Kõik, mida peaksite teadma SOCKS5 protokolli ja puhverserveri kohta

SOCKS5 protokoll on protokoll, mida sageli pakutakse erinevates VPN-teenustes tavalise PPTP, L2TP, OpenVPN ja muude protokollide lisaprotokollina. Esiteks, mida peate SOCKS5 kohta teadma, on see Socket Secure’i protokolli täiustatud versioon, mis pakub täiendavat krüptimissüsteemi ning UDP ja TCP ülekannet. SOCKS-i eelmise versiooni SOCKS4 puhul see UDP ülekannet ei toeta. Protokolli kasutatakse sageli jõudluspõhise andmeedastuse jaoks.


SOCKS5 erineb tavalisest HTTPS puhverserverist, milles see annab kasutajatele võimaluse kasutada HTTP-liikluse asemel igat tüüpi liiklust. See tähendab, et see ei tegele ainult andmete edastamisega veebilehtedelt, vaid ka andmeedastusega muud tüüpi liikluse jaoks, näiteks P2P-liiklus, e-posti rakendused ja muud rakendustepõhine võrguliiklus. Et seda protokolli paremini teada saada, siin on asjad, mida peaksite selle protokolli ja puhverserveri kohta teadma:

1. Selle eesmärk on pakkuda parimat jõudlust

SOCKS5 protokolli peamine esiletõst on jõudlus, mida see kasutajatele pakub. See tähendab, et võrreldes muud tüüpi protokollidega võib see tagada kiirema andmeedastuse serverite ja kasutaja seadme vahel. Seetõttu kasutatakse seda protokolli sageli andmeedastuse intensiivseks edastamiseks, näiteks failide allalaadimiseks ja üleslaadimiseks Internetis ja erinevate rakenduste vahel. See on varasema SOCKS4 protokolli versiooniuuendus, mis võimaldab veelgi kiiremat andmeedastust, kuna toetab UDP andmeedastust.

2. Seda kasutatakse sageli torrentimises või P2P-failide ühiskasutuses

Kuna see protokoll on loodud selleks, et mitte ainult HTTP-päringuid käsitleda nagu tavalist HTTP-puhverserverit, on SOCKS-i protokolli alates selle esimesest väljatöötamisest kasutatud torrentimiseks või P2P-failide jagamiseks. Selle põhjuseks on mitmesugused põhjused, mille peamiseks põhjuseks on selle stabiilsus ja usaldusväärsus erinevat tüüpi liikluse, sealhulgas piinava liikluse andmepakettide edastamisel. Enamik VPN-i pakkujaid, kellel pole SOCKS5-protokolli lubatud, tavaliselt ei toeta P2P-faili ühiskasutust, kuna seda tüüpi võrgutoiminguid ei saa teha lihtsalt tavalise HTTP-protokolli abil.

3. SOCKS5 sisaldab krüptimissüsteemi

See protokoll on parem kui eelkäija, kuna sellel on lisatud krüptimissüsteem ja täiendav tugi ka UDP andmeedastuse jaoks. Krüptimissüsteem on kasulik tagamaks, et selle protokolli abil pääseb teatud eraserverile juurde vaid kindlale IP-aadressile, ja see tagab, et teie ühendust ei jaga ega katkesta teised kolmandad osapooled. Eelmine versioon SOCKS4 ei paku lisatud krüptimist ja UDP tuge, muutes selle vähem turvaliseks kui uuem versioon.

4. See toetab UDP ja TCP andmeedastust

Erinevates protokollides kasutatakse sageli TCP andmeedastust, et võimaldada teil privaatse puhverserveri abil tavalistele veebisaitidele juurde pääseda. See tähendab, et TCP-andmeedastuse kasutamisel saate oma tegeliku IP-aadressi peita, saades samal ajal eeliseid tavalistele veebisaitidele kiirema jõudlusega juurdepääsu saamiseks. TCP andmeedastusel on aga latentsusaja probleem, mis muudab võimatuks minimaalset latentsusaega vajavate andmete (nt võrgumäng ja video voogesitus) edastamise. UDP andmeedastuse toel on SOCKS5 muutunud paremaks protokolliks väikese latentsusega andmeedastuse haldamisel, hoides samal ajal jõudlust võimalikult heas olekus.

5. Seda saab kasutada iseseisva protokollina või kombineerida VPN-iga

SOCKS5 protokolli hea uudis on see, et saate seda kasutada eraldiseisva protokollina ja siiski pääseda kiire andmeedastuse abil anonüümselt Internetti. Selle toimimiseks ei pea te VPN-i kasutama, kuna seda saab konfigureerida nii nagu VPN-ühenduse konfigureerimisel. Kui VPN-i kasutatakse, pakub SOCKS5 siiski vähem turvafunktsioone, kuna teie allalaadimistegevust saavad endiselt jälgida kolmandad osapooled. Nii et alati on parem ühendada see protokoll VPN-iga, et tagada Internetist sirvimisel või andmete edastamisel kogu vajalik kaitse ja privaatsus.

Need on asjad, mida peaksite teadma SOCKS5 protokolli ja puhverserveri kohta. Põhimõte on see, et see protokoll pakub kiiremat andmeedastust kui teised protokollid, ning seda soovitatakse kasutada siis, kui plaanite teha mingit piinavat tegevust. Parem on seda kasutada koos VPN-iga, et tagada võrguühenduse jaoks parim kaitsesüsteem ja jääda võrgus anonüümseks.