7 këshilla për ta mbajtur të sigurt privatësinë tuaj në internet kur luani lojëra në internet me multiplayer

Lojërat multiplayer në internet kërkojnë lidhje të vazhdueshme në internet, dhe gjithashtu kërkon që ju të regjistroheni në llogarinë tuaj para se të luani. Ju gjithashtu mund të bashkëveproni me shumë lloje të njerëzve gjatë seancave tuaja të lojrave sepse në thelb po luani lojën me njerëz në të gjithë botën. Ndonjëherë, mund të jetë shumë e rrezikshme për privatësinë tuaj në internet, veçanërisht nëse informacionet e profilit tuaj mund të arrihen publikisht dhe lidhen me informacione të ndryshme të ndjeshme që keni, të tilla si informacione personale dhe informacione për kartat e kreditit.


Gjithmonë është e nevojshme që ju të mbroni privatësinë tuaj në internet kur luani ndonjë nga këto lojëra multiplayer. Këtu janë 7 këshilla për të mbajtur të sigurt intimitetin tuaj online kur luani lojëra në internet me multiplayer:

1. Mbajeni Informacionin e Profilit tuaj Private

Informacioni i profileve është i ndryshëm nga informacioni i llogarisë. Informacioni i profileve është faqja ku çdokush mund të shohë informacionin në lidhje me profilin tuaj, të tilla si niveli juaj, trofeu, vendndodhja / vendi, miqtë, etj. Shumica e lojërave në internet me multiplayer do ta bëjnë këtë informacion të profilit si parazgjedhje. Do të thotë që njerëzit mund ta shohin profilin tuaj të lojërave nëse janë miqtë tuaj ose jo. Shtë më mirë ta ruani këtë informacion privat, sepse mund të jetë hapi i parë që çdo person i paskrupull të mësojë më shumë rreth jush.

2. Asnjëherë mos Shpalosni informacionin tuaj personal gjatë ndërveprimeve tuaja online

Kur luani lojrat në internet, ju do të bashkëveproni me lojtar nga e gjithë bota, qoftë përmes mesazheve chat ose me zë. Meqenëse nuk e dini saktësisht se kush janë këta lojtarë, nuk duhet të jeni shumë të etur për të ndarë informacionin tuaj personal kur bashkëveproni me ta. Edhe pse mund të thoni që keni luajtur me ta për një kohë të gjatë dhe ato i përkasin ekipit tuaj, është akoma më mirë të mbani të gjitha informacionet personale për ju pa e publikuar atë me lojtarët e tjerë.

3. Gjithmonë përdorni një VPN në Seancat tuaja të Lojërave

Duke përdorur një VPN, ju jeni duke koduar lidhjen tuaj të rrjetit dhe duke u siguruar që mund të mbani anonimitetin tuaj të paprekur gjatë lojës në internet. Kjo për shkak se hakerat mund të përpiqen të ju lokalizojnë duke zbuluar së pari për adresën tuaj IP. Pasi ta kenë gjetur, ata mund të gjejnë të gjitha informacionet e tjera të rëndësishme për ju nga ISP-ja juaj. Duke mbrojtur rrjetin tuaj me VPN, nuk u jepni asnjë mundësi hakerave të mësojnë në lidhje me informacionin tuaj personal.

4. Mos ndërveproni me përdoruesit që nuk u besoni

Nëse gjeni disa përdorues të rinj që papritmas duan të bashkëveprojnë me ju dhe nuk u besoni plotësisht atyre, duhet të ndërpresni menjëherë ndërveprimin. Kjo mund të jetë një mënyrë që hakerat të përpiqen të lidhen me viktimën e tyre. Ata mund t’ju pyesin për gjëra të ndryshme që lidhen me jetën tuaj personale dhe duke u përpjekur të jenë miqësore me ju. Sidoqoftë, pasi bashkëveproni me dikë që nuk e dini as në jetën reale, duhet të jeni të vetëdijshëm që ata mund të përpiqen të nxjerrin disa informacione personale nga ju.

5. Aktivizoni vërtetimin e dy faktorëve për llogarinë tuaj

Mos harroni se hakerat potencialisht mund të hakojnë fjalëkalimin e llogarisë tuaj nëse nuk e mbroni si duhet. Ka mënyra të ndryshme që ata mund të përdorin për ta bërë atë të ndodhë, prandaj ki kujdes për këtë. Mënyra e vetme për të parandaluar hakerat të vjedhin fjalëkalimin tuaj është ta mbani të sigurt dhe të sigurt. Ju duhet të aktivizoni sistemin e vërtetimit me dy faktorë për llogarinë tuaj dhe të ndryshoni fjalëkalimin tuaj rregullisht, mundësisht një herë në javë. Në këtë mënyrë, do të jetë jashtë mundësive nga këta hakerë.

6. Mos luaj lojëra me skedarë me multiplayer

Lojërat multiplayer në internet duhet të luhen ashtu siç synohet të luhen. Ju duhet ta luani atë sipas rregullave nëse doni të argëtoheni me të dhe mbani të sigurt llogarinë tuaj. Me fjalë të tjera, nuk duhet të përdorni asnjë sistem mashtrimi në lojërat tuaja online sepse nuk dini kurrë se çfarë është përfshirë në atë softuer mashtrimesh. Mund të përfshihen malware kur instaloni programin mashtrues në pajisjen tuaj. Gjithashtu, duhet të qëndroni larg lojërave të hakuara me multiplayer, veçanërisht ato që përdorin serverë të panjohur të palëve të treta. Së pari, aplikacionet e hackuara mund të përmbajnë malware, dhe së dyti, serveri vetë mund të jetë plot me hakerë. Pra, ju duhet të qëndroni larg tij.

7. Gjithmonë Mbajini Lojrat tuaja Azhurnuar

Për të mos rrezikuar llogarinë tuaj dhe informacionin personal nga rrjedhjet për shkak të dobësive të sistemit, duhet të mbani lojrat tuaja të azhurnuara. Do pjesë e lojës me multiplayer do të përfshijë përmirësime të sigurisë që ndihmojnë në mbajtjen e llogarisë tuaj të sigurt nga kërcënimet e ndryshme në internet. Gjithashtu, duke përdorur versionin e fundit të lojërave me multiplayer, ju mund t’i luani lojërat më të qetë dhe të këndshme pa u shqetësuar për ndonjë kërcënim të mundshëm që mund të mbetet në qoshe.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map