pas LinkedIn
shkelja e vitit 2012. Do të thotë që LinkedIn nuk do të dinte kurrë rreth incidentit nëse
të dhënat nuk janë hedhur në shitje në ueb të errët.

(Burimi: Zëvendës)

21. Vladimir Levin vodhi 10 milion dollarë
nga Citibank:
Ndodhi përsëri në 1995 kur transferimet elektronike nuk ishin
ajo rrjedhë. Një haker rus hyri në serverët e Citibank dhe devijoi
transferime teli në llogaritë e tij. Hakerët dihet që gjithmonë janë një hap përpara
të agjencive të sigurisë në internet, dhe ky ishte një shembull i shkëlqyeshëm i tij.

(Burimi: Los Angeles Times)

22. Kur mori 15-vjeçari ‘Mafiaboy’
në Amazon, Yahoo dhe kompani të tjera shumëkombëshe:
Michael Calce, i njohur
si Mafiaboy në botën në internet, ishte vetëm një gjimnaz kur ai mori
poshtë faqeve të internetit të disa prej kompanive më të mëdha në botë. CNN, Dell,
eBay, Yahoo, Amazon dhe E * Trade ishin viktimat e një sulmi DDoS që mori
poshtë faqeve të tyre të internetit. Calce u largua me vetëm 8 muaj paraburgim, siç ishte
vetëm një i mitur. Ai tani është një haker i kapelave të bardha duke ndihmuar kompanitë të gjejnë të meta brenda
mekanizmat e tyre të sigurisë në internet.

(Burimi: npr)

23. Një i ri gjerman u rrëzua
sisteme në të gjithë globin nga dhoma e gjumit të tij:
Sven Jaschan krijoi një virus
quhet Sasser. Krimbi hodhi poshtë sistemet që punojnë në Windows 2000 dhe Windows XP.
Duke pasur parasysh popullaritetin e Windows, ishte e natyrshme që virusi të kishte disa
ndikim shkatërrues. Spitalet, zyrat qeveritare, rrjetet hekurudhore, postare
sisteme, agjensi mbrojtjeje dhe kompani ajrore ishin ndër viktimat e këtij
virus. Meqenëse ai ishte vetëm i mitur në kohën e fillimit të virusit, ai mori
larg me shumë pak pasoja të këtyre veprimeve.

(Burimi: The Guardian)

24. “Doja të shoh se sa e mia
aftësitë e programimit kompjuterik ishin përmirësuar që nga hera e fundit që isha
arrestuar “.:
Kjo është ajo që Masato Nakatsuji i tha policisë kur ishte
kapur për përhapjen e një virusi që zëvendëson të gjitha skedarët në një disk me imazhe
e gocës së detit, oktapodit dhe kallamarëve. Ai shkatërroi virusin si një skedar muzikor,
i cili do të shkatërronte kompjuterin tuaj pasi të hapni skedarin. Vlerësohet
numri i sistemeve të prekur nga virusi është diku midis 20,000 deri 50,000.

(Burimi: Wired)

25. Grupi anonim: Hakerët
shpesh punojnë në grupe. Disa e bëjnë atë për para, disa e bëjnë vetëm për argëtim, e disa të tjerë
bëje për arsyet e duhura. Ose të paktën kështu janë ata që mendojnë. Anonim është
ndoshta një nga grupet më të njohura hacktivist të njohur për njerëzit rreth e përqark
botë. Ata shpesh janë rritur për kauza sociale kundër autoriteteve dhe
korporatat. Grupi ka qenë i suksesshëm duke e mbajtur veten larg nga cilido
identiteti individual. Highlyshtë shumë e decentralizuar dhe vazhdon të jetë e fortë madje
pas arrestimeve të hakerave të shumta që lidhen me grupin.

(Burimi: The Guardian)

Goditjet e kokës

Sulmet në internet janë bërë shumë të zakonshme
e shkallës. Ata vazhdojnë të bëjnë lajmet tani dhe më pas. Por janë të pakta ato që duken
më të denjë për vëmendje se të tjerët. Mund të jetë ashpërsia e sulmit,
ana qesharake e tij, shkëlqimi i saj, apo edhe mundësia e saj mund ta bëjë atë të dalë në pah
nga pjesa tjetër.

Këtu janë disa incidente të tilla të hakerave me vlerë
Vemendjen tuaj.

26. Hakerët rusë u futën në JP Morgan
dhe vodhi informacione për miliona përdorues dhe biznese:
Ata hakeruan brenda
banka më e madhe e Shteteve të Bashkuara dhe mori informacionin e tyre
detaje financiare të miliona përdoruesve dhe bizneseve. Hakerat do të më vonë
shfrytëzoni të gjitha këto informacione për të realizuar mashtrime. Shtë më i madhi i njohur
sulm ndaj një banke amerikane.

(Burimi: Bloomberg)

27. Ata përdorën një armë dixhitale për të marrë
poshtë termocentralit atomik të Iranit:
Stuxnet dyshohet se është zhvilluar nga SH.B.A.
dhe Izraeli të shkaktojë ndonjë dëm fizik, i cili zakonisht nuk ndodh
malware kompjuteri. Ata injektuan krimbin në sistemin e uzinës me USB. dhe
pasi hyri në sistem, bëri që centrifuga e uraniumit të rrotullohej shpejt,
që përfundimisht çoi në dështim.

(Burimi: OSHC)

28. Hack e shekullit: Sony ra
viktimë e një sulmi të madh kibernetik para publikimit të një filmi të quajtur ‘The
Intervistë. ”Filmi bazohet në vrasjen e udhëheqësit të Koresë së Veriut. Kishte
nuk ka surpriza kur sulmi ishte i lidhur me Korenë e Veriut. Sulmi u shkarkua
dhe fshiu skedarët nga kompjuterët dhe serverët në rrjetin e Sony. Hakerat u liruan
shumë të dhëna të Sony në platformat online, përfshirë numrat e Sigurimeve Shoqërore
nga 47,000 punonjës. Kushdo që hyn në rrjet do të ndeshej me tinguj të armëve,
zombies dhe mesazhet kërcënuese. Ai u përhap në kontinentet dhe zbriti
gati gjysma e të dhënave të Sony.

(Burimi: Pasuri)

29. Hakerët nga MI6 zëvendësuan bomba me
cupcakes:
Ne të gjithë e dimë se hakerat janë njerëz krijues, dhe ata shpesh vijnë me të
një dash me humor, edhe nëse ata janë duke punuar me një nga spiunazhet më të mëdha
agjencitë e botës. Në një rast të tillë, hakerat MI6 zëvendësuan bërjen e bombave
mësime me receta për cupcake në uebfaqen e al-Kaidës. Dhe ishte një recetë për
jo vetëm ndonjë cupcakes. Ishte për cupcakes më të mira në botë.

(Burimi: Telegrafi)

30. Kriminelët në internet më të kërkuar të FBI: Bjorn
Daniel Sundin dhe Shaileshkumar P. Jain janë në krye të listës së FBI-së për më të kërkuarit
kriminelët në internet. Ata bënë që përdoruesit nga 60 vendet të blinin një milion
produkte të programeve fals duke publikuar reklama të rreme mbi legjitime
faqet e internetit. Humbja e vlerësuar është 100 milion dollarë, dhe ka një dhuratë prej $ 20,000
secila prej tyre.

(Burimi: Byroja Federale e Hetimit)

31. Gjoja, Koreja e Veriut ka një ushtri
e hakerave:
Vendi me vetëm dy lidhje interneti me pjesën e jashtme
bota tani është bërë një superfuqi hakmarrëse. Koreja e Veriut mbahet shpesh
përgjegjës për sulmet kibernetike në të gjithë botën. Ajo synon bankat, shkëmbimet e bitcoin,
rrjetet hekurudhore, etj. Ekspertët e sigurisë në internet në të gjithë botën i konsiderojnë ato
një kërcënim serioz.

(Burimi: South China Morning Post)

32. Operacioni Rat Shady: Shtë një
nga sulmet më të diskutueshme kibernetike të të gjitha kohërave. Askush nuk duket se është i sigurt për këtë
shkalla e dëmtimit nga ky sulm, dhe është thjesht spekulim se kush mund të jetë
prapa këtij sulmi. Operacioni Shady Rat është një shembull kryesor se si hyn bota
një epokë e cyberespionage.

Shtë një seri sulmesh drejtuar
qeveri dhe organizata të ndryshme civile në të gjithë globin për të përfituar
serverat e këtyre organizatave dhe nxjerrin informacionin e ruajtur në to. agjencitë
në të gjithë SHBA, India, Tajvani, Koreja e Jugut dhe Kanada duket se preken
ky ndërhyrje. Viktima të tjerë të dukshëm janë Kombet e Bashkuara dhe Ndërkombëtare
Komiteti Olimpik.

Ekspertët e fushës po sugjerojnë këtë
Kina mund të jetë pas këtij sulmi. Duket se janë koherente me kombit
burimet, përfitimet e mundshme dhe qasja e tyre e zakonshme ndaj luftës në internet. disa
gjithashtu e konsiderojnë Operacionin Shady Rat si sulmin më të madh kibernetik të të gjitha kohërave.

(Burimi: Naked Security, Symantec, Wired)

33. Mt. Grabitje shkëmbimi Gox: Nje nga
argumentet në favor të cryptocurrency kanë qenë se është shumë më e sigurt
sesa forma konvencionale e parasë. Sidoqoftë, shkëmbimi më i madh në botë për
monedha dixhitale ra pre e grabitjes më të madhe dixhitale ndonjëherë.

Mt. Gox humbi rreth 740,000 bitcoin tek a
hile në internet. Shtë 6% e gjithsej bitcoinve në ekzistencë dhe vlerësohet aktualisht në
rreth 6.2 miliardë dollarë. Nuk ishte një ngjarje brenda natës. Hakerat ishin në të për një
nja dy vjet. Ngadalë por në mënyrë të qëndrueshme vodhi larg monedhës dixhitale nga
shkëmbeni pa e lënë njeri të dijë për këtë.

(Burimi: Blockonomi)

34. Ata e kthyen Burger King në
McDonalds:
Jo të gjitha sulmet në internet janë për arsye monetare. Nganjëherë
hakerat e bëjnë atë për argëtim ose për të parë nëse mund ta bëjnë atë. Komuniteti i Twitter mori
hutuar kur llogaria zyrtare e ekspozitës Burger King u ndryshua në McDonald. A
seri tweets të çuditshme pastaj e ndoqën atë. Hakerat disi përfunduan duke bërë
më mirë se sa keq për Burger King pasi llogaria fitoi një numër të konsiderueshëm të
ndjekësit pas sulmit.

(Burimi: Mashable)

Llojet e hakerave

Jo të gjithë hakerat janë të njëjtë. Ti mundesh
dalloni midis tyre bazuar në motivet e tyre dhe mënyrat që ata përdorin për të marrë
detyrën e bërë.

Ju duhet t’i njihni mirë hakerat tuaj. Këtu janë një
disa terma që ia vlen të kujtohen.

35. Hakerat e kapelave të zeza: Këta janë hakerat tuaj stereotipikë që nuk ndjekin asnjë ligj. Këta hakerë fitojnë qasje të paautorizuar në sisteme dhe përpiqen të marrin disa përfitime personale. Ata janë të përfshirë në vjedhjen e të dhënave, transaksionet e paligjshme, injektimin e malware, etj.

(Burimi: Norton)

36. Hakerat e kapelave të bardha: Këto gjithashtu
përpiquni të gjeni një dobësi në sistem ashtu si çdo haker i kapelave të zeza. por
hakerat me kapele të bardha zakonisht kanë leje për ta bërë këtë. Dallimi është se
ata vijnë me të gjitha lejet e nevojshme dhe gjejnë anomali për të hequr qafe
ata në vend që t’i shfrytëzojnë.

(Burimi: Norton)

37. Hakerat kapelë gri: Këta hakerë
vazhdoni të kaloni vijën e mirë midis asaj që është etike dhe asaj që nuk është. Ata mund
depërtojnë në sisteme pa lejen e nevojshme, por pasi ato të jenë
të suksesshëm, ata informojnë për këtë tek autoriteti përkatës.

(Burimi: Norton)

38. Shkrimet e skenarit: Përdoret termi
për ata hakerë që marrin ndihmën e mjeteve tashmë të bëra për kompromis
sistemet. Ka shumë mjete në dispozicion atje që lejojnë përdoruesin të
të identifikojë çdo dobësi në sistem.

(Burimi: BestIPHider)

39. hacktivist: Hacktivistët punojnë
kryesisht për shkaqe sociale. Mund të jetë çdo gjë që varion nga lufta kundër krimit kibernetik
në kursimin e mjedisit. Ata shpesh heqin faqet e internetit botuar axhendën e tyre
ose mesazh në vend të kësaj.

(Burimi: Siguria në internet e Shteteve të Bashkuara
Revistë)

40. Phreaker: Kjo mund të jetë një
klasë disi të ndryshme në krahasim me hakerat tuaj të rregullt. Një phreaker hacks
në rrjetet telekomunikuese. Mund të jetë të bëni distanca falas
thirrje, për të futur në telefon dhe për të gjitha llojet e tjera të qëllimeve.

(Burimi: Techopedia)

burimet

 1. siguri
  Revistë
 2. HackerOne
 3. Statista
 4. Norton
  Raporti i Sigurisë Kibernetike 2017
 5. Statista
 6. HackerOne
 7. Tech.Co
 8. HackerOne
 9. HackerOne
 10. HackerOne
 11. HackerOne
 12. HackerOne
 13. mur
  Gazeta Rruga
 14. postë
  online
 15. CU
  i pavarur
 16. YouTube
 17. AP
  Lajme
 18. kujdestar
 19. Lajme hacker
 20. ves
 21. los
  Angeles Times
 22. NPR
 23. kujdestar
 24. Wired
 25. kujdestar
 26. Bloomberg
 27. CSO
 28. pasuri
 29. telegraf
 30. Federale
  Byroja e Hetimit
 31. jug
  Postimi i mëngjesit në Kinë
 32. lakuriq
  Siguria, Symantec,
  Wired
 33. Blockonomi
 34. Mashable
 35. Norton
 36. Norton
 37. Norton
 38. BestIPHider
 39. Shtetet e Bashkuara
  Revista e Sigurimit Kibernetik
 40. Techopedia