5 Arsyet Pse Hakerët nuk Mund të Hacko Në Lidhjen Tuaje Private

Pse VPN po tregtohet si një mënyrë për të mbrojtur privatësinë tuaj në internet? Si mundet që lidhja private virtuale që përdorni të ju pengojë nga sulmet e mundshme të hakerave? Këto janë pyetjet që mund të keni në mendje para se të regjistroheni në ndonjë shërbim të mirë VPN. Ju mund të mendoni se lidhja juaj e rregullt është mjaft e mirë për t’ju mbrojtur sepse deri më tani nuk keni ndonjë problem me lidhjen tuaj çfarëdo. Mund të mendoni gjithashtu se shumica e uebfaqeve me reputacion tashmë kanë sistemin e tyre të enkriptimit sidoqoftë, kështu që nuk keni nevojë të përdorni ndonjë lidhje private për të shtuar më shumë kriptim në rrjetin tuaj.


Nëse kjo është ajo që mendoni, ju mund të duhet të mendoni përsëri. Kjo për shkak se hakerat nuk zgjedhin dhe zgjedhin objektivat e tyre, veçanërisht kur ata po kryejnë sulme masive në kompjuterë të ndryshëm të klientëve. Sigurisht, ata mund të jenë marramendës kur zgjedhin caqe të mëdha siç janë korporatat. Por, kur bëhet fjalë për krimet e vogla të hakerimit si vjedhja e fjalëkalimeve, vjedhja e skedarëve nga ruajtja e cloud, rrëmbimi i llogarive tuaja në media sociale dhe të ngjashme, hakerat nuk janë aspak të zgjedhur. Pra, ata mund të vijnë tek ju në çdo kohë.

Sidoqoftë, ata nuk mund të bëjnë asgjë kur lidhja juaj e rrjetit mbrohet me VPN. Këtu janë 5 arsyet pse hakerat nuk mund të hakojnë në lidhjen tuaj private:

1. Adresa juaj e vërtetë IP është maskuar dhe fshehur

Funksioni kryesor i VPN është të fshehni dhe maskoni adresën tuaj IP. Pra, në vend që të tregoni adresën tuaj të vërtetë IP për publikun dhe faqet e internetit që vizitoni, ju po tregoni adresën IP private. Gjëja e mirë në lidhje me adresën IP private në VPN është që ju mund të zgjidhni vendndodhjen bazuar në preferencat tuaja. Ju mund të zgjidhni adresën IP private që ndodhet në SH.B.A., Kanada, Australi, Singapor dhe vende të tjera në varësi të vendndodhjeve të serverit të siguruar nga ofruesi juaj i shërbimit VPN.

Meqenëse adresa juaj e vërtetë e IP-së është e maskuar dhe e fshehur, çdo faqe në internet që vizitoni do të njohë vetëm adresën tuaj private IP. Kjo është gjithashtu e vërtetë me çdo palë të tretë që po përpiqet t’ju ndjekë, përfshirë edhe hakerat.

2. Rrjeti juaj i tërë është i koduar me algoritëm shumë të ndërlikuar

VPN nuk është vetëm mjeti që mund të përdorni për të fshehur ose maskuar adresën tuaj IP, por është gjithashtu një mjet që mund të përdoret për të kriptuar të gjithë rrjetin tuaj. Kur instaloni një aplikacion ose softuer VPN në pajisjen tuaj, thjesht nuk instaloni një aplikim të vogël dhe të parëndësishëm. Në fakt, ju po ndërtoni një infrastrukturë për pajisjen tuaj që ju lejon të mbroni dhe kriptoni të gjithë lidhjen e rrjetit që përdorni.

Me këtë kriptim, aplikacioni ose programi VPN do të krijojë shtresa të shumta të mbrojtjes së sigurisë dhe intimitetit për lidhjen tuaj. Nëse lidhja private virtuale ka mjete shtesë të sigurisë si antivirus ose firewall, do të jetë edhe më mirë. Shtresat e kriptimit për rrjetin tuaj janë ato që e bëjnë të pamundur që hakerat ta shkelin atë.

3. Mund të duhen vite për hakerat të shkelen në lidhjen tuaj të VPN

Edhe nëse hakerat janë kaq të vendosur për të hyrë në lidhjen tuaj private, dhe ata janë kaq këmbëngulës me të, mund të duhen vite për ta që të shkelen në lidhjen tuaj private. Algoritmi është shumë kompleks për hakerat e rregullt që të thyejnë vetëm në pak minuta. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse VPN ka encryption 256-bit ose më shumë. Do ta bëjë gati të pamundur që hakerat të hakojnë në sistemin tuaj.

Algoritmi i lidhjes private është thjesht shumë komplekse për këdo që të ndërhyjë me të. Edhe vetë kompania VPN nuk është në gjendje të gjurmojë ose hakojë përdoruesit e tyre pasi të regjistroheni në rrjetin privat.

4. Adresa juaj IP po ndryshon vazhdimisht

Një tipar i rëndësishëm që mund të merrni si përdorues VPN është aftësia për të zgjedhur serverët privatë sipas preferencave tuaja. Shumica e shërbimeve virtuale të rrjetit privat nuk japin kufizime për përdoruesit që të kalojnë ndërmjet serverëve të ndryshëm. Kështu, ju lehtë mund të kaloni nga serveri privat në SH.B.A. në një server tjetër në Mbretërinë e Bashkuar në vetëm një klik të vetëm.

Kjo do të ngatërrojë hakerat pasi që ata të vendosin adresën e serverit tuaj privat, ju lehtë mund ta zhvendosni atë në një adresë tjetër dhe ata do të humbasin ju. Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme për të zhdukur menjëherë nga radari i hakerit.

5. Adresat IP private janë të pamundura të gjurmohen

Personat që përdorin adresat IP private në të gjithë botën janë të shumtë. Adresa juaj private IP mund të përdoret jo vetëm nga ju, por mund të ndahet edhe me përdoruesit e tjerë. Pra, në këtë drejtim, adresat IP private janë të pamundura të gjurmohen. Shtë e pamundur të përcaktohet përdoruesi i saktë që bën diçka në internet duke përdorur një adresë private sepse mund të jetë kushdo.

Kjo është arsyeja pse përdorimi i një adrese IP private vërtet mund ta bëjë veprimtarinë tuaj në internet të sigurt dhe anonime, dhe gjithashtu, kjo është arsyeja pse hakerat nuk mund të shkelen në lidhjen tuaj VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map