12 VPN-të më të lira

Gjatë gjithë fëmijërisë tuaj, ju është thënë jo
të pranosh sende falas nga të huajt. Dhe ja ku jeni, duke bërë diçka
përgjatë vijave të saktësisht të asaj që ju është thënë të mos bëni.

Por mos u shqetësoni, ne nuk po ju gjykojmë. ne
kuptoni se ka raste kur dikush mund të ketë nevojë për shërbime të tilla, dhe ne jemi
gjithashtu me kënaqësi t’ju informoj se ka disa shërbime virtuale të rrjetit privat
të cilat ju ndihmojnë të jeni më të sigurt në internet pa i hedhur një monedhë të vetme.

Nuk duhet të vijë si befasi për askënd kur ata kuptojnë se gjithmonë ekzistojnë kufizime ose kosto të fshehura që lidhen me një shërbim falas VPN. Duhet të ketë një farë mënyre që një ofrues i shërbimeve mund të mbështesë shërbime falas.

Ne do të kalojmë nëpër të gjitha insektet dhe të huajt
shërbime falas VPN në këtë artikull. Ne jo vetëm që do t’ju tregojmë se cilat prej tyre falas
Shërbimet VPN janë më të mira se të tjerët, por ne gjithashtu do të kalojmë përmes
detaje se si të shkoni në zgjedhjen e një shërbimi më të mirë falas VPN.

Sidoqoftë, le të shërbejmë së pari me çfarë
keni ardhur këtu duke kërkuar.

rekomandime

Ne kemi bashkuar një listë të disa VPN falas
shërbime në asnjë mënyrë të veçantë. Meqenëse këto janë në dispozicion falas, është
e dukshme për ta të ketë të meta. Këto shërbime nuk do të jenë më së shumti
të sigurta, më të shpejtë, ose më të besueshmet.

Shtë vetëm një listë e aplikacioneve VPN që
dikush mund të konsiderojë përdorimin nëse ata nuk kanë mundësi tjetër përveç të shkojnë falas
shërbim.

1. Xhepi xham

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Vizitoni Uebfaqen

Kjo është ndër opsionet më të mira që ju
do të merrni kur bëhet fjalë për aplikacionet VPN të disponueshme falas. Plani falas në
shërbimi ka për qëllim vetëm që përdoruesit të marrin një ide se sa i mirë është shërbimi
është.

Juridiksioni kanadez mbi këtë shërbim mund të krijojë shumë shfletime, por kjo është akoma më mirë sesa të shkosh me ndonjë shërbim VPN falas me bazë në SH.B.A..

Me Windscrib, ju do të keni më të mirën
protokollin dhe opsionet e enkriptimit që mund të ketë falas, dhe disa prej tyre
karakteristikat e përparuara të disponueshme në versionin e paguar funksionojnë mirë edhe me falas
plan.

2. Mburoja e pikave të nxehta

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Regjistrohu tani

Kur bëhet fjalë për aplikacione falas VPN,
të dy Windscrib dhe Hotspot Shield qëndrojnë në majë të këmbëve. Hotspot Shield ka gjithashtu
planet e paguara në ballë me versionin falas për t’u dhënë përdoruesve një ide të vogël rreth
aftësia e aplikacionit.

Një tipar i dukshëm i Hotspot Shield është se është shumë i shpejtë. Edhe pse versioni falas nuk do t’ju japë shpejtësi aq të mira sa në planin e paguar, ai është akoma i kënaqshëm.

Nuk do të ketë asnjë zhgënjim
protokoll dhe encryption gjithashtu. Shqetësimi i vetëm për disa përdorues mund të jetë SH.B.A.
jurisdiksion.

3. fsheh.me

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Regjistrohu tani

Shtë një nga ato aplikacionet VPN që
siguroni një version të shkurtuar të aplikacionit aktual falas për përdoruesit që të marrin një
ndjehen të shërbimit. Një nga avantazhet më të rëndësishme të një shërbimi të tillë
është se edhe versioni falas është i mirë për t’u kujdesur për privatësinë e përdoruesit.

fshehës.me vjen me kriptim të shkallës ushtarake, protokolle të shumta të sigurta, ndërrues të vrasjeve dhe shumë karakteristika të tjera. Dy kufizimet kryesore në versionin falas janë kapaku i brezit dhe disponueshmëria e vetëm tre lokacioneve të serverëve për versionin falas.

Ashtë një marrëveshje e mirë për atë që futet
shkëmbim për asgjë. Edhe pse mund të mos jetë ndër më të mirat e përvojës
që do të keni ndërsa përdorni versionin falas, së paku do të ketë një VPN
mbuloni ndërsa kërkoni në faqet e internetit.

4. TuneliBear

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Regjistrohu tani

TunnelBear është një nga VPN më të spikatur
shërbimeve. Ndodh që ata kanë një plan falas, i cili mund të përdoret nga çdokush për të marrë
një ide e platformës.

Shërbimi ka qenë një nga të preferuarat tona deri sa ato u përvetësuan nga McAfee. Nuk është se ndonjë ndryshim masiv u fut në produkt pas blerjes, por ndryshimi i pronësisë së produktit bën që ofruesit e shërbimeve të përgjigjen para gjykatave amerikane, dhe ne të gjithë e dimë se sa ligje të favorshme janë SHBA për privatësinë.

Nëse juridiksioni nuk është shumë i një çështjeje
për ju, atëherë edhe versioni falas i aplikacionit ka shumë për të ofruar
përdoruesve. Kriptimi dhe protokolli janë ato që do të merrni në çdo majë
aplikim i paguar i nivelit.

Aplikacioni është më se i aftë të merret me shumë kërcënime të intimitetit në internet. Kufiri i brezit në plan nuk do t’ju lejojë të shijoni shërbimet për një kohë të gjatë. Versioni falas i TunnelBear është mjaft i mirë për shumë raste përdorimi një herë.

5. Shpejtësoni

Speedify është më së shumti i njohur për Channel
Teknologjia e lidhjes që përdor në platformë. Karakteristika lejon pajisjen të
qëndroni të lidhur me më shumë se një burim të Internetit menjëherë dhe tërheqni të dhënat nga
të gjithë njëkohësisht për të arritur shpejtësi më të mira.

Speedify vjen me një plan falas i cili lejon
përdoruesi për të shkëmbyer të dhëna deri në 5 GB në muaj. Nëse keni më shumë se një internet
burim për t’u përdorur në pajisjen tuaj, atëherë Speedify mund t’ju ndihmojë të shijoni një cilësi të mirë
lidhja e planit falas.

Shërbimi është i bazuar në SH.B.A., i cili
e bën atë shumë më pak miqësor ndaj intimitetit. Sidoqoftë, aplikimi vjen me të
encryption dhe protokoll të kënaqshëm, të aftë të mjaftueshme për t’u kujdesur për përdoruesit
intimitet.

6. Hola VPN

Hola nuk është një nga VPN konvencionale
shërbime që funksionojnë bazuar në ridrejtimin e trafikut të përdoruesit në një prej tyre
servers. Në vend të kësaj, ai përdor pajisjet e klientit të tij për qëllimin. Hola VPN është
së pari në llojin e tij të aplikacionit VPN nga kolegët.

Metodologjia e punës së tyre shpjegon
si mund ta përfitojnë shërbimin falas. Por para se të hidheni në ndonjë
Përfundim, duhet të dini që ata logojnë shumë informacione të shfletimit të përdoruesit.

Ajo funksionon më së shumti si një shërbim përfaqësues dhe jo
sesa një shërbim i plotë VPN. HolaVPN mund të vijë në dispozicion nëse është i vetmi
Qëllimi është të gjejmë disa faqe gjeo-kufizimesh dhe hyrje në internet. Lejon
një akses falas në shumicën e faqeve të internetit të bllokuara me gjeo falas. Shërbimi mund të kërkojë
një për të përmirësuar në një plan më të mirë për faqet e internetit të veçanta, gjithashtu.

Do të keni një lidhje të shpejtë në internet
ndërsa përdorni Hola VPN, por thjesht nuk mund të pritet që ajo të kujdeset për internet
intimitetit ose anonimitetit.

7. VPN Urbane

Urban VPN ndjehet si Hola VPN në të gjithë
përsëri por me disa ndryshime këtu dhe atje. Të dyja aplikacionet janë
të disponueshëm falas dhe të punoni në të njëjtin model të lidhjes me kolegë në VPN. Kur
të lidhur me rrjetin, trafiku juaj në internet do të drejtohet nga një tjetër
pajisjet e përdoruesve dhe e juaja mund të përdoren për të drejtuar trafikun në internet të dikujt tjetër.

Ndërsa kjo metodë ndihmon një të anashkalojë shumë
kufizime në internet, nuk ka asgjë më shumë në pjesën e përparme të sigurisë dhe privatësisë.
Urban VPN gjithashtu mbledh informacionin e shfletimit të përdoruesit, i cili kurrë nuk mund të jetë i mirë
nënshkruaj nëse privatësia është në figurë.

Një kërcënim tjetër i mundshëm i përdorimit të një të tillë
shërbimi mund të jetë përdorimi i IP-së tuaj për veprimtari të paligjshme. Edhe pse Urban VPN
ofron një zgjidhje të shpejtë dhe të shpejtë për të kapërcyer gjeo-kufizimet, nuk është ashtu
ndër aplikacionet tona të preferuara falas VPN.

8. Betternet

Betternet është një nga shumë pak VPN
aplikacionet në dispozicion falas, i cili duket se po kujdeset për përdoruesit
intimitetit dhe sigurisë. Edhe pse shërbimi është në dispozicion falas, mundeni
të gjejnë përdorimin e kriptimit të shkallës ushtarake dhe protokollit të sigurt.

Ata nuk e regjistrojnë aktivitetin e shfletimit të përdoruesit, si
mirë. Në vështrimin e parë, shërbimi duket se mbështetet në reklamat e palëve të treta dhe
bashkëpunëtorët për të gjeneruar disa të ardhura. Por ka një kapur për këtë falas
aplikimi, gjithashtu.

Dokumentacioni i tyre është mjaft konfuz,
gjë që tregon për faktin se shërbimi nuk mund të besohet shumë. Shpejtësitë
në platformë gjithashtu nuk janë shumë inkurajuese.

9. Ultrasurf

Ultrasurf është një mjet i thjeshtë anashkalimi
synohet të ndihmojë njerëzit të provojnë një internet falas dhe të hapur në zonat ku
hapësira në internet është e kufizuar shumë. Baza e përdoruesit e Ultrasurf vjen kryesisht nga
vende me shumë kufizime në internet si Kina, Irani, Siria, etj.

Nuk ka asgjë më shumë në aplikim
që do ta veçonte atë nga pjesa tjetër e aplikacioneve VPN falas. Ka vetëm
tre opsione të serverit, shpejtësia pas lidhjes nuk është aq e mirë sa një
duan që të jetë, dhe ata gjithashtu logojnë informacionin e shfletimit të përdoruesit që nga shërbimi
është i bazuar në SH.B.A..

10. SumRando

Shtë një shërbim VPN Mauritian i cili lejon
përdoruesit për të hyrë në internet pa kompromentuar privatësinë e tyre ose shpenzimin e a
peni. Juridiksioni i mundëson ofruesit të shërbimit të sigurohen që asnjë prej tyre
informacioni i shfletimit të përdoruesit është i arritshëm për këdo.

Ata regjistrohen disa informacione që lidhen me
seanca të përdoruesit, kështu që nuk mund ta quajmë atë një shërbim me politikë të rreptë të mos-logs.

SumRando ka vetëm një pjesë të vogël të serverëve
opsione. Për më tepër, shpejtësia pas lidhjes nuk duket e aftë
duke impresionuar këdo. Nuk ka ndonjë veçori shtesë siç është vrasja në internet
kaloni ose mbrojtja e rrjedhjes DNS, gjithashtu.

11. Opera VPN

Sa tërheqëse mund të tingëllojë, të kesh një VPN
veçoria në shfletuesin në vetvete nuk është një zgjidhje revolucionare për t’u kujdesur
privatësia në internet e një personi. Në fakt, Opera VPN madje nuk mund të quhet një shërbim VPN. ajo
është thjesht një shërbim i autorizuar për të arritur një përmes disa kufizimeve gjeo-gjeografike.

Shfletuesi nuk do të kodojë trafikun tuaj
ose t’ju ofrojë çfarëdo lloj mbrojtjeje në internet. E tëra çfarë do të bëni është të provoni
të bllokosh adresën tënde të IP-së, e cila nuk do të jetë shumë e vështirë për t’u humbur
jashtë.

12. Psifoni

Shtë një shërbim falas VPN bazuar në jashtë
Canada. E vetmja gjë mbresëlënëse në lidhje me këtë shërbim është mbase kjo
free. Dikush mund të marrë parasysh disponueshmërinë e serverëve në 22 të ndryshme
vendet një pro shërbimit.

Sidoqoftë, nuk ofron shumë
fronti i privatësisë, i cili sipas mendimit tonë, duhet të jetë një nga karakteristikat më të kërkuara
të një shërbimi VPN. Ata ruajnë shumë informacione rreth shfletimit të përdoruesit
aktivitet, dhe nuk mund të prisni që ata të krijojnë arkivat e një informacioni të tillë për
nuk ka arsye.

Janë të sigurt VPN?

Interneti është bërë një pjesë integrale e
jetët tona. Ne mbështetemi tek ajo si për kënaqësi ashtu edhe për biznes. Mund të jetë gjithçka
duke filluar nga dërgimi i postave elektronike për të luajtur lojën tuaj të preferuar video
në internet, gjithmonë je i lidhur në internet.

Lidhshmëria dhe rritja e vazhdueshme e
përdorimi i internetit në kaq shumë sfera të jetës ka krijuar kaq shumë copëza
në armaturën e sigurisë në internet të një personi. Dikush mund të jetë gjithmonë i kujdesshëm për atë që ai
bën në internet, por njeriu mund të jetë aq shumë i kujdesshëm.

Kjo është ajo ku vijnë rrjetet private virtuale
në figurë. Ata e mbajnë një të sigurt nga shumë kërcënime në internet me thjeshtësi
detyrë e bezdisjes së identitetit në internet të një personi. VPN-të jo vetëm që ju bëjnë anonimë
në internet, por ato gjithashtu e bëjnë pothuajse të pamundur të zbuloni se çfarë jeni
janë duke bërë në internet.

Whatfarë mund të jetë më zhgënjyese për a
kriminaliteti kibernetik përveç që nuk mund të zbulojë se kush është personi dhe çfarë
saktësisht po bën ajo në internet?

Sidoqoftë, ka disa thelbësore
infrastruktura e nevojshme për të patur një mbulim të tillë të intimitetit. Ka serverë të përfshirë,
zakonisht i pranishëm në shumë vende në të gjithë globin. Ka shumë të
kostot dhe tarifat e tjera që duhet të mbajë një ofrues i shërbimit VPN për ta mbajtur
përdoruesi i sigurt.

Menaxhimi i serverave në distancë dhe implementimi
teknologjia e fundit nuk vjen e lirë. Por shumica e shërbimeve VPN janë zakonisht
me çmim konkurrues.

Me dijeninë e këtyre fakteve, mund të jetë
bëhet e vështirë edhe për ju të kuptoni se si vijnë disa nga shërbimet VPN
janë në dispozicion falas.

Ne do të diskutojmë disa nga mënyrat VPN falas
shërbimet fitojnë para në seksionet e mëvonshme të këtij shqyrtimi. Detyra kryesore e a
rrjeti privat do të mbajë identitetin dhe veprimtarinë e përdoruesit private në internet
internet, dhe le të diskutojmë nëse VPN-të falas mund të kujdesen për të apo jo.

VPN-të e lira mund të klasifikohen gjerësisht në dy
kategori; ato që punojnë si në desktop ashtu edhe në pajisjet mobile si VPN të rregullt
aplikacionet dhe ato që janë krijuar vetëm për pajisjet mobile.

Le të flasim së pari për ato të dytat. për
një pjesë e konsiderueshme e aplikacioneve VPN celular, të cilat janë në dispozicion falas,
do të ishte gabim madje t’i quajmë ato aplikacione VPN. Shërbimi me prokurë do të ishte
zgjedhja e duhur e fjalëve.

Një rrjet privat zakonisht, enkripton dhe
ridrejton trafikun në internet të përdoruesit. Por këto vetëm aplikacione falas VPN celular
ridrejtoni trafikun në serverët me proxy dhe nuk ka asnjë kriptim të përfshirë.
Me llojin e lejeve që marrin këto aplikacione, gjërat mund të shkojnë drejt jugut
shumë shpejt.

Vjen tek aplikacionet falas VPN të cilat
drejtuar në desktop, gjithçka varet nga ofruesi i shërbimit. Nëse jeni duke kërkuar
për një shërbim falas VPN, një mënyrë e mirë për të filluar do të ishte të dini pak më shumë
ofruesi i shërbimit.

Nëse është një shërbim i njohur VPN dhe ka një
plani i pajtimit në dispozicion falas, por me kufizime, atëherë ekziston një
shans i mirë që do të jetë një shërbim më i sigurt. Do të kërkonte një për të marrë pak
më thellë në deklaratat e privatësisë dhe kushtet e shërbimeve për të gjetur se si merren ato
të dhënat e aktivitetit në internet të përdoruesit.

Nga ana tjetër, nëse është një shërbim VPN
e cila është në dispozicion falas dhe megjithatë premton të vijë me të gjitha gjurmët e a
shërbim të plotë VPN, atëherë është e qartë të hasësh disa të ngritur
vetulla.

Shërbime të tilla vështirë se mund të jenë kurrë të mira
duke e mbajtur aktivitetin tuaj online privat. Nëse nuk mund të citoni një burim të qartë të ardhurash
për ofruesin e shërbimit, atëherë ne do t’ju ​​sugjeronim të qëndroni më mirë nga ato
shërbimet.

Nuk ka përgjigje të thjeshtë nëse VPN falas
shërbimet janë të sigurta apo jo. Shumica e kohës, do të varet nga shërbimi
provider. Në vend që të përpiqeni të zbuloni nëse shërbimi është i besueshëm apo jo, nëse
dikush përpiqet të zbulojë se si siguruesi i shërbimeve bën para, atëherë do
sjell automatikisht përgjigjet për shumë pyetje të tjera.

Gjithmonë ka një çmim për të paguar

Kur ju merrni një shërbim falas VPN, është
ka shumë të ngjarë të jetë një nga tre rastet. Rasti i parë i mundshëm mund të jetë ai
ju shërbehen me reklama në këmbim të përdorimit të shërbimit falas. I dyti
rasti mund të jetë që aplikacioni do të ruajë të dhënat e aktivitetit tuaj të shfletimit dhe
pastaj shisni për të fituar para. Rasti i fundit mund të jetë që abonimi falas është
atje vetëm që përdoruesi të ndjejë sesi funksionojnë gjërat në platformë, dhe
prandaj, plani do të shoqërohet me shumë kufizime në të dhëna
përdorimi dhe vendndodhjet e disponueshme të serverit.

Në përgjithësi do të hasësh të parët
rast në aplikacione falas VPN celular. Sidoqoftë, nëse shihni reklama gjatë përdorimit të tillë
një shërbim, ekziston ende një mundësi që ata të regjistrojnë të dhënat tuaja. Duke shkuar
përmes deklaratës së intimitetit mund të ndihmojë që dikush të jetë i qartë i dyshimeve të tilla.

Dhe siç e përmendëm më herët, shumë falas
Shërbimet VPN për aplikacione celulare nuk janë gjë tjetër veçse shërbime proxy të cilat
japin një sens të rremë të sigurisë për përdoruesit.

Rasti i dytë është potencialisht më shumë
e rrezikshme për sigurinë dhe privatësinë në internet të një personi. Ju kurrë nuk e dini se si ata
do të përdorë informacionin tënd të shfletimit. Ndonjëherë madje mund të përmbajë disa
të dhëna të ndjeshme, dhe kurrë nuk mund të jetë një ide e mirë të lejohen që informacione të tilla të arrijnë tek të jashtmit.

Ka pasur shumë raporte për këto
shërbime falas VPN duke u bazuar në Kinë, dhe ofruesit e shërbimeve që mbledhin
informacion për krijimin e profileve të përdoruesve dhe përdorimin e tij për të gjitha llojet e gabimeve
qëllimet.

Nuk flitet shumë për agjencitë e jashtme
dhe organet e qeverisë së huaj kur bëhet fjalë për ato që po ndodhin në gjuhën kineze
cyberspace. Ofruesit e shërbimeve falas përfitojnë nga avantazhi i padrejtë i kufizuesit
hapësirën në internet dhe largohu me të gjitha llojet e aktiviteteve të regjistrimit të të dhënave.

Bëni rregull rregull që të mos shkoni falas
Aplikime VPN me qendër në Kinë. Askush nuk e di nëse aplikacioni po grumbullon më shumë
sesa thjesht shfletimi i të dhënave të përdoruesit.

Më në fund, ne kemi të mirat. Shumë
shërbimet e shquara VPN ofrojnë një plan abonimi falas për ata që duan
për të provuar shërbimin. Planet e tilla u mungojnë shumë kapakëve të të dhënave dhe serverit të disponueshëm
vende. Sidoqoftë, rreshtimi i argjendit është se mund t’i besoni shërbimit jo
rrëmujë me informacionin tënd privat.

Shumica e këtyre shërbimeve kanë një rreptë
politika e mos-logs, dhe ata rrinë me të fetare ashtu siç është çështje
reputacion për ta. Plane të tilla mund të vijnë në ndihmë kur keni nevojë për VPN
mbrojtje për ndonjë detyrë të shpejtë.

VPN falas / pagese VPN e paguar

Shumë prej jush mund të pyesin pse një
madje duhet të shqetësojë të paguani për një shërbim VPN nëse ka shumë të mjaftueshme
ato në dispozicion falas.

Epo, një shërbim falas VPN me të vërtetë mund të kujdesem
për disa nga nevojat tuaja, por nëse doni të keni përparësinë e shumë ose të gjitha
pjesë të një shërbimi VPN, atëherë do t’ju duhet të merrni një abonim të paguar, dhe atë
gjithashtu nga një nga ofruesit e shërbimeve më të mira.

Mund të ketë shumë situata që mund
kuptoni që të përdorni falas shërbimet e një rrjeti privat. Dikush mund të jetë në
një vend publik dhe duan të përdorin shërbimin falas Wi-Fi pa frikë nga
humbja e informacionit privat për dikë që përgjon.

Mund të jetë edhe rasti kur jeni
kërkoni për rezervime më të lira të hotelit ose fluturimit dhe dëshironi të bllokoni vendndodhjen
tani për tani, atëherë marrja e një shërbimi falas VPN mund të jetë një veprim i zgjuar.

Por për llojet e tjera të përpunuara dhe
planet e zgjatura të përdorimit, një pajtim falas nuk mund të mjaftojë kurrë. Nëse private
rrjeti është një nga më të mirët, atëherë kufizimet nuk do ta lejojnë përdoruesin
funksionojnë me siguri.

Nëse është ndër ato që ju shërbejnë
me reklama ose dyqane që kërkojnë informacion, dhe më pas duke përdorur një rrjet të tillë privat
kundërshton të gjithë qëllimin e marrjes së një shërbimi VPN. Nëse të dhënat tuaja të shfletimit përfundojnë
duke u futur në duart e dikujt, atëherë ju jeni po aq të pasigurt sa dikush
përdorimi i internetit pa mbrojtjen e një rrjeti privat.

Ka shumë avantazhe të një pagese
Abonim VPN mbi ato falas. Një i paguar do të ketë të gjitha të nevojshme
masa për tu siguruar që askush nuk mund të bëjë atë që ju po bëni në internet.

Ata shifrojnë trafikun dhe itinerarin brenda
përmes kanaleve të sigurta për të mbajtur larg gjarpërinjtë. Me ato falas, nuk mund të jesh
pra i sigurt për frontin e anonimitetit. Ndonjëherë, ata vetëm do të rivotojnë trafikun
por jo ta enkriptoni, kështu që ISP ose ndonjë organ tjetër monitorues do të jetë akoma në gjendje
për të bërë atë që ju jeni duke bërë në internet.

Planet e paguara rrahin ato falas falas
kur bëhet fjalë për veçori të përparuara. Ka ndërprerës të vrasjeve në internet, rrjedhje IPv6
mbrojtur, mbrojtje të dyfishtë VPN, DNS rrjedhje, mbrojtje ndaj malware, gjurmues
parandalimin, adblocker-in dhe ngarkesat e sendeve të tjera që mund t’i shijoni vetëm me një
plan i paguar.

Avantazhi më i rëndësishëm i të pasurit a
plani i paguar është numri i zgjedhjeve që ju merrni për vendet e serverit. Të ndryshme
vendndodhjet e serverëve qëndrojnë në thelb të strategjisë së bllokimit. Varet nga
sa vendndodhje të serverëve janë të pranishëm në rrjet, përdoruesi mund të fshehë më mirë
larg vendndodhjes së saj të saktë.

Të gjitha planet falas të VPN do t’ju japin
vetëm një pjesë e vogël e opsioneve të vendndodhjes së serverit. Ju jo vetëm që do të duhet të përballeni me
çështje që lindin për shkak të distancës fizike të serverëve nga tuaj
vendndodhjen por densitetin e lartë të trafikut në këta serverë.

Gjithmonë ka shumë njerëz në këto
servera falas, i cili përfundon duke ndikuar në cilësinë e lidhjes për të gjithë.
Shkalla e lartë e latencës dhe cilësia e dobët e lidhjes nuk janë të reja për serverët e tillë.

Gjithmonë do të duhet të sakrifikoni cilësinë
në një mënyrë ose në një tjetër nëse po shkoni për një shërbim falas VPN.

Ka pasur shumë reagime kundër
përrua nga shtëpitë e mediave nëpër botë. Ata janë siguruar që është ashtu
nuk është aspak e lehtë për këdo që të kënaq në transferimin e skedarëve P2P. Përdorimi i një privati
rrjeti është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shkarkuar skedarë duke përdorur torrent.

Por duke u përpjekur të përdorni një shërbim falas VPN për
përrua mund të mos ju ndihmojë aq shumë. Shpesh ka kufij të gjerësisë së brezit të cilat
nuk do t’ju lejojë të shkarkoni skedarë të mëdhenj dhe cilësia e dobët e lidhjes
e bën tërë procesin me dhimbje të padurueshme.

Karakteristikat e nevojshme në një shërbim falas VPN

Shtë e natyrshme vetëm për shërbimet e paguara për të
kanë shumë avantazhe mbi ato falas dhe e njëjta gjë vlen edhe në rast virtual
rrjetet private. Por mund të ketë raste kur nuk do të keni mundësi tjetër veçse
kërkoni një shërbim falas VPN.

Ende ka disa gjëra që mundeni
mbani në mend ndërsa kërkoni një shërbim të tillë në mënyrë që të përfitoni sa më shumë
të shërbimit dhe të qëndrojë i sigurt në internet.

Një nga shqetësimet tuaja të menjëhershme falas
Shërbimet VPN duhet të jenë intimitet dhe siguri. Të lira nuk janë gjithmonë
më e besueshme kur bëhet fjalë për trajtimin e informacionit të shfletimit të përdoruesit. Mund të jetë një
detyrë e vështirë për të gjetur atë që vjen me një politikë mos-logs në këtë rast,
por është thelbësore për intimitetin.

Ai duhet t’i mbajë informacionet tuaja private
me përdorimin e kriptimit dhe një protokoll të sigurt. Shumë herë, VPN falas
shërbimet nuk e kodojnë trafikun e përdoruesit. Sigurohuni që ai që zgjidhni të kujdeset
prej saj.

Mund të mos ketë kriptim të shkallës ushtarake
si për shumicën e aplikacioneve të paguara, por gjithmonë ekziston mundësia e
njëri bëhet me fat në këtë front. Vetëm mos e përdorni atë që nuk ofron asgjë nga
lloj. Kriptimi është i nevojshëm për të siguruar që snoopers nuk duhet të bëjnë
përmbajtja e aktiviteteve tuaja në internet.

Protokollet e sigurta duhet të fshihen
aktivitetin tuaj në internet nga mundësia e kujtdo që përpiqet të arrijë në të. Ai përfshin
ofruesi i shërbimit të internetit, organet qeveritare dhe elementët antisocialë.
protokolli siguron që askush të mos ndërpresë trafikun e përsëritur.

Protokolli dhe kriptimi janë ndër
thelbësore për të mbajtur një të sigurt dhe anonim në internet, dhe një duhet
gjithmonë përpiquni që së pari t’i keni ato në rregull para çdo gjëje tjetër kur zgjidhni një
Aplikimi VPN.

Shqetësimi tjetër më i madh mund të jetë serveri
rrjet. Një thjesht nuk mund të presim që të ketë qasje në një rrjet të gjerë serverësh pas
marrja e një aplikacioni falas. Shumica e këtyre aplikacioneve do të vijnë vetëm me një
disa opsione për vendndodhjen e serverit.

Nuk do të thuash shumë për disponueshmërinë
të numrit të lokacioneve të serverit, por gjithmonë mund të përpiqeni të siguroheni që një
e lokacioneve të disponueshme të serverit është më afër vendndodhjes tuaj fizike. kjo
një hap i thjeshtë mund të ndihmojë një të merret me çështjet e latencës në një masë.

Përveç kësaj, numri i serverit
lokacionet gjithashtu do të luajnë një rol në përcaktimin e cilësisë së
lidhje që merrni në shërbim. Aplikacioni me më shumë lokacione të serverit
për opsionet ka më shumë të ngjarë të performojnë më mirë për shkak të densitetit të trafikut të zvogëluar
për secilin server.

Shpejtësia në një rrjet mund të varet shumë
të faktorëve. Disa rrjete janë relativisht më të shpejtë se të tjerët. Të gjitha VPN falas
aplikacionet janë natyrshëm të ngadalta por gjetja më e shpejtë mes këtyre mund të ndihmojë
përmirësoni ndjeshëm tërë përvojën e shfletimit.

Karakteristikat që përmendëm deri më tani janë
thelbësore për madje një shërbim falas VPN. Thingdo gjë dhe gjithçka që ndan
nga këto gjëra mund të konsiderohet një bonus.

Disa nga tiparet e bonusit që mund të merrni
në një nga këto shërbime janë ndërprerësi i vrasjes në internet, mbështetja e ruterit, multi-VPN,
Mbrojtja e rrjedhjeve DNS, etj.

Sidoqoftë, do të jetë një veprim i mençur nga një jo
të presim një shërbim falas që të ketë të gjitha këto karakteristika.