Google Chrome – Statistika dhe Fakte interesante

Google Chrome është shfletuesit më të njohur të Ueb-së të kohës së tanishme. Shumë prej nesh nuk mund ta imagjinojnë jetën tonë pa Chrome. Nga studentët deri tek profesionistët, mësuesit deri tek prodhuesit e shtëpisë, të gjithë kolektivisht formojnë një bazë të madhe të përdoruesit të shfletuesit.


Contents

histori

Kur Mozilla lansoi Firefox, ishte
konsideroi fundin e industrisë së shfletuesve, por bota e dinte më pak këtë
ishte fillimi.

Chrome ka bërë një rrugë të gjatë dhe është bërë një
pjesë e jetës sonë se sa thjesht të qenit shfletues. Udhëtimi i google është i njohur
për të gjithë dhe është vërtet frymëzues. Produkti më i përfolur i motorit të kërkimit është Chrome.

Google kishte një emër të spikatur edhe para saj
filloi Chrome. Chrome pasuroi motorin e kërkimit dhe e bëri atë shumë më të popullarizuar
në tregun në internet. Edhe pse Google kishte lansuar shumë produkte të reja më pas
se, disa prej tyre kapën vëmendjen e botës, por asnjë prej tyre nuk mund të përputhej
popullariteti i kromit.

Pse dhe si u bë kaq e njohur brenda një
disa vjet nga fillimi i saj? Na tregoni “Chrome të panjohur”.

Statistikat e përgjithshme për Chrome

 • Rreth 2 miliardë njerëz në të gjithë
  bota ka instaluar Chrome, nga të cilat, rreth 1 miliardë janë aktiv
  përdoruesit. (Burimi: TechCrunch)
 • Që nga shtatori 2019, Google Chrome
  ndan 64% të tregut botëror të Shfletuesve. Në listën e shumë pajisjeve si
  desktop, celular dhe tablet, Chrome mban mbi 60% pjesën e tregut në të gjitha. (Burimi:
  StatCounter)
 • Monthdo muaj, Google Chrome mbron
  përdoruesit e saj nga rreth 250 milion faqe interneti me qëllim të keq. (Burimi: Google Blog)
 • Kur bëhet fjalë për pjesën e tregut
  në të gjithë kontinentet individuale, Google Chrome zë 53% në Amerikën e Veriut, 81%
  në Amerikën e Jugut, 60.75% në Evropë, 62% në Afrikë dhe 68% në Azi. (Burimi: StatCounter)

Fakte interesante në lidhje me Google Chrome

Zemra e shfletimit modern me siguri
ka shumë gjëra të fshehura në gjirin e saj. Shfletuesi ka një histori të gjatë të ups dhe
ngritje. Në artikullin më poshtë, ne do të shohim shumë fakte interesante në lidhje me Google
Chrome, nga historia e tij te tiparet dhe madje disa polemika me lëng.

Pra, le të fillojmë.

Faza e parë e Maratonës së Chrome

1. Eric Schmidt nuk donte që Chrome të ndërtohej!

Në historinë e Google, ish-CEO
Eric Schmidt hodhi poshtë idenë për të zhvilluar një shfletues të pavarur për shumë njerëz
vjet. Më vonë, Sergey Brin & Larry Page filloi të ndërtojë një version demo
e cila përfundimisht e detyroi Ericin të ndryshonte mendje.

Pruditërisht, Larry dhe Sergey u punësuan
zhvilluesit nga Mozilla Firefox për të ndërtuar këtë version demonstrues të Chrome.

(Burimi: Wall Street Journal)

2. Kishte shumë histori pikante dhe Hype në treg
kur u zbuluan thashethemet e Chrome

Kurdoherë që diçka e re do të nisë,
edhe thashethemet apo rrjedhjet më të vogla mund të trondisin tregun. E njejta gje
ka ndodhur para fillimit të Chrome.

Shkurt, Google punësoi një nga Microsoft
Punonjës për të ndihmuar në projektin Chrome. Takimi i Ditës së Zhvilluesit të Mozilla në
2004 u organizua në kampusin Google, i cili shtyu më tej thashethemet.

Ajo bëri të ditur një emër mes të gjithëve
spekulime. Kjo është koha kur Google regjistroi një domain të quajtur
gbrowser.com. një emër i ngjashëm u përdor në një nga programet e shfletimit të imazheve të Apple.

(Burimi: BBC)

3. Shpallja përfundimtare e Shfletuesit Chrome të Google

Pas të gjitha shkuljeve, Google Chrome më në fund ishte
lëshuar në 2 Shtator 2008. Kodi burim i Google Chrome erdhi
nga projekti i Google i kromit.

Por kjo ishte një lëshim beta, dhe i fundit
versioni erdhi më 11 dhjetor 2008. Ai shpejt fitoi një pjesë prej 1% në
treg, i cili tani ka kaluar mbi 60% të tregut në pothuajse çdo pajisje.

(Burimi: CNet)

4. Lansimi më unik i një shfletuesi në internet përmes një komik
libër

Ka pasur lëshime të shumta të dallueshme
të produkteve në treg, por lëshimi i Chrome ishte një hap përpara. Ata përdorën një
libër komik në lansimin e tyre, i cili fillimisht u përhap përmes blogerit Philipp
Lenssen.

Ky komik kishte detaje rreth të gjitha
tiparet e shfletuesit Chrome, të ekspozuara në një mënyrë interesante komike.

(Burimi: Blogoscoped)

5. Ekipi që ka bërë Shfletuesin e Parë të Chrome

U krijua një ekip prej rreth 35 personash
për të krijuar Chrome. Njëzet emra janë të shquar. Shtë një statistikë e përafërt.

Brian Rakowski ishte bashkëpunëtori i parë i Google
menaxher i produktit. Chrome ishte projekti i dytë i karrierës së tij pas Google
Sinkronizimi i shfletuesit. Ju mund të kontrolloni listën e të gjithë emrave të përfshirë nga burimi
në fund të faqes.

(Burimi: Blog Niall Kennedy)

6. Emri “Chrome” nuk ishte planifikuar

Një nga anëtarët kryesorë të zhvillimit të Chrome
skuadra, Glen Murphy, tha për anëtarët e ekipit që u kërkohej të tregonin ndonjë rastësi
emrin, por asnjëri prej tyre nuk i përshtatet skuadrës derisa një nga ekipet kryesuese të sugjeronte
“Chrome”, vetëm për shkak të dashurisë së tij për makina të shpejta.

Më vonë, në një zbulim tjetër nga CEO aktual
Sundar Pichai, u duk se dashuria për makinën nuk ishte arsyeja e vetme. krom
i referohet UI-së grafike të programit, të cilin donin të donin zhvilluesit
minimizuar. Shumë zhvillues e urrejnë atë që të quhet Chrome në vend të Chromium.

(Burimi: NY Times, Bill Hartzer)

7. Origjina e logos së Chrome

Logoja e Google Chrome që shohim sot
është krijuar duke përdorur ngjyrat e logos së vetë Google. Nëse vëreni
me kujdes, ngjyrat në logon e Chrome dhe doodle të Google janë
njëjtë. Të dyja ato përmbajnë ngjyrat blu, të kuqe, jeshile dhe të verdhë.

Disa njerëz gjithashtu e krahasojnë atë me topin
e Poke-man. Nëse e mbani mend, atëherë logoja tre-dimensionale duket si
në shikim të parë. Logoja e kompanisë mëmë të shfletuesit ishte dizajnuar
nga Sergey Bin në vitet 1990.

Ab-inicio, logoja e shfletuesit të uebit, ishte
një logo tre-dimensionale me tre ngjyra. Më vonë në Tetor 2015, logoja ishte
shndërruar në një logo të thjeshtë standarde pa efekt tre-dimensionale, e cila
u ndryshua më tej duke ndryshuar paksa kontrastin e rrethit blu.

Nëse hapni më shumë se 100 skedarë në Google Chrome,
shfaqet një otic emoticon në anën e djathtë të dritares së pajisjes tuaj.

(Burimi: Gadgets Tech)

8. Arritja e parë globale nga Chrome

Midis shumë konkurrencës në treg, ajo
mund të jetë vërtet befasuese nëse një kompani shet produktin e rivalit. Në një të tillë
Incidenca, Microsoft sugjeroi 12 shfletuesit kryesorë që do të përdoren përveç tyre
Internet Explorer.

Në vitin 2010, Google Chrome u bë një nga ata
dymbëdhjetë shfletues të Internetit që iu ofruan një grupi të veçantë të përdoruesve të Microsoft
quhen përdoruesit e zonës ekonomike evropiane. Pjesa e IE ishte rreth 62% në atë
periudhë.

(Burimi: BBC)

9. Kur Google Chrome u shmang

Më 1 Prill 2013 google Chrome u përpoq një
shaka për përdoruesit e saj. Pranga kishte për qëllim të konvertonte çdo fjalë të tekstit
hyrë nga përdoruesi në një emoticon, ose i njohur më mirë si emojis.

Por shaka shkoi larg, dhe
funksioni u bë i njohur në mesin e përdoruesve. Për shkak të së cilës duhej të bënte google Chrome
prezantojeni dhe shtojeni në shfletuesin si funksion.

Në këtë mënyrë, google Chrome fitoi një të re
tipar përmes një shaka. Edhe sot, ekziston një ekip i veçantë që zhvillohet
emocione të ndryshme për lloje të ndryshme humori.

Sikur sot, google Chrome ka po aq
emojis që mund të shndërrojnë pothuajse çdo fjalë të tekstit në një emoticon që
shpreh gjendjen shpirtërore të shkrimtarit pas fjalës.

(Burimi: Huffington Post)

10. Versione të Google Chrome

Ka rreth tetëdhjetë versione të Google Chrome
sot. Versioni i parë ishte natyrisht lëshimi origjinal i shfletuesit. ajo
u bazua në WebKit, një motor shfletuesi në Safari Browsers.

Versioni i fundit në dispozicion tani është 80.0,
e cila u lëshua në 19 Tetor 2019. Versioni i parë i
shfletuesi u fillua, veçanërisht për Windows XP.

Do version vjen me disa veçori të reja ose
funksion që rrit përvojën e përdoruesit dhe funksionalitetin e shfletuesit.
Autofillimi i formularit, shtesat, menyja e bashkimit, dyqani, faqeshënuesit janë disa nga ato të dukshme
shtesa në versione të ndryshme të shfletuesit

(Burimi: Google)

11. Chrome dhe rivalët

Konkurrenca në tregun e shfletuesit
filloi përsëri me debutimin e Mozilla Firefox. Por së shpejti, konkursi mori
u shndërrua në një rivalitet kur Chrome u shfaq si një margaritar brenda oqeanit.

Do të dukej e çuditshme që zhvilluesit
të shfletuesit më të njohur nuk e provojnë as me uebfaqe të tjera këto ditë.

Shumë herë, rivalët kanë akuzuar
google Chrome për mos informimin e tyre rreth azhurnimeve në shfletues.
Shfletuesit rivalë e vërejnë këtë vetëm kur kuptojnë se disa produkte Google ose Chrome
si Gmail, për shembull, nuk po punojnë në shfletuesit e tyre.

Andreas Gal, ish-CTO i Firefox, dikur
deklaroi se është Google ai që vendos standardet në internet.

(Burimi: Bloomberg)

Shfletuesi Chrome dhe Dominanca e tij

Chrome është padyshim një shfletues i lartë si për desktop ashtu edhe për tregjet e lëvizshme. Më poshtë janë disa të dhëna në lidhje me tregun që mund t’i gjeni interesante.

12. Monopoli në Shfletuesit Web

Chrome 80 është versioni më i fundit i
shfletues për Android, por është versioni i tij paraprak që është më popullor se
ajo. Hidhni një sy. Shihet vlera dhe popullariteti i shfletuesit Google Chrome
përmes listës ku fiton më shumë se 60% të pozicioneve.

Siç tregohet në shumë statistika në shumë
faqet e njohura të faqeve të internetit për analiza, Chrome vërtet është treguar se pengon shumicën e tyre. i duhur
në lehtësinë e përdorimit, mbështetje për një numër të madh të aplikacioneve, integrim me
produkte të palëve të treta dhe një kod me burim të hapur e bën atë zgjedhjen e parë të
zhvilluesit si dhe klientët.

(Burimi: Counter W3)

13. Pjesa e markës tregtare e Chrome në vende të ndryshme

Edhe pse është i popullarizuar në të gjithë botën, ajo
ka më pak të ngjarë të zgjidhet mbi rivalët e saj si Safari. Që nga sistemi iOS janë
më shumë të përdorura në vendet e zhvilluara, mund të supozohet se si Android, Chrome mund të jetë
të jetë më i përdorshëm në vendet në zhvillim. Por nuk është kështu këtu.

Në kohën e shkrimit të artikullit, Brazili
kishte përqindjen maksimale të trafikut të kërkimit të Chrome, që është 96%. India ka një
pjesa e trafikut prej rreth 95.9% në Google Chrome. Toka e lepujve, Spanjë,
mban pozicionin e tretë në listë me rreth 94% të pjesës së trafikut.
Australianët përbëjnë rreth 91% të trafikut të kërkimit përmes Google Chrome.

Atdheu i Gjermanisë ka regjistruar
90.9% e trafikut të kërkimit, pak më pak se Australia. Franca bën 90.5% të
kërkimi i tij nga Google Chrome. Italianët bëjnë 90% të tyre në internet
përmes Google Chrome. Kanada mbetet me 1% dhe bën 89% të kërkimit të saj përmes
shfletuesi.

Me 87% të trafikut në Chrome, Mbretëria e Bashkuar fiton
pozicioni i nëntë në listë. Hong Kong bën 86% të shfletimit
Google Chrome. Mund të tingëllojë e çuditshme që Kina ka pak trafik kërkimi,
qe eshte vetem 8%.

(Burimi: Statista)

14. Statistikat zyrtare të Google për trafikun e saj

Një studim zyrtar i Google në lidhje me
trafiku në Chrome u botua kohët e fundit në faqen zyrtare të internetit. Sondazhi
zbulon se në shtator 2019, rreth 236.67 milion njerëz vizituan të ndryshme
faqet e internetit përmes kromit.

Duke e mbajtur të thjeshtë, 236.67 milion njerëz
vizitoi Chrome në Shtator 2019. Më shumë se tre faqe u vizituan gjatë një
vizitë e vetme.

(Burimi: Ueb i ngjashëm)

15.
Burimi i trafikut të Chrome

Për të përmirësuar sondazhin, Chrome ndan
trafiku në gjashtë kategori, përkatësisht; Direkt, referime, kërkim, social,
posta dhe ekrani.

Sondazhi mujor zbuloi se
trafiku maksimal në Chrome vjen nga vizitat direkte, të cilat dolën të jenë 87.75%
për muajin Ekrani prodhoi trafikun minimal prej 0.40%.

Referime, kërkime, sociale dhe postë
prodhuar përkatësisht 6.59%, 4.18%, 1.03% dhe 0.05% trafik.

(Burimi: Ueb i ngjashëm)

16.
Trafiku sipas URL-ve dhe protokolleve

Raporti i përvojës së fundit të përdoruesit të Chrome
që anketoi trafikun në shfletuesin zbulon se 80% e trafikut në
Chrome vjen nga faqet HTTPS. Në macOS, është pak më pak, që është 75%. 675
në Windows, 65% në Android, 61% në Linux.

Raporti gjithashtu thotë se 89% e të dhënave
që është në dispozicion në Chrome ose është naviguar nga përdoruesit është i koduar.

(Burimi: Kompjutera Bleeping)

17. Fjalët më të kërkuara në Chrome

A e dini se fjala ‘Facebook’ mban etiketën
nga fjala më e kërkuar në Chrome? Ka një vëllim kërkimi prej rreth 2 miliardë.

YouTube mban pozicionin e dytë në
lista me një vëllim kërkimi prej 1.6 miliardë. Emri i kompanisë mëmë të
shfletuesi është fjala e tretë më e kërkuar në listë. Ajo zë një vëllim prej
923000000.

Pyetja që kanë shumica e përdoruesve të Chrome
pyesni se shfletuesi i tyre është “Cila është adresa ime IP?” po, Chrome i është përgjigjur kësaj
pyetje rreth 3.3 milion.

(Burimi: Mondovo)

Shfletuesi Chrome & Karakteristikat e saj

Ne kemi hyrë në disa fakte të historisë së Chrome, por a jeni në dijeni për disa nga tiparet e tij të panjohura. Në këtë pjesë, ne do të paraqesim tipare dhe mashtrime kaq interesante në Google Chrome.

18. Tipar i Kërkimit të zgjuar të Google Chrome

Shiriti i kërkimit të Google Chrome është një
Omnibox. Omnibox është një kombinim i adresës së internetit dhe shiritit të kërkimit.

Kur përdorni Chrome për të kërkuar, atë
përgjithësisht dërgon tekstin të cilin e shkruani Omnibox në kërkimin tuaj të paracaktuar
motori për ta informuar atë për të qenë i gatshëm për të dhënë rezultatin.

Por nuk është arsyeja pse e themi të zgjuar.
Kur shtypni disa informacione private ose konfidenciale si çdo hyrje
kredencialet ose disa skedarë lokalë, nuk i ndan me motorin e kërkimit.

Në rast, nëse përdorni kontrollin e prindërve
motor, shfletuesi dërgon tekstin origjinal në Google.

(Burimi: Google)

19. Merrni më shumë detaje rreth Uebsajtit që jeni duke shfletuar

Ekziston një veçori e fshehur në Chrome; ju
nuk mund ta dijë. Ju mund të merrni informacione shtesë në lidhje me uebfaqen që jeni
vizita.

Karakteristika e faqes së parë ju ndihmon
marrja e informacionit rreth cookies, lejet dhe disa cilësime të tjera.
Mund të ndryshoni gjithashtu cilësimet e shfaqjes dhe vendndodhjes. Nëse dëshironi, mundeni gjithashtu
çaktivizoni njoftimet e faqeve të internetit direkt nga këtu në vend që të shtypni
të injorojë çdo herë.

(Burimi: i Pavarur)

20. Chrome mund të mbajë një histori të gjatë një viti

Chrome ju jep sugjerime
sipas historisë së kërkimit tuaj. Do t’ju interesonte ta dini se nëse
ju nuk e fshini historinë e kërkimit të kompjuterit, shfletuesi mund ta ruajë atë
per nje vit.

Do të thotë që fjala që kërkuat a
një vit më parë mund të ndikojë në kërkimet tuaja sot. Pas një viti, shfletuesi
automatikisht ndalon dhënien e sugjerimeve nga ajo histori kërkimi.

(Burimi: i Pavarur)

21. Lokali i kërkimit

Lokali i kërkimit ju ndihmon të kërkoni
një përvojë e personalizuar. Ka 54 lokale në krom. Lista në
burimi tregon lokalet në dispozicion dhe rajonet që lidhen me to.

Ka edhe shumë lokale dhe gjuhë.
Gjuha më e shtuar kohët e fundit është Maratishtja.

(Burimi: Zhvilluesit e Chrome)

22.
Zgjatja DuckDuckGo

Chrome ka nisur një shtesë të DuckDuckGo.
Kjo është një shtrirje përmes së cilës përdoruesit mund të shfletojnë direkt përmes DuckDuckGo
nga platforma e Google Chrome. Ishte një version i azhurnuar i Chrome kur
kjo shtesë u shtua.

Megjithëse DuckDuckGo dhe Chrome kurrë nuk kishin absolut
termat edhe pas këtij bashkëpunimi. I pari ka akuzuar më vonë
duke e parandaluar atë që të fitojë përdoruesit pasi kërkimi i përdoruesve shfaqet me emrin
të mëvonshëm.

Qwant, një motor kërkimi popullor në Francë,
u shtua gjithashtu në listën e shtesave. Yahoo, dhe pyeti janë disa nga të tjerët
shtrirjet e kromit.

(Burimi: Koha)

23. Sekreti i il Smiley

Siç thamë, Chrome është i zgjuar. Kur hapeni
më shumë se 100 skedarë në Chrome. Disi zhgënjej shfletuesin. Ajo shpreh
zhgënjimi i saj duke ju treguar një buzëqeshje on në ekran.

Kur hapni skedën 101
Chrome, ju shikoni këtë buzëqeshje në pjesën e djathtë të ekranit të shfletuesit. E bën
asgjë, ju paralajmëron për numrin e skedave në pajisje.

(Burimi: Zhvilluesit e Chrome)

24. Disa statistika interesante të shtesave të Chrome

Ka rreth 188.600 shtesa
në shfletuesin. Nëse vizitoni gallery galerinë e zgjerimeve ’të Chrome, i gjeni të gjitha
këto shtesa të renditura në kategori të ndryshme, përkatësisht; Më të njohurit, më të shumtët
të fundit, dhe më të vlerësuarat. Numërimi kolektiv i këtyre shtesave përfundon
diku afër 10,000.

Megjithëse është shfletuesi më i popullarizuar i
keto kohe, Firefox është ende në listë me 12,000 extensions.
Disa zgjatime domethënëse të Chrome përfshijnë Adblocker plus, LastPass,
Raportuese, Ghostery, FlowCrypt, etj.

Megjithëse numri duket të jetë shumë i madh,
në realitet, 10% e shtesave janë shkatërruese. Asnjë përdorues Chrome nuk ka qenë kurrë
instaluar ato. Shtë gjithashtu qesharake të dish se 13% të shtesave Chrome kanë
vetëm një përdorues. Do të thotë se ka 24000 shtesa të tilla që instalohen nga
vetëm një përdorues Chrome.

Në vijim janë disa fakte rreth
shtesat e kromit:

 • 13 shtesa Chrome kanë më shumë
  sesa 10 milion përdorues.
 • Rreth 19,000 shtesa Chrome
  mos keni as një instalim të vetëm.
 • Vetëm 8.5% e shtesave janë
  paguar. Të tjerët janë plotësisht të lirë.
 • Tab IE është më i popullarizuari i paguar
  shtrirje dhe ka afro 4 milion përdorues.
 • Fotografitë e Google janë më së shumti
  shtrirje popullore e papaguar, dhe gjithashtu mban etiketën e më të instaluarve
  shtrirja e Chrome. Në kohën e shkrimit të artikullit, numri i përgjithshëm i
  instalimet e fotove google janë rreth 9,000,000.

(Burimi: Google, Zdnet)

25. Menaxheri i detyrave të Chrome

Chrome ka shiritin e saj të detyrave; përmes kësaj
shiriti i detyrave, ju mund të kontrolloni përdorimin e kujtesës të faqeve që janë hapur aktualisht
në shfletuesin. Ajo siguron një meny Burger që ju lejon të gjeni faqet
që janë duke përdorur më shumë ose sesa pritej.

Ju mund të shmangni vizitën në ato faqe nëse ato
nuk janë domosdoshmërisht thelbësore.

(Burimi: Republika Teknike)

26. Të shkoni në një datë? Shikoni 100,000 Yje në Chrome me
te dashurit e tu!

Google Chrome ju lejon të shikoni një tërësi
galaktikë në kompjuter. Ekziston një faqe në internet e quajtur 100,000 yje në Chrome. Kur
ju vizitoni atë, ajo siguron një rezultat të bukur të kodimit JavaScript në formë
të një pamje galaktike.

Uebfaqja nuk bën asgjë përveç shfaqjes
një pamje e bukur e hapësirës në ekranin e kompjuterit tuaj. Kjo faqe interneti funksionon vetëm
në Chrome dhe jo shfletuesit e tjerë.

(Burimi: Google)

27. Llogaritësi i Shiritit të Kërkimit

Ju mund të përdorni skedën e kërkimit të Chrome si një
kalkulator. Po! Ju thjesht duhet të futni operandët dhe operatorët si ju
futni në një kalkulator, shfletuesi ju siguron rezultatin e operacionit.

Pasi ta keni njohur këtë, nuk keni nevojë
kërkoni për një kalkulator nëse keni nevojë të llogaritni diçka gjatë shfletimit
Interneti.

(Burimi: Google Blog)

28. Fletorja e Ndërtuar

Përveç Llogaritësit, jastëku i kërkimit
mund të përdoret gjithashtu si një fletore. Ju mund të shënoni çdo tekst thjesht duke shtypur
Të dhëna: tekst / HTML në shiritin e kërkimit. Ai konverton shiritin e kërkimit në një Notepad
dhe parandalon shfletuesin që ta kërkojë atë në Internet.

Chrome ju lejon të ruani tekstin në
Formati PDF nëse po e përdorni në telefon.

(Burimi: Laptop Mag)

29. Chrome mund të përdoret si Media Player

Shumë prej jush mund të mos e dinë që Chrome mund
gjithashtu të përdoret si një media player player efikas. Ju mund të luani audios lokale dhe
videot përmes kromit.

Për të riprodhuar audio ose video e dëshiruar, ju
thjesht duhet të tërhiqni dhe lëshoni skedarin e mediave në një skedë të hapur më parë.

Shfletuesi automatikisht luan të rënë
audio ose video.

(Burimi: Laptop Mag)

30. Chrome si një Shikues Imazhi

Përveç media player, shfletuesi mund të
gjithashtu të përdoret si një shikues imazhi. Për të parë një imazh në shfletues, duhet
tërhiqni dhe lëshoni figurën, të ngjashme me audios ose video.

Kështu, mund të vazhdoni të kërkoni në një skedë
ndërsa ju shikoni një imazh në një tjetër.

(Burimi: Dot Tech)

31. Kërko ose largo

Ekziston një tjetër veçori e shquar e
krom, i cili ju kursen kohë. Nëse kopjoni disa URL dhe ngjisni në shfletues.
Chrome ju ofron opsione për të kërkuar ose vizituar URL menjëherë ose
të ngjisni dhe të lini skedën.

Shtë një nga karakteristikat unike të
shfletues. Pastaj mund të shkoni te skedari dhe të vizitoni URL-në e ngjitur më vonë.

(Burimi: Recetë për hile)

32. Tilt ekranin e Chrome

Mund të rrëshqitni ekranin e Chrome
laptopin tuaj. Ekipi Chrome ju ofron një shtesë që ju lejon të përkulni
ekrani dhe kaq shumë pa përdorur miun.

Për të marrë këtë funksionalitet të shtrirjes,
laptopi juaj kërkon të pajiset me një përshpejtues. Ai lejon përdoruesin
të keni një përvojë të diçkaje si një laptop i ekranit me prekje.

Në pjesën e shtesave, ekziston një listë
të disa zgjerimeve më të mrekullueshme të shfletuesit.

(Burimi: Chrome Web Store)

33. Shenja e Bllokut e përdorur në Chrome për një Uebfaqe

Ju mund të keni vënë re apo jo atë atje
shfaqet një bllokim në anën e majtë të shiritit të kërkimit ku futni URL-në. ata
tregoni sigurinë e faqes në internet që po vizitoni. Chrome ka dy bravë, a
e gjelbër, dhe një e kuqe me një çarë. Kyçi i gjelbër tregon faqet HTTPS
dhe ju informon se faqja në internet është e sigurt dhe e sigurt për t’u përdorur.

Ndërsa bllokimi i kuq me slash tregon
sitet e pasigurta, ose në terma teknikë, ai tregon faqet HTTPS me domethënie
gabime. Ajo na informon se faqja në internet që po vizitojmë nuk është e sigurt dhe mund të dëmtojë
kompjuteri ose ndonjë pajisje për atë çështje.

Ekziston një tjetër fakt interesant
të shoqëruara me ngjyrën e bravave. Kur e përdorni Chrome në celular, është
vështirë të bëhet dallimi midis ngjyrave.

Kështu, njerëzit akuzuan Google për mos zgjedhje
ngjyrat e duhura, veçanërisht nga pikëpamja e njerëzve të verbër me ngjyra. ajo
është sepse sytë nuk mund t’i dallojnë këto ngjyra nëse personi vuan nga ngjyra
verbëri.

(Burimi: Google Blog)

34. Mund ta mbyllni Shfletuesin Chrome

Sigurimi i surfimit të mbrojtur nuk është gjithçka
Chrome siguron; shfletuesi gjithashtu ju lejon ta mbroni atë nga hapja në
të gjithë. Ende i hutuar?

Shkruani kromin: // flags / # mundësuar-password-gjenerata
në skedën e kërkimit dhe mund të gjeneroni një fjalëkalim të cilin ju ose kushdo që provon
hapja e shfletuesit do të kërkojë të vazhdojë shfletimin.

Ajo e bën Chrome shfletuesin e parë të tillë që
lejon përdoruesit të bllokohen vetë për të parandaluar hyrjet e jashtme ose të padëshiruara
ajo.

(Burimi: Jeta Hacker)

35. Rrokullisni monedhën, Gjeneroni RNG!

Po! Ju e lexoni drejt. Ne thjesht e pyetëm Chrome
të rrokullisje një monedhë për ne. Shfletuesi mund ta bëjë atë. Provoni të shtypni Flip një monedhë në
shiritin e adresave të shfletuesit, do të shihni një monedhë me mundësi të rrokullisjes së saj. ju
mund të rrokullisje një monedhë dhe të marrë një kokë ose bisht.

Nuk është interesante?

Të gjithë kemi luajtur të mendojmë për një rastësi
numrin dhe më pas duke e provuar. Chrome ka një gjenerues të numrave të brendshëm në të.

Kur kërkoni për gjenerator të numrave të rastit
në krom, ajo menjëherë prezanton një gjenerator të numrave, i cili ju lejon të
zgjidhni një kufi brenda të cilit shfletuesi gjeneron një numër.

(Burimi: i News UK)

36. Google nuk është asnjëherë poshtë

Nëse shtypni “A është Google poshtë” në Chrome. Ai jep një përgjigje të drejtpërdrejtë me një fjalë, Jo! Nuk na beson? Provojeni vetë.

(Burimi: Kërkimi Google)

37. Përkthim Chrome

Ju mund ta dini apo jo; Chrome mbështet përkthime në 105 gjuhë. Ekipi i Google pretendon se tipari i përkthimit i shërben 500 milion njerëzve çdo ditë. Me fjalë të thjeshta, çdo ditë 500 milion njerëz përdorin veçorinë e përkthimit.

Në kohën e këtij shkrimi, Chrome mbështet 105 gjuhë. Shfletuesi fillimisht përkthen gjuhën e burimit është anglisht dhe më pas në gjuhën e kërkuar.

Duhet të dini gjithashtu se shfletuesi ka
fitoi konkursin e përkthimit anglisht-arabisht dhe anglisht kinez.

Një fakt tjetër interesant në lidhje me përkthimin e Chrome
është ajo në 2017-ën, Teesside
Magjistratë, u përdor sistemi i përkthyer i Chrome
për të përkthyer fjalimin e një të pandehuri kinez.

(Burimi: Cnet)

38. Pa internet? Le të luajmë me T-Rex

Nëse jeni duke surfuar në internet dhe
befas humbasin lidhjen. Chrome nuk ju lejon të mërziteni. Vetëm nga
duke goditur një shirit hapësinor në tastierë, ju mund të luani lojën Dinosaur në
kompjuter.

Kjo është një lojë zbavitëse që kërkon që ju të ndihmoni
një dinosaur që përshkon një shteg. Dinosauri i vogël ju ndihmon të heqni qafe
mërzia dhe është mënyra e duhur e kalimit të kohës.

(Burimi: Google)

39. Disa shtesa të mahnitshme të Chrome

Statistikat e shtesave Chrome janë
tërheqës dhe na bëjnë kureshtar rreth tyre. Këtu janë disa shtesa të Chrome
që ofrojnë disa veçori dhe funksione të jashtëzakonshme.

Skeda e re e pafund është një shtrirje
që ju lejon të shtoni ose ndryshoni prejardhjen e skedës. Nëse jeni duke punuar
me shumë skedarë, mund të keni prejardhje të ndryshme të secilës skedë dhe të bëni
surfing tuaj më interesante.

Ghostery
shtrirja mund të përdoret si bllokues reklamash. Funksioni parësor i shtrirjes
është për të bllokuar gjurmuesit dhe ndjekjen. Përdorimi i Ghostery mund t’ju parandalojë
duke shkarkuar një shtesë të ndryshme për bllokimin e reklamave në shfletues.

Rapportive
shtrirja shoqërohet me LinkedIn. Kur dërgoni me postë një kontakt të ri ose një të panjohur
person, kjo shtesë zgjat informacionin e kërkuar të asaj emaili nga e tij
Llogari e LinkedIn. Shtë e dobishme në njohjen e origjinalitetit të Id.

LastPass
ju pengon të mbani mend fjalëkalime të ndryshme të llogarive të ndryshme në
krom. Ju duhet vetëm të huazoni në llogarinë LastPass për të hyrë në të tjerët
llogari në shfletues.

Ka miliona të tjera shtesa të tilla në Chrome,
të cilat vërtet mund të bëjnë kaq shumë gjëra interesante.

(Burimi: 1. Economic Times 2. HubSpot)

40. Kthehuni te Chrome për të parë Tokën e Bukur

Me një shtrirje të thjeshtë të quajtur Earth View
nga Google Earth, përdoruesit do të jenë në gjendje të shohin disa imazhe mahnitëse të tokës
sa herë që hapin një skedë të re.

Ne madje mund të na pëlqen imazhi, dhe ta shkarkojmë
edhe në sistemin tonë.

(Burimi: Chrome Web Store)

Faktet kundërshtuese në lidhje me Google Chrome

Kanë kaluar ditët që bizneset dhe ato
pastat e errëta dhe të çuditshme mund të fshiheshin. Me internet, bota është bërë një
libër i hapur. Sidomos për bizneset, është më e vështirë për t’i mbajtur ato
polemikat në kontroll.

Chrome gjithashtu ka disa nga këto fakte me lëng
të cilat mund të hulumtohen më poshtë.

41. Zgjatja me qëllim të keq Chrome dhe Facebook-u juaj
Profili i

Ekziston një Flash Player i rremë, i cili është një
shtrirje me qëllim të keq Chrome që mund të dërgojë komandën në profilin tuaj në Facebook.
Kontrollon profilin e Facebook-ut të përdoruesit që instalon këtë shtesë, gjeneron
dhe i dërgon mesazhe kujtdo, ose mund të pëlqejë ose komentojë ndonjë send në lidhje me këtë
platforma e mediave sociale.

Gjithashtu, ajo dërgon lidhjen e këtyre dashakeqëve
shtrirje për njerëzit e tjerë në Facebook përmes mesazhit, dhe atij që ndjek
lidhja është bllokuar përsëri në rrjetën e kësaj shtese të rreme.

(Burimi: Symantec)

42. Rasti i Brazilit

Një domen i regjistruar në 2
Tetori 2017 së shpejti filloi të sulmonte kompjuterët në Brazil duke dërguar një shtesë të Chrome
nëpërmjet e-mail. Subjekti i postës ishte mjaft i ngjashëm në të gjitha postat elektronike me
ndryshimi më i vogël në numër, për të cilin hetuesit supozuan se ishin
numri serial i postave elektronike.

Qëllimi kryesor i shtrirjes dashakeqe
ishte për të kontrolluar në fjalët kyçe të kompjuterit. Zgjatja e përdorur për të ndikuar në
fjalë kyçe dhe, kështu, kërkimet e bëra nga kompjuterët viktima.

Hetimet e mëtutjeshme zbuluan se shtrirja ishte e koduar në mënyrë efikase, saqë përdorte kontrolle specifike për të konfirmuar vendndodhjen e kompjuterit si Brazili.

(Burimi: Cofense)

43. ështja Vivaldi

Vivaldi, një shfletues në internet i filluar në Prill
2016, erdhi në qendër të vëmendjes kur ata thanë: ‘Google po na synon.’ Disa
muaj para kësaj deklarate, ata patën një takim me bashkëthemeluesin e
Google në lidhje me sjelljen jo të përgjegjshme të Google Products në shfletuesin e tyre.

Vivaldi nuk mori një përgjigje pretenduese
nga Google dhe kështu deklarata. I pari po kërkonte menjëherë
zgjidhje ose një angazhim i palëkundur, të cilin, siç u tha, nuk e morën.

(Burimi: BGR)

44. isshtë rekursion, jo rekursion

Këtu është një tjetër. Nëse provoni të kërkoni
për rekursion në krom. Shfletuesi përpiqet t’ju korrigjojë me të njëjtën gjë
spelling. Edhe nëse e shkruani si “VETSIM”. Akoma thotë, a keni menduar
‘Recursion?’

Mos na besoni, provoni ta shtypni vetë.

(Burimi: i Lajme)

45. Po ashtu, a është ajo një merak i ndezur!

Këtu është një tjetër! Provoni të shtypni askew në google
Chrome dhe shiko se çfarë ndodh. Saw? Pikërisht. Duket sikur ne jemi duke kërkuar në një
pamje e ekranit të Chrome. Rezultatet shfaqen të tilla që duket si ju
nuk mund të klikoni në lidhje sepse është një imazh, dhe kjo shumë pak përkulje.

Kjo është për shkak të vetë fjalës. Sipas
Fjalori Google, askew i referohet diçkaje që nuk është në një vijë të drejtë.
Kështu, Google ju lejon ta kuptoni më mirë.

Faleminderit zot, Chrome nuk e provoi këtë me
fjala “e padukshme!”

(Burimi: Business Insider)

46. ​​Kërcënimet e fundit të sigurisë

Në Mars 2019, Justin Schuh, një anëtar i
Ekipi i sigurisë dhe privatësisë në Google, tweet në lidhje me një prekshmëri të ditës zero
kërcënim në Google Chrome.

Dobësia u njoh si përdorim
pas cënueshmërisë së lirë të ditës zero, e cila shfrytëzon kujtesën dhe na lejon
lexoni skedarët lokalë në kompjuter. Megjithëse nuk ishte një problem shumë serioz
dhe thjesht, një azhurnim ishte i mjaftueshëm për të dhënë fjalën e tij.

Por problemi u përkeqësua kur disa
përdoruesit raportuan pamundësinë për të azhurnuar shfletuesin. Së shpejti, Twitter ishte përmbytur
me disa tweet dhe screenshots të kompjuterave dhe pyetje nga
përdorues.

Që nga ajo ishte një çështje e intimitetit të
përdoruesit, kompania mëmë ndërhyri në të.

Së shpejti, Chrome dërgoi disa arna për këtë
azhurnim që ndihmoi përdoruesit të mbrojnë kompjuterët dhe shfletuesit e tyre.

(Burimi: 1. Forbes 2. Google Developer)

47. Konkurrenca e Pwn2own

Pwn2own ishte një konkurs për hakimin e mbajtur më tej
18 Mars 2009. Konkursi i mbajtur në Vancouver në Kanada u organizua në
ftoni hakerat nga cep të ndryshëm të botës të hakmojnë shfletues të ndryshëm.

Hakerat duhej të hynin në sistemin operativ
përmes shfletuesve. Pothuajse çdo shfletues tjetër përveç Chrome dhe Firefox ishin
hacked.

Edhe vitin tjetër, asnjë pjesëmarrës nuk mund të menaxhonte
për të hyrë në OS dhe për të thyer sigurinë e shfletuesit.

Në vitin e ardhshëm, për të krijuar atë
virtyt për shkak të sigurisë, Chrome njoftoi para 20,000 dollarë për
hakimi i suksesshëm i shfletuesit, por askush nuk mund të arrijë ta përvetësojë
para.

Në fakt, deri më tani, nuk ka asnjë lajm për ndonjë
prishje e sigurisë Chrome, duke e quajtur kështu shfletuesin më të sigurt të
koha e tanishme nuk do të ishte e gabuar. Por ata ende sugjerojnë të keni siguri
add-ons.

(Burimi: CanSecWest)

48. Kontradiktat e AdBlock të Chrome

Në Janar 2019, Chrome hartoi një propozim
në Manifest V3 për bërjen e API-it vetëm për lexim. ”Polemika u ngrit sepse Ad Blocker
dhe disa filtra të tjerë adblocking kuptuan se do të bëhej e pamundur
ngarkoni të gjithë filtrat e API nëse ky propozim u pranua.

Kjo ishte për shkak se API përmban gati 30,000
grupe rregullash Pranimi i këtij manifestimi do të thotë të ndryshosh të gjitha ato grupe rregullash,
gjë që ishte gati e pamundur.

Kur polemika u tërbua, Google hartoi një
propozimi i ri që ishte i kufizuar në vetëm 5000 rregulla përcakton nga 30,000. Google
pretendoi se ndryshimet e sugjeruara nuk kishin për qëllim të dobësojnë bllokuesit e reklamave,
në vend të kësaj, për të ndihmuar zhvilluesit të krijojnë bllokues reklamash më mbështetës dhe efikas.

(Burimi: Sophos)

49. Kontestimi i “hyrjes së shfletuesit” të Chrome

Rasti i mësipërm ishte i vetmi kur Chrome
u bë pjesë e një polemike. Në përvjetorin e saj të 10, kur Chrome u lançua
tipari i hyrjes në shfletues, shfletuesi u tërhoq në një konflikt. më herët,
përdoruesit mund të regjistroheshin në aplikacione të tjera përmes Chrome sipas tyre
pëlqim.

Karakteristika e re regjistron përdoruesin në
shfletuesi, posa të regjistrohet në ndonjë aplikacion tjetër përmes shfletuesit. shumë
përdoruesit nuk e vlerësuan këtë veçori pasi dyshuan se mund të ishte një kërcënim
te intimiteti. Shumë e quajtën atë “ndërprerje të marrëveshjeve”, marrëveshja e privatësisë së përdoruesit.

Kur ekipi i shfletuesit nuk arriti të kundërshtonte
përdoruesit me tweet-et dhe njoftimet e tyre, ata përfshinë një veçori të re që
lejoi përdoruesit të zgjedhin nëse duhet të hyjnë në shfletues apo jo.

(Burimi: Wired)

50. Eksperimentet e Chrome

Në Mars 2009, Chrome nisi një seri të
programe interaktive, të cilat i ngjajnë mini projekteve për përdoruesit e shfletuesve. Ishte
bëhet për të provuar performancën, efikasitetin dhe përgjegjësinë e shfletuesit dhe
për të shtyrë kufijtë e JavaScript.

Laborator muzikor Chrome, sekuencer për skanimin, WebGL
Globe, dritaret Flappy, BIOMES janë disa eksperimente të dukshme të shfletuesit.

Këto eksperimente ju lejojnë të krijoni të ndryshme
muzikë, fotografi, video dhe modele nga opsione të ndryshme në dispozicion.

Ka disa lojtar të vetëm dhe
lojëra me shumë lojtarë në eksperimente. “Sa New York jeni?” Është një gjë e jashtëzakonshme
loja e eksperimentit.

Ka më shumë se 1000 eksperimente
në dispozicion në Shfletuesin. Shtë kënaqësi t’i përdorësh ato.

(Burimi: Google)

51. Mos gjurmoni

Chrome u desh katër vjet për të filluar këtë
tipar gjurmësh. Më 6 nëntor 2012, Chrome njoftoi lëshimin e Chrome 23
përmes blogut të tyre zyrtar.

Blog lexon shtimin e kësaj veçorie
me disa shtesa të tjera më të reja në shfletuesin. Nisja e vonë e funksionit
u shoqërua me biznesin kryesor të kompanisë.

Ekspertët madje e cituan atë për një kompani
(Google), biznesi thelbësor i të cilit po e ndjek, ka qenë e vështirë të fillohet një e tillë
një veçori.

I tha Ami Fischman, një inxhinier nga Google
përmes blogut se rezultatet mund të ndryshojnë në faqet nëse e aktivizoni këtë
funksionojnë në shfletues.

Wasshtë bërë për shkak të një debati shumë të diskutuar
në lidhje me pëlqimin e përdoruesit për informacionin e tij. Megjithëse, gjëja e ndryshimit të rezultatit
indirekt ishte një tregues i përdoruesit për të shmangur përdorimin e funksionit.

(Burimi: Zdnet)

52. A është menaxheri juaj i fjalëkalimit Chrome i shkathët?

Lior Margalit, në Dhjetor 2017, botuar
një artikull në një blog ku ai deklaroi se fjalëkalimet që i ruan në Chrome
janë të hakueshme.

Fillimi i artikullit shënon
përgjigje që ai mori nga Google kur ai ndau lajmet me ta. Shpjegon Margalit
teknika dhe procedura e hakmarrjeve të fjalëkalimeve.

Menaxheri i fjalëkalimeve të Chrome ka qenë
rrethuar që nga debutimi i saj. Në një artikull të botuar së fundmi në korrik 2019, ai
u deklarua se fjalëkalimet e bazuara në shfletues janë vetëm një alternative e ‘asgjë’.

Shumë njerëz kanë pretenduar se fjalëkalimi
menaxheri i Chrome është i dobët dhe mund të hakohet nga një haker i cili ka bërë haker kryesor
aftësi.

Kjo ndodh sepse fjalëkalimi Chrome lejon
ju duhet të keni një fjalëkalim të vetëm të windows që ju lejon të keni akses në të gjithë të tjerët
llogaritë e kompjuterit. Kështu, privatësia juaj është vetëm një fjalëkalim larg
hackers.

Sapo dikush arrin të fitojë tuajin
fjalëkalimin e Windows, ai mund të hyjë në të gjithë kompjuterin. Kjo çështje e fjalëkalimit të Chrome
siguria është e diskutueshme dhe është ende në kërkim të një përgjigje.

(Burimi: Medium)

53. Programi spiun

A po ju spiunon Chrome? Ne kohët e fundit
hasur në disa blog që flasin për Chrome duke spiunuar mbi ne. Chrome, kur
e përdorur në android, dërgon vendndodhjen tuaj në Google, edhe nëse e fikni
tipari i vendndodhjes.

Polemika e shenjës automatike në
shfletuesi i ngritur për shkak të kësaj teorie të spiunimit. Reklamat që shihni në Chrome shfaqen
e rëndësishme për ju Do të thotë që Chrome ndan dhe përdor informacionin për të.

Cookies janë një tjetër rast i
shfletuesi ju spiunon. Kështu, ka shumë polemikë në lidhje me këtë çështje,
historia e kërkimit, nëse lejohet të ndahet nga kushdo, mund të ftojë hakerat,
bullies, dhe abuzimi në internet.

(Burimi: Alert Science)

54. Një menaxher i fjalëkalimeve Chrome nuk krijon një fjalëkalim

Mund të tingëllojë e çuditshme për ata që nuk kanë
përdori një menaxher të fjalëkalimit Chrome. Menaxheri i fjalëkalimit të Chrome nuk gjeneron asnjë
Fjalëkalimi. Kjo ju lejon të krijoni fjalëkalime për çdo llogari në kompjuter.

Një përdorues tipik mund të zgjedhë të njëjtën fjalëkalim
për të gjitha llogaritë që ai përdor. Gjeneron një nevojë për të pasur një gjenerator fjalëkalimi
nëse përdorni menaxherin e fjalëkalimit të kromit.

Një fakt tjetër befasues në lidhje me kromin
menaxheri i fjalëkalimit është se nuk jep ndonjë informacion në lidhje me forcën
e fjalëkalimit.

(Burimi: Të gjitha gjërat e siguruara)

Burim i të dhënave & Lidhjet

Statistikat / faktet e përgjithshme.

 • TechChrunch
 • StatCounter
 • Google Blog
 • StatCounter

Burimet e të dhënave për listën kryesore.

 1. Wall Street Journal
 2. BBC
 3. CNET
 4. Google Blogoscoped
 5. Niall Kennedy
 6. NYTimes & BillHartzer
 7. Techgadgetzs
 8. BBC
 9. Huffington Post
 10. Blog Google Google
 11. Bloomberg
 12. W3Counter
 13. Blog Google Google
 14. Blog Google Crome
 15. Blog Google Google
 16. Kompjutera që pastron
 17. Mondovo
 18. Blog Google Google
 19. I Pavarur
 20. I Pavarur
 21. Zhvilluesi i Chrome
 22. Chrome Duckduck Go
 23. Zhvilluesi i Chrome
 24. Blog Google Google & ZDNet
 25. Republika Teknike
 26. Eksperimentet e Chrome
 27. Ndihma Google
 28. Laptop Mag
 29. Laptop Mag
 30. Dottech
 31. Receta Teknike
 32. Google Chrome
 33. Ndihma Chrome
 34. Haker jete
 35. INews
 36. INews
 37. CNet
 38. Elggog
 39. HubSpot
 40. Blog Google Google
 41. Symantec
 42. Cofense
 43. BGR
 44. INews
 45. Insajderi i biznesit
 46. Cicëroj & Forbes
 47. Cansec West
 48. Siguri lakuriq
 49. Wired
 50. eksperimentet
 51. ZDNet
 52. medium
 53. Alert Shkencor
 54. Të gjitha gjërat e siguruara
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map