5 mënyra për të përdorur një lidhje private në TV tuaj inteligjent

Të kesh një TV të zgjuar është një gjë që e bën më të lehtë për ju të bëni gjëra të ndryshme në TV tuaj ashtu si ju bëni atë në smartphone ose tablet. Ju mund të luani lojëra, të shikoni filma, të dëgjoni muzikë, të shfletoni ueb dhe të bëni shumë aktivitete të tjera në internet thjesht duke e lidhur TV tuaj inteligjent në internet. Meqenëse ky lloj i televizionit ka aftësi të ngjashme me smartphone dhe tablet, mund të përdorni gjithashtu TV tuaj të zgjuar për të anashkaluar kufizimet e ndryshme të internetit duke përdorur një lidhje private.


Nëse nuk e keni bërë një gjë të tillë, duhet të kuptoni se është e mundur që ju të përdorni një VPN në TV tuaj të zgjuar dhe të shijoni lirinë në internet pa zbuluar identitetin tuaj të vërtetë. Sidoqoftë, nuk ka shumë udhëzues se si të vendosni ose të përdorni një lidhje private në TV inteligjentë pasi që ka ende disa njerëz që në të vërtetë kanë ose përdorin këtë lloj TV, veçanërisht në vendet në zhvillim. Këtu janë 5 mënyra për të përdorur një lidhje private në TV tuaj të zgjuar:

1. Instaloni VPN Direkt nga Dyqani i Aplikacioneve

Gjëja e mirë për TV-të zgjuar është se disa prej tyre bazohen në të vërtetë në Android, i cili është një nga platformat më të njohura mobile atje. Kështu, ju mund të hyni në dyqanin e aplikacioneve nga TV juaj i zgjuar ashtu si e bëni atë me smartphone tuaj. Pra, hapi i parë për t’u lidhur me një lidhje private në televizionin tuaj është të instaloni aplikacionin VPN direkt nga dyqani i aplikacioneve. Thjesht shkoni në dyqanin e aplikacioneve dhe gjeni aplikacionin VPN që dëshironi të instaloni. Për sigurinë, privatësinë dhe performancën më të mirë, duhet të përdorni shërbimin me reputacion VPN që siguron mbrojtjen më të mirë të intimitetit dhe sigurisë për lidhjen tuaj. Pasi ta keni instaluar, thjesht ndiqni udhëzimet për të filluar lidhjen me rrjetin privat.

2. Instaloni VPN në ruterin tuaj

Në rast se TV i zgjuar nuk ka ndonjë dyqan aplikacioni të instaluar ose është e pamundur për ju të shtoni më shumë aplikacione në të, thjesht mund të instaloni VPN në ruterin tuaj. Duke përdorur ruterin që mbështetet nga ofruesi i shërbimit VPN, thjesht mund të ndiqni udhëzimet për të aplikuar lidhjen private në ruterin tuaj. Sigurisht, për ta bërë atë, duhet të plotësoni dy kushte të nevojshme. Kushti i parë është që shërbimi juaj VPN duhet të lejojë instalimin e ruterit. Kushti i dytë është që modeli juaj i ruterit duhet të mbështetet nga shërbimi VPN. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të lidhni televizorin tuaj me ruterin dhe të shijoni menjëherë lidhjen private.

3. Përdorni një kuti të ruterit me VPN të instaluar

Ekzistojnë disa kompani VPN që shesin ruterin VPN në një kuti, që do të thotë se ata në thelb janë duke shitur një pajisje ruteri me shërbimin e tyre VPN të paravendosur në të. Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta përdorur atë me TV tuaj të zgjuar. Kutia e routerit VPN do t’ju lejojë të krijoni një lidhje private plug-and-play për të gjitha pajisjet tuaja, dhe për më tepër, nuk keni nevojë ta vendosni atë. Nuk ka softver për ta shkarkuar. Ju thjesht e ndizni atë dhe lidhni TV tuaj me pajisjen dhe automatikisht do të ketë një rrjet privat. Përfitimi i mirë i kësaj metode është se ju do të jeni në gjendje të merrni të paktën një vit abonim në një shërbim të mirë VPN me blerjen e ruterit tuaj.

4. Ndani Lidhjen Private Laptop me TV tuaj Smart

Nëse shërbimi juaj VPN nuk ju lejon të instaloni aplikacionin e tyre të lidhjes private në ruterin tuaj, ekziston një mënyrë tjetër për të lidhur rrjetin privat me televizionin tuaj. Së pari është duke vendosur lidhjen private në laptop ose pajisjen e punës tuaj me të paktën sistemin operativ Windows ose Mac dhe më pas të përdorni një program për ndarjen e nxehtë për të ndarë lidhjen tuaj private me televizionin tuaj. Ky mund të jetë një hap pak i lodhshëm për të bërë, por pasi të jetë vendosur, thjesht duhet të lidhni TV tuaj me laptop dhe do të jetë mirë të shkoni.

5. Përdorni një metodë të zgjuar të DNS

DNS i zgjuar mund të konsiderohet ende si një lidhje private thjesht sepse ju ndihmon të anashkaloni kufizimet e internetit duke përdorur një server të ndryshëm. Pra, ndërsa nuk siguron shumë karakteristika të mbrojtjes së intimitetit, një DNS i zgjuar mund t’ju ndihmojë të anashkaloni çdo mbrojtje të rajonit dhe t’ju lejojë të hyni në faqet e internetit ose aplikacionet që janë bllokuar me këtë kufizim. Alsoshtë gjithashtu e thjeshtë për tu vendosur sepse duhet të ndryshoni vetëm adresën tuaj DNS në menunë Cilësimet e TV tuaj inteligjent dhe do të jeni në gjendje të përdorni lidhjen tuaj ashtu si lidhja private pasi që ju mund të përdorni aplikacione të ndryshme të huaja dhe shërbime në internet me adresa e zgjuar DNS.

Këto janë mënyrat për të përdorur një lidhje private në TV tuaj inteligjent. Nëse keni akoma një TV “memec” në shtëpi dhe dëshironi të bëni të mundur që ju të transmetoni Netflix ose Hulu direkt nga TV juaj, atëherë thjesht mund të përdorni një kuti TV Android ose kuti Apple TV për ta bërë atë të ndodhë. Do ta shndërrojë TV tuaj “memec” në një TV të zgjuar, dhe gjithashtu mund të përfitoni nga këto këshilla.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map