Rishikim TunnelBear

rekuizitë


 • Plani i Lirë i TunnelBear: Ju keni mundësinë për të
  përdorni çdo veçori falas që TunnelBear ka shtuar në aplikacionin e saj.
  vetëm kufiri që ekziston këtu është
  gjerësia e bandës, por ju mund të heqni qafe atë duke blerë versionin premium.
  Sidoqoftë, plani falas është i mjaftueshëm për të gjykuar nëse klienti përmbush përmbushjen tonë
  kërkesat apo jo.
 • Karakteristika GhostBear: Ajo ofron një veçori
  i quajtur “GhostBear” i cili përdoret për t’i bërë të dhënat tuaja më pak të zbulueshme në internet
  rrjet. Sidoqoftë, një shpejtësi më e ngadaltë mund të jetë
  me përvojë gjatë përdorimit të tij, dhe ai duhet të përdoret vetëm kur ISP është duke bllokuar ose goditur lidhjen.
 • Ndërfaqja e habitshme e përdoruesit: Në përvojën tonë,
  UI që kanë ndërtuar zhvilluesit TunnelBear nuk është vetëm miqësor, por gjithashtu
  është gjithashtu një mjet markimi për klientin. Outshtë një pamje tërheqëse në mënyrë efektive
  tërheq përdoruesit, dhe gjithashtu e bën atë më interaktiv se VPN tjetër
  aplikimet.
 • TunnelBear’s VigilantBear: Ata dinë të prezantojnë
  tiparet e ndryshme me një identitet unik. VigilantBear është në të vërtetë
  internet kill kill ”që ndihmon për të bllokuar të gjitha të dhënat kur TunnelBear
  lidhet ose rilidhet, d.m.th., ndihmon për të
  shmangni rrjedhjet e të dhënave sa herë që lidhja VPN bie.
 • Menaxhoni lidhjen me
  Rrjetet e ndryshme: Jo të gjitha, por ndoshta disa nga rrjetet tek të cilat jeni
  lidhja nuk do të kërkojë lidhjen VPN. Rrjete të tilla si Wi-Fi në shtëpi dhe
  pikat personale janë të besueshme dhe përdorimi i VPN për këto rrjete është
  panevojshme. Ju lehtë mund t’i shtoni ato në listën e rrjeteve të besuara të ofruara
  në opsionin “Cilësimet”.
 • TunnelBear Extension Browser: Për përmirësimin e juaj
  duke kërkuar, së bashku me aplikacionin, ju merrni gjithashtu zgjedhjen e shtimit të një shtesë për Chrome, Firefox dhe Opera. por
  ju merrni vetëm mundësinë për të kaluar në mes të serverëve dhe asnjë cilësim tjetër nuk zbatohet në shfletues.

Cons

 • Jo Zgjedhja e Protokollit: Mundësia e vetme e protokollit që ofrohet në aplikim është “TCP Override” e cila ju lejon të kaloni në TCP OpenVPN nga UDP OpenVPN. Përveç kësaj, nuk shtohen protokolle të tilla si PPTP, L2TP, SSTP, etj. Nëse ato protokolle përfshihen gjithashtu, përdoruesi do të marrë opsionet alternative nëse një protokoll nuk funksionon.
 • Pricemimi i Lartë: prmimi i tij është pak më i lartë për tiparet që ofron. Ofruesit VPN si NordVPN dhe ExpressVPN që kanë një rrjet të madh serverash dhe të ngarkuar me shumë karakteristika ekskluzive janë vetëm disa cent më të kushtueshme.
 • Shpejtësia e papranueshme: TunnelBear ka veçorinë ‘Auto’ e cila automatikisht zgjedh serverin. Në shumicën e rasteve, serveri me latente më të ulët është zgjedhur. Sidoqoftë, shpejtësia e dhënë nga serveri i zgjedhur nuk është i pranueshëm. Për vendet e serverave të Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar, shpejtësia e shkarkimit nuk ishte as gjysma e shpejtësisë origjinale.
 • Jo e disponueshme për Ruterat: Meqë e dimë se nëse konfigurojmë konfigurimin e VPN në një ruter, marrim përfitimin e lidhjes së të gjitha pajisjeve tona me VPN direkt përmes tij. Sidoqoftë, ky opsion nuk është i disponueshëm as për përdoruesit e paguar dhe duhet ta instaloni veçmas për të gjitha pajisjet.
 • Jo Karakteristikat e lidhura me funksionalitetin: Karakteristika të tilla si tunn tunelim i ndarë ’dhe forward përcjellje e portit’ lejon përdoruesin të shijojë kontrollin e kërkuar duke zgjeruar kufijtë sipas të cilave përdoret një aplikacion. Nëse TunnelBear shton këto atribute, përdorimi i klientit do të përmirësohet.

Përmbledhje

Pasqyrë e shpejtë
Uebfaqe UebfaqeVizitimi
protokolletOpenVPN, IPSec / IKEv2
platformatWindows, Mac, iOS, Android, Chrome, Firefox, Opera
jurisdiksionKanadë
prerje-transportim trupashjo
encryptionAES 256
Lidhjet5 pajisje
Locations22+ Vende
Servers20+
Netflix / P2PAsnje
Opsionet e pagesaveKartë krediti, Bitcoin
Opsionet e mbështetjesBileta Mbështetëse
Prmimet nga4.99 $ / muaj i Faturuar Vjetor
Garancipakthyeshme
Prove falasPo me karakteristika të kufizuara

TunnelBear
është një shërbim VPN i ofruar nga TunnelBear Inc., një kompani me siguri në internet e bazuar
në Toronto, Kanada. Qëllimi i tyre është të bëjnë internet falas dhe “të përballueshëm”.

megjithatë,
Kanada është një nga vendet “Pesë Sytë”. Këto vende sjellin
programe mbikëqyrjeje për qytetarët. Kjo është arsyeja pse, edhe nëse e përdorim TunnelBear për të
mbrojtur të dhënat tona, qeveria e Kanadasë ka mundësinë që të hyjë në
tunelit në çdo kohë që dëshirojnë.

ikona e markës së Bear që TunnelBear përdor kudo flet për kompaninë, dhe
është vërtet e zgjuar ta përdorësh për të
marketingut. Edhe pse kjo mund të ketë
kapi vëmendjen e miliona njerëzve dhe i shndërroi në përdorues të besueshëm,
por rishikimi i thelluar i produktit është i rëndësishëm për të nxjerrë imazhin e vërtetë të
Bear.

Ekrani kryesor pas regjistrimit

Le të
zbuloni sa shpejt është kjo arushë?

Bën
ai e mban “shiritin” për të qenë Interneti ynë
mbrojtës?

ose
a do të shkojë në letargji në kohën e nevojës reale?

këtu,
ne do të rishikojmë të gjitha aspektet e mundshme me të cilat mund të vendosni nëse
kjo ari është një mbrojtëse e denjë apo jo.

Servers

Më shumë se 22 vende

nëse
ne i lëvizim sytë në të gjithë globin, do të gjejmë njëzet vende plus ku
TunnelBear ka gërmuar tunelet e saj, d.m.th..,
themeloi serverat e saj.

Në vend të kësaj
duke u përqëndruar në një lokacion të veçantë, TunnelBear ka shpërndarë serverat e tij në
pesë kontinente. Sidoqoftë, kjo mund të shkaktojë një çekuilibër
midis numrit të përdoruesve dhe serverëve të disponueshëm për ta.

nëse
ne ju çojmë në Evropë, nuk do të gjeni mungesë në numrin e shtuar
vende. Sidoqoftë, vendndodhjet e sakta dhe numri i tij nuk u janë dhënë përdoruesve, dhe ne e dimë vetëm emrin e
vendet ku ato vendosen.


Evropa, vendndodhjet e serverëve në të gjitha drejtimet; në total, TunnelBear ka
shtoi ato në dymbëdhjetë vende. Por numri nuk është aq i lartë në krahasim
për shumë ofrues të tjerë që përpiqen të vendosin serverë në të gjithë të shquarit
vendet e Evropës.

Kjo është
sepse Evropa gjithmonë ka një VPN të madhe
baza e përdoruesit e cila ka nevojë për një numër të lartë të
serverat me një densitet të duhur të serverit.

nëse
lëvizim drejt perëndimit, do të shohim që Amerika e Veriut është plot me përdorues potencialë që janë
gati për të blerë aplikacione VPN për ruajtjen e intimitetit. Por ne nuk jemi të sigurt
nëse ata janë të gatshëm të bëjnë kompromis me shpejtësinë për këtë.

ne
nuk e di nëse Shtetet e Bashkuara dhe Kanada kanë vende të shumta të serverave, por
shpejtësia e lartë do të përjetohet vetëm nëse ekzistojnë dhjetë vende plus server (si
zona është gjithashtu e gjerë). Një server është shtuar gjithashtu
në Meksikë e cila mund të përdoret nga përdoruesit meksikanë dhe jugorë të tjerë
vendet e Amerikës së Veriut.

tani,
le të lëvizim në lindje dhe të shohim se çfarë ata
kanë për përdoruesit aziatikë. Japonia, Singapori, Hong Kongu dhe India janë Azia
vendet ku tunelBear ka serverat e saj.

megjithatë,
pyetja mbetet e njëjtë: A ka shumë serverë të disponueshëm për këta
vende? Megjithatë, vendosja e serverëve në katër vende është e mjaftueshme siç ekzistojnë
jo shumë përdorues nga Azia.

tjetër
sesa këto vende, mund të gjeni serverë në Australi, Zelandën e Re, dhe
Brazil.

ata
së pari duhet të përmirësohet raporti përdorues-server për Evropën e ndjekur nga Veriu
America. Vetëm pas kësaj, ata duhet të përqëndrohen në tregun e tjetrit
kontinentet.

e drejtë
tani, për përdoruesit aziatikë, ajo mund të sigurojë një shpejtësi të mirë, por ata duhet të shtojnë më shumë
serverat për të kënaqur përdoruesit evropianë dhe amerikanë.

Plani falas në dispozicion

TunnelBear
ofron një plan falas dhe ju lejon të përdorni të gjitha veçoritë përfshirë këtu
ato ekskluzive. Kjo kërkon vetëm që ju
bëni një detyrë të vështirë, dhe kjo është regjistruar, por pas kësaj është TunnelBear
të gjithë tuajat deri në 500 MB.

pas
duke përdorur 500 MB të dhëna, TunnelBear nuk do t’ju lejojë të keni qasje në të gjitha të dhënat
klienti i saj. Nëse dëshironi, duhet të azhurnoni planin tuaj në versionin e paguar
kanë përdorim të pakufizuar.

Gjithashtu,
në planin e lirë, lejohet vetëm një pajisje, dhe
për më shumë pajisje, versioni i paguar është
gjithmonë në dispozicion në faqen e saj të internetit. Falas
versioni është i dobishëm për njerëzit që kanë nevojë vetëm për të përdorur virtuale private
rrjet për qëllim të shfletimit.

çdo
pajisja mund të ketë një llogari të ndryshme pasi është falas, dhe kështu, nuk do të ketë
çdo kërkesë për të përdorur të njëjtën llogari për pajisje të shumta.

Shfuqizimi TCP

Cilësimet e përgjithshme për klientin

TCP
tipar i prishur është ai që kërkohet kur ISP-ja juaj po përballet me çështje teknike.
Në atë kohë, ju duhet ta aktivizoni atë, dhe ai do të kalojë në TCP nga UDP. këto
janë dy lloje të protokolleve OpenVPN në të cilat TCP ka relativisht më të lartë
siguri, por pastaj përsëri tregon një ulje
në shpejtësi.

ajo
ndihmon për të vendosur lidhjen nëse rrjeti juaj virtual privat shfaqet i prishur pas
aktivizoni TunnelBear. Kjo funksionon me efikasitet kur duhet të lidheni
lidhje jo të besueshme ose për të “anashkaluar goditjen e ISP”.

megjithatë,
kjo cilësim është në dispozicion vetëm për Windows
desktop dhe klienti MacOS, dhe jo për platformat e tjera.

Karakteristikat e sigurisë dhe puna e tyre

Tema e sigurisë dhe puna e tyre (Ghostbear dhe Vigilantbear)

këto
tiparet e sigurisë janë të njëjta me ato
karakteristikat e ofruara nga ofruesit e tjerë VPN. Ajo që është e re në këtë është “Bear”.
Stili i saj i markës duke simbolizuar ariun si mbrojtës është unik dhe jashtëzakonisht i efektshëm.

megjithatë,
ne kemi nevojë për të diskutuar efikasitetin e këtij “Mbrojtësi Bear”. VigilantBear është a
veçori që bllokon trafikun kur lëvizni midis dy rrjeteve, dhe kur
ju shkëputeni në virtual
rrjet privat. Puna e saj është e ngjashme me Kill Switch që zakonisht i gjejmë
në çdo VPN.

Megjithatë, kjo veçori nuk është e disponueshme për iOS.

atje
është veçori tjetër e sigurisë,
“GhostBear” që ndihmon për t’i bërë të dhënat tuaja më pak të zbulueshme. Ne e kuptojmë përdorimin
të punës “më pak”, por këtu nuk u gjet asnjë deklaratë e përcaktuar se sa efekt do të sjellë në dukshmëri.

ata
sapo keni dhënë informacionin që vetëm për t’i përdorur kur nuk jeni në gjendje
lidheni me TunnelBear ose nëse lidhja është e paqëndrueshme sepse gjatë përdorimit
GhostBear, ajo jep shpejtësi të ulët.

Analiza e Karakteristikave të TunnelBear bazuar në përmbajtjen e saj në internet

Kur hasëm në përdorimin e tij, gjetëm përdorimin e GhostBear
disi të ngjashme me tejkalimin TCP. Sidoqoftë, metodologjia se si funksionon është
pretendohet të jetë ndryshe.

Analiza e kohës së lidhjes

Koha e lidhjes (sekonda)
Koha mesatare në sekonda3.88
19.75
23.91
34.46
42.69
52.46
63.65
74.61
82.76
92.19
102.34

Mund ta telefononi ariun vetëm me këputjen e gishtërinjve. Shtë një nga kohët më të shpejta të reagimit që kemi përjetuar deri tani duke rrahur shumicën e ofruesve të VPN përfshirë VvprVPN dhe CyberGhost.

Kjo për shkak se TunnelBear merr çështje që lidhen me lidhjen
shumë seriozisht Kjo mund të thuhet
sipas funksioneve të sigurisë që ata kanë siguruar.

TunnelBear
vendos një lidhje me
mesatarja prej 3.88 për opsionin ‘Auto-connect’. Kjo mund të ndryshojë në varësi të vendit në serverin e të cilit jeni
lidh.

Kur
ne u përpoqëm të lidheshim me serverin më të largët, u desh rreth dhjetë sekonda.
Akoma, vendosja e një lidhje virtuale private me çdo server në botë
kërkon disa sekonda në rastin e TunnelBear.

Gabim i Testit të Shpejtësisë së TunnelBear

Nuk mund të lidhej ��

madje
megjithëkëtë, TunnelBear përpiqet shumë për të krijuar një lidhje efikase, shpejtësi
çështje të lidhura janë ato që kërkohet të jenë
zgjidhet për funksionim më të mirë. Ky ofrues i VPN u testua falas për versionin e klientit Windows, dhe përfundimi i tij mund
ndryshojnë për platforma të ndryshme.

atje
ishte një server i siguruar në vendin tonë, kështu
nuk ishte distanca e cila po ngadalësonte shpejtësinë, dhe ne nuk jemi të sigurt pse
TunnelBear kërkon bërjen e një të tillë
kompromisi me shpejtësinë.

si
u përmend në vetë aplikacionin për t’u përdorur
“TCP” dhe “GhostBear” nëse dikush përjeton çështje që lidhen me lidhjen, ne u kthyem
ON të dy tiparet një nga një. ata
vendosi një lidhje, por jo një e besueshme apo e qëndrueshme, dhe nganjëherë ne
nuk ishin në gjendje të lidheshin me internetin në
ajo kohe.

Testi i Shpejtësisë së TunnelBear

Analiza e testit të shpejtësisë për lokacione të ndryshme të serverit

si
ne kemi diskutuar tashmë përvojën që kemi pasur gjatë lidhjes me TunnelBear,
nuk kemi pasur shpresa të mëdha për shpejtësinë pas lidhjes.

atje
është një opsion ‘Auto’ të cilin e kemi përmendur në listën e mirat. Pra, fillimisht, ne e lidhëm sistemin me
server i cili u zgjodh automatikisht nga aplikacioni.

ajo
ishte e lidhur me serverin e vendosur në
vendi ynë, kështu që nuk kishte një distancë të madhe. Gjithashtu, nuk e presim këtë
ka shumë përdorues të TunnelBear në vendin tonë. Kjo do të thotë serveri
duhet të ofrojë një shpejtësi të mirë.

shpejtësitë para lidhjes ishin 28.38 Mbps dhe 24.15 Mbps për shkarkim dhe
ngarkimi përkatësisht. Por pas lidhjes, shpejtësia e shkarkimit (3.91
Mbps) të cilat i kemi marrë nuk është as e mjaftueshme për cilësi mesatare
streaming. Gjithashtu, pati një ulje të madhe prej gati 77% në ngarkim
shpejtësi. Kjo mund të shkaktojë çështje gjatë dërgimit të bashkëngjitjeve dhe skedarëve mediatikë.

mënyra e vetme për të hequr qafe një shpejtësi kaq të ulët është të mirëmbani serverët siç duhet dhe
rrisin kapacitetin e tyre.

u kryen dy teste të tjera të shpejtësisë për
vendndodhja e serverit të Shteteve të Bashkuara dhe vendndodhja e serverit të Mbretërisë së Bashkuar.

të dy
testet na siguruan rezultatet që tregojnë uljen e 75% në
shpejtësia e shkarkimit Kjo është e madhe, por në rastin tonë, shpejtësia origjinale ishte e lartë, dhe
kështu që 7 Mbps pasi të ishte regjistruar lidhja e cila ishte e kënaqshme pasi mund t’i shfletojmë
si dhe përmbajtja e rrjedhës me këtë shpejtësi.

për
shpejtësi e mirë e ngarkimit, ju sugjerojmë të lidheni me serverin e Mbretërisë së Bashkuar si
ulja ishte 50% e cila është më e vogël se të gjitha rastet e tjera. Në United
Rastet e shteteve, zbritja ishte 90% të cilën jemi të sigurt që nuk mund ta pranoni.

siguri

standard
kriptimi i cili rekomandohet nga ekspertët e sigurisë në të gjithë botën: AES 256-bit
çelësi përdoret për të kriptuar të dhënat. Ky është një kriptim i pathyeshëm që mbron
të dhënat e secilit janë më të mira se çdo kriptim tjetër.

TunnelBear
përdor protokollin OpenVPN i cili është më i sigurti midis të gjithë protokolleve
të siguruar me konfigurimin UDP dhe TCP.

jo
politika e logave gjithmonë shton besueshmëri në mendjen e klientit, dhe TunnelBear ofron një siguri të plotë
në lidhje me të.

Një kontroll i sigurisë u krye nga ekipi Cure53, dhe rezultatet treguan se
nuk është e thjeshtë të thyesh muret e sigurisë së TunnelBear. Rezultatet u publikuan në korrik 2017, dhe mund të keni një
shikoni mbi ta në këtë raport.

përsëri,
në tetor 2018, ishte një kontroll sigurie
kryer në TunnelBear. Ndërsa kompania është bashkuar me McAfree, ka të larta
shanset që siguria të rritet.

Ndërfaqja e Përdoruesit dhe Përvoja e Përdoruesit

TunnelBear-së
ndërfaqja është simboli i saj i markës dhe është më zbavitës në çdo aspekt. Kur
përdoruesit fillojnë të përdorin klientin, shfaqet mbrojtësi i ariut të lezetshëm.

lista e serverëve mbahet e thjeshtë; megjithatë,
renditja e tij në mënyra të ndryshme do t’i ndihmonte klientët të gjejnë ‘më të mirën
server ‘për kërkesën e tij. Ka serverë vetëm në 20+ vende, dhe mund të jetë
pritet që pasi më shumë serverë të gjejnë vendin e tyre në listë, duke e renditur
do të bëhet një mjet thelbësor që ata duhet të shtojnë.

animacion i bukur ariu gjatë lidhjes, dhe shkëputja është tërheqëse për një
seksion i plotë i përdoruesve, dhe që ka ndihmuar TunnelBear të ndërtojë një të fortë
baza e klientit. Ajo i jep një përmbyllje të mirë humorizmit-drithërues të CyberGhost
elementet.

Platformat dhe Pajisjet

si
çdo ofrues tjetër VPN, TunnelBear mbështet çdo platformë kryesore, dhe është
jo një punë e madhe për të krijuar klientë për sisteme të ndryshme operative. çfarë ka
e rëndësishme është implementimi i të gjitha tipareve në çdo klient që keni
të parashikuara në një klient.


Rasti i TunnelBear, klienti Windows është më efikas se çdo klient tjetër për shkak të pranisë
të tipareve që nuk janë të disponueshme në klientë të tjerë.

madje
megjithëse TunnelBear lejon pesë
lidhje të njëkohshme (për të paguarit
version) në një kohë, nuk është e mjaftueshme nëse po blini një ofrues VPN
duke menduar për një grup njerëzish që e përdorin atë.

Kjo është
pse njerëzit gjithmonë shkojnë për aplikime VPN të cilat
janë në përputhje me ruterat. Por Ariu nuk mund të gërmojë tunele në ruter, dhe
duhet ta instaloni në çdo pajisje veç e veç. Po ashtu, nëse po planifikoni të
shikoni Netflix me TunnelBear, do të zhgënjeheni kur të hapni
Aplikimi Netflix.

Cilësimet e zgjatjes së shfletuesit

për
Duke kërkuar, TunnelBear ka zhvilluar një shtrirje të cilën mund ta shtoni në Chrome,
FireFox, dhe Opera. Ju keni mundësi
për të ndryshuar serverat por veçori të tilla si “GhostBear” dhe “TCP OVerride” janë
që mungon.

ende,
nëse keni nevojë të përdorni gjeo-të kufizuar
përmbajtje me një shpejtësi më të shpejtë në krahasimin e shpejtësisë që TunnelBear
jep përmes klientit, është një mundësi e rekomanduar.

Ndihma për klientët

përsëri,
një ofrues VPN pa bisedë live. Ne nuk mund të “durojmë” zhgënjimin e kontakteve
përmes biletave sa herë që kemi një
problem.

biletë
sistemi u testua, dhe ata u përgjigjën
brenda pak orësh. Përgjigjet ishin
sqaruese, dhe gjithashtu u dhanë lidhje. Sidoqoftë, sistemi i bisedës live gjithmonë funksionon më mirë
komunikimi i mbështetjes.

ajo
gjithashtu mund të marrë më shumë ose më pak kohë në varësi të ndryshimeve të zonës kohore. nëse
ju jeni në të njëjtën zonë kohore të TunnelBear, dhe keni një çështje gjatë këtij viti
orarin e punës, do të merrni një përgjigje
Menjëherë. Sidoqoftë, nëse jeni në një tjetër
zona kohore me orë të ndryshme pune,
atëherë mund të duhen orë të tëra për t’u përgjigjur.

përfundim

TunnelBear
ka një ndërfaqe të mrekullueshme të përdoruesit por gjithashtu
ka çështje kur bëhet fjalë për shpejtësinë dhe platformat. Për të qenë në garë, TunnelBear
duhet të përmirësojë numrin e serverëve, dhe gjithashtu duhet të zhvillojë ruterin
konfigurimit. Kjo është mënyra e vetme e mundshme që e bën atë sa më efikas si ajo
Ofruesit më të mirë të VPN.

Sidoqoftë, versioni falas i TunnelBear është një shpëtimtar i vërtetë
që mund të shkarkohet direkt nga faqja e internetit e tyre për çdo pajisje. Ju mund të përdorni një
gjerësia e bandës prej 500 MB në një muaj me një llogari. Shtë shumë më pak, por në kohën e urgjencës, mund të telefononi në
mbajeni nga letargji sa herë që dëshironi, dhe
do të ruajë të dhënat tuaja sa më efikase të jetë e mundur.