Rishikim i fortëVPN

rekuizitë

 • Nuk mund të gjente një klient VPN me një ndërfaqe të thjeshtë përdoruesi sesa StrongVPN.
 • Protokollet e shumëfishta! Edhe lejon kalimin midis UDP dhe TCP së bashku me
  Opsioni i përleshjes.
 • Ofron një 30-ditore
  garanci për kthimin e parave.
 • Edhe nëse konfigurimi i klientit është i kufizuar,
  konfigurimi manual është në dispozicion për disa pajisje.
 • Ata ofrojnë mbështetje live chat 24/7.

Cons

 • Asnjë mundësi e duhur e renditjes së serverit
  në dispozicion.
 • Shumë pak tipare, kështu
  kontroll i kufizuar i përdoruesit mbi aplikacionin.
 • Ata nuk e ofrojnë shfletuesin
  extensions.

Përmbledhje

Pasqyrë e shpejtëProve falas


protokolletL2TP, SSTP, OpenVPN, IPSec, IKEv2
platformatWindows, Mac, Android, iOS, Amazon Kindle, Routers, Linux, Chrome, Kodi
jurisdiksionSHBA
prerje-transportim trupashPa prerje
encryptionAES 256
Locations46 Vendndodhjet
Servers650+
Opsionet e pagesaveVisa, PayPal, Alipay
Opsionet e mbështetjesMbështetje e Bisedës Live,
Prmimet nga5.83 dollarë / muaj për 12 muaj
Garanci30 ditë para mbrapa

Me vlerat kryesore të ndershmërisë dhe thjeshtësisë, StrongVPN angazhohet të mbrojë të drejtën e secilit për privatësinë në internet.

Por, sa i fortë është StrongVPN? A është e mundur të përjetosh një internet pa kufizime, dhe nga sytë e palëve të treta me përdorimin e tij?

Ekrani kryesor

Fjala “sy” na kujton për “Pesë Sytë”, dhe po, StrongVPN ka selinë e saj të vendosur në një nga Pesë Sytë. Sidoqoftë, kjo kompani me qendër në SHBA, në pronësi dhe e drejtuar nga Strong Technologies LLC, pretendon se nuk mban asnjë regjistër ose ndonjë përfshirje të palëve të treta.

Servers

Opsionet e serverit

650+ nuk është një numër i vogël kur dikush flet për serverët. Edhe pse numri është mjaft i madh për të vendosur tre servera në secilin vend, në realitet, ai mbulon vetëm 20+ vende.

Kjo tregon se ata kanë tendencë të zhvillojnë bazën e përdoruesve jo në të gjithë botën, por në disa vende duke u ofruar atyre shërbim cilësor. Numri i vendeve mund të rritet, por tani, le të shohim skenarin aktual (dhjetor 2018):

Kontinenti i serverëve të emrave të venditLuxembourg2Europe

Shtetet e Bashkuara450+Amerika e Veriut
Mbretëria e Bashkuar80+Evropë
Holandë20+Evropë
Kanadë20+Amerika e Veriut
Gjermani10+Evropë
Japoni8Azi
Brazil8Amerika Jugore
Hong Kong6Azi
Australi6Oqeani
Itali6Evropë
Francë5Evropë
Singapore5Azi
Spanjë4Evropë
Norvegji4Evropë
Korea e jugut4Azi
Suedi4Evropë
Rumani3Evropë
Turqi3Evropë
Meksikë3Amerika e Veriut
Izrael3Azi
Switzerland3Evropë
Republika Çeke3Evropë
Letoni3Evropë
Malaysia2Azi
Filipinet2Azi
Poloni2Evropë

Numri total i serverëve të Shteteve të Bashkuara > Numri i përgjithshëm i serverëve në të gjitha vendet e kombinuara.

Sipas zonës së Shteteve të Bashkuara, është e nevojshme të vendosni serverë në të gjithë vendin. StrongVPN ka zgjuar me mençuri vendndodhjet e serverëve në atë mënyrë që të sigurojë një shpejtësi të mirë në çdo cep të vendit:

 • Atlanta
 • buall
 • Çikago
 • Dallas
 • Las Vegas
 • Los Angjelos
 • Miami
 • Milwaukee
 • Nju Jork
 • feniks
 • San Francisko
 • Seattle
 • Washington DC.

Siç mund ta shihni, që nga Jug-Perëndimi në Veri-Lindje, serverat vendosen në mënyrë uniforme në të gjithë Shtetet e Bashkuara, gjë që siguron që të jepni një shpejtësi të pakompromisuar. Për një përdorues të Shteteve të Bashkuara, ky ofrues i VPN merr një PASS në lidhje me SPEED dhe besueshmërinë.

E njëjta gjë është me Mbretërinë e Bashkuar që ka 80 + serverë në të gjithë vendin. Sidoqoftë, për shkak të zonës së tij më të vogël, dendësia e serverit është edhe më e lartë kur krahasohet me Shtetet e Bashkuara.

Në mënyrë të ngjashme, për Kanada, Hollandë dhe Gjermani, akomodohen mjaft servera, që përdoruesit të mund të shikojnë video me transmetim me cilësi të lartë.

Në total, ata kanë 150 + serverë në të gjithë Evropën që ofron një shpejtësi të përshtatshme për vendet për të cilat ata janë krijuar.

Tani ndërsa udhëtoni për në Azi, serverat mund të gjenden në:

 • Azia Lindore: Japonia, Hong Kong, Koreja e Jugut
 • Azia Jug-Lindore: Singapori, Filipinet, Malajzia
 • Azia Perëndimore: Izraeli

Ata kanë mbuluar pjesën më të madhe të vendeve të Azisë, por kanë humbur disa vende të spikatura ku kërkohet më shumë VPN. Ata nuk kanë lokacionet e serverëve të tyre në Kinë dhe Rusi. Ndoshta, kjo është për shkak se përdorimi i VPN është i paligjshëm në këto vende.

Për përdoruesit e vendosur në Oqeania, Amerika e Jugut dhe Afrika, ka një lajm të keq: Na vjen keq! Por ky produkt ka shumë pak servera poshtë ekuatorit dhe nuk ka serverë në Afrikë.

Ligjore ose të paligjshme?

Duhet të përdoret në Kinë

StrongVPN: Duhet ta përdorni në Kinë apo jo?

Për sa i përket shërbimit, ata nuk lejojnë përdorimin e shërbimit të tij në vendin ku VPN nuk është e ligjshme dhe nga ana tjetër, ata e promovojnë atë për përdoruesit kinezë.

Siç kemi diskutuar tashmë se ata nuk kanë vendndodhje serverash për Kinën, e cila është ndoshta për shkak të përdorimit të VPN është e paligjshme në Kinë.

I njëjti rast mund të jetë edhe për Rusinë. Gjithashtu, ka pak vende si Kuba, Koreja e Veriut, Sudani, Iraku, Libia, Siria dhe territoret e okupuara të Talibanëve të Afganistanit, ku StrongVPN nuk lejon përdorimin e tij.

Në kushtet e tyre të Shërbimit, thuhet se ky produkt nuk ka për qëllim përdoruesit, ku përdorimi i shërbimit të tij nuk është i ligjshëm.

Sidoqoftë, në pjesën e shtypit, ata përmendën se StrongVPN mund të anashkalojë Fire Firewall-in e Madh të Kinës ’.

Tani, telashet vijnë me këtë kundërshtim.

Sipas Ndihmës së Konsumatorëve

Nëse është e paligjshme në Kinë dhe jo për përdoruesit kinezë, cila është kërkesa e deklarimit të kësaj deklarate?

Për të konfirmuar kuptimin e duhur të kësaj veçorie, ne biseduam me mbështetjen e klientit, dhe kjo na siguroi që ata po u shesin përdoruesve kinezë, por në të njëjtën kohë duke deklaruar se nuk kanë ndërmend ta bëjnë atë.

Kjo vë në dyshim besueshmërinë e StrongVPN.

Nëse jeni në kombe komuniste si Kina ose Rusia, nuk duhet të përdorni fare StrongVPN pasi nuk merr përsipër ndonjë dëm që ju është shkaktuar juve ose të dhënave tuaja dhe mund të përfundojë shërbimin e tij në çdo kohë sipas politikës së privatësisë.

Analiza e kohës së lidhjes

“Jo aq keq, jo aq e madhe”

Edhe nëse lidhet brenda disa sekondave, ai ka treguar gabim pak më shumë se disa herë kur dikush përpiqet të krijojë një lidhje.

Gabim gjatë vendosjes së një lidhjeje

Mbështetja e klientit na udhëzoi për të ndryshuar protokollin në protokollin OpenVPN pasi Windows ndonjëherë nuk lejon përdorimin e ndonjë protokolli tjetër. Sidoqoftë, ne kurrë nuk jemi përballur me këtë problem me ndonjë klient tjetër VPN akoma.

Ajo funksionoi pa probleme pas kësaj, por megjithatë, ia vlen të përmendet se ky lloj gabimi mund të ndodhë.

Nëse e lëmë pas dore gabimin, mund të shihni që ajo lidhet me VPN brenda 5 sekondave. Kjo është më e lartë se shumica e ofruesve të VPN.

Gjyqi Nr. Koha e marrë për të vendosur një lidhje (sekonda)Koha mesatare në sekonda3.89

15.01
23.65
33.64
4ERROR
53.77
63.55
73.26
83.54
93.49
105.08

Testi i Shpejtësisë

Testi i Shpejtësisë

Shpejtësia e çdo VPN varet shumë nga vendndodhjet e serverit.

Për shpejtësinë origjinale të shkarkimit: 9.70 dhe shpejtësinë e ngarkimit: 8.91

Serveri më i shpejtë dorëzoi shpejtësinë e shkarkimit: 7.91 dhe shpejtësinë e ngarkimit: 6.41

Dhe me serverin e Shteteve të Bashkuara shpejtësia e shkarkimit: 5.47 dhe shpejtësia e ngarkimit: 4.09

Arsyeja prapa kësaj është distanca midis vendndodhjes sonë, dhe Shteteve të Bashkuara është e jashtëzakonshme, dhe madje edhe nëse serverët ofrojnë një shpejtësi kaq të madhe, është e duartrokueshme.

Ulja nuk është shumë, dhe kështu, nuk do të keni nevojë të bëni kompromis me shpejtësinë nëse blini këtë ofrues VPN. Sidoqoftë, për përdoruesit e Oqeanisë, ka shumë pak serverë aty pranë, dhe madje edhe serverët e kontinenteve të tjerë janë shumë larg. Ata mund të mos e përjetojnë një shpejtësi kaq të madhe në vendndodhjen e tyre.

Njësoj me përdoruesit afrikanë dhe ata të Amerikës së Jugut. Sidoqoftë, përdoruesit brazilianë pajisen me një numër të mirë të serverëve, dhe ata gjithashtu kanë serverë të Shteteve të Bashkuara afër.

siguri

protokollet

Kriptimi dhe protokolli janë faktorë vendosës për nivelin e sigurisë që ofron një VPN.

StrongVPN ofron katër protokolle:

 • Protokolli IKEv2
 • Protokolli OpenVPN (UDP dhe TCP)
 • L2PT
 • SSTP

PPTP është protokolli më i pasigurt dhe kjo është arsyeja pse StrongVPN nuk e siguron atë.

Katër protokollet e tjera kanë encryptions të ndryshme me gjatësi të ndryshme të çelësit.

OpenVPN është më e sigurta e cila pajiset me dy kategori të ndryshme UDP dhe TCP së bashku me gjatësinë e çelësit AES 256-bit. IKEv2 gjithashtu konsiderohet i sigurt pasi përdor edhe gjatësinë e çelësit 256-bit.

Gjatësia kryesore është ulur në 128-bit në protokollin SSTP dhe L2PT.

Ato gjithashtu ofrojnë opsionin Scramble nën OpenVPN i cili është i ngjashëm me protokollin vjedhurazi VPN. Për shkak të kësaj, përdorimi i VPN bëhet më pak i zbulueshëm pasi të dhënat përzihen me trafikun standard.

Disponueshmëria e Kill Switch siguron që të shmanget rrjedhja e të dhënave

Përveç numrit të protokolleve, Kill Switch shtohet gjithashtu për të mbrojtur të dhënat tuaja nëse lidhja e internetit bie.

Ata nuk ndjekin asnjë nga aktivitetet tona dhe, kështu, kanë një politikë të rreptë pa prerje.

Sidoqoftë, siguria komprometohet për shkak të vendndodhjes së kompanisë. Ndërsa ndodhet në Shtetet e Bashkuara, ne nuk mund të sigurojmë sigurinë që ata nuk do të ndajnë të dhënat me qeverinë.

Ndërfaqja e Përdoruesit dhe Përvoja e Përdoruesit

“Le ta mbajmë atë të thjeshtë” është një mënyrë e bukur për të tërhequr njerëzit që shmangin konfigurimet e komplikuara dhe që drejtohen thjesht për qëllimin e përdorimit të tij.

Sidoqoftë, thjeshtësia vjen me koston e veçorive. Duhet të paraqitet një ekuilibër i duhur midis përvojës miqësore ndaj përdoruesit dhe ndërfaqes komplekse.

Ata u përpoqën ta mbanin atë shumë të thjeshtë por, në sigurimin e këtij qëllimi, ata komprometuan me kontrollin e përdoruesit, dhe përdoruesi nuk është në gjendje të bëjë ndonjë ndryshim sipas nevojës së tij, përveç ndryshimit të protokollit.

Kur vizatohet pamja e plotë në lidhje me përvojën e përdoruesit, ajo gjithashtu përmban disa ngjyra të gjalla: shpejtësinë dhe mbështetjen e klientit.

Siç kemi diskutuar tashmë, ulja e shpejtësisë së shkarkimit dhe ngarkimit është e pranueshme dhe e kënaqshme për shfletimin dhe transmetimin e përmbajtjes.

Mbështetja e klientit është gjithashtu një mjet efektiv i cili ndihmon për të fituar klientë besnikë, dhe në rastin e StrongVPN, ata po e bëjnë atë me efikasitet.

Gjithashtu, mund të hyni në Netflix përmes StrongVPN.

Ne e testuam atë për Netflix SHBA, Netflix Canada dhe Netflix UK, dhe ajo ishte në gjendje të anashkalonte murin e zjarrit të Netflix duke na siguruar përmbajtjen e tij.

platformat

platformat

Ata ofrojnë disa platforma, por për fat të keq nuk ka shtesa të shfletuesit. Sidoqoftë, njeriu mund të përdorë drejtpërdrejt aplikacionin, ose konfigurimin manual në vend të shtesave, pasi zgjerimet mund të ngadalësojnë sistemin.

Ju ose mund të shkarkoni direkt klientin për Windows, MacOS, iOS ose Android ose përndryshe ju keni mundësinë për të shkarkuar konfigurimin. Për protokolle dhe versione të ndryshme të sistemit operativ, kërkohen instalime të ndryshme.

Ata nuk ofrojnë asnjë klient për disa platforma, dhe vetëm konfigurimi manual është në dispozicion:

 • Linux
 • Ubuntu Linux
 • Sinologjia NAS
 • Kodi
 • Amazon Kindle
 • Chromium OS / Google Chrome OS
 • Windows Mobile
 • Nokia Maemo
 • Nokia Symbian
 • Bada
 • WebOS HP

Shumë nga këto platforma nuk janë të disponueshme në klientët e tjerë VPN, dhe kështu, duhet të thuhet se ata kanë mbuluar një numër të madh të platformave.

Një çështje që kemi gjetur gjatë leximit të politikës së intimitetit është kjo që edhe nëse lejojnë të lidhen me pesë pajisje nga një llogari, ata nuk lejojnë të lidhen me më shumë se dy pajisje njëkohësisht. Sidoqoftë, ekzekutivi i mbështetjes së klientit më tha që gjendja ishte hequr dhe politika e privatësisë do të azhurnohet së shpejti.

Gjithashtu, ekzistonte një kusht që thotë se nuk mund ta ndani llogarinë tuaj me çdo përdorues tjetër dhe produktet me të cilat lidhet duhet të përdoren nga ju vetëm në kohën e lidhjes.

Sipas politikës së privatësisë, nuk ju lejohet të ndani llogarinë me asnjë përdorues tjetër!

Nëse dikush tjetër përveç përdoruesit konstatohet se përdor shërbimin, veprimi juridik mund të merret.

Ndjekja e dikujt si kjo nuk është një detyrë e lehtë dhe sidoqoftë, nëse instalohet në ruter të gjithë me siguri do të përdorin shërbimin.

Ndihma për klientët

Ndihma për klientët ofron përgjigje të hollësishme për të kuptuar më mirë

Ne duhet ta renditim atë si një nga mbështetësit më të mirë të klientëve me përgjigje të menjëhershme dhe të ditur.

Ata janë të sjellshëm dhe marrin çdo dyshim seriozisht. Mbështetja e klientit ofron shpjegime të cilat kërkohen dhe diskuton me durim problemet.

Seksioni i tyre FAQ është disi i kufizuar, por mbulon shumicën e pyetjeve të nevojshme. Sidoqoftë, mund të përmirësohet duke shtuar disa pyetje në lidhje me teknologjinë që ata përdorin.

Udhëzuesit shpjegojnë procedurën e shkarkimit dhe instalimit të konfigurimeve manuale për protokolle të ndryshme, dhe sistemeve operative në mënyrë shumë të mirë, përfshirë hapat dhe imazhet për të kuptuar më mirë.

Opsioni për zgjidhjen e problemeve është cepi i një faqe në internet ku merimangat ndërtojnë web-in e tyre. Askush nuk do të preferonte të lexojë përmbajtje sesa të flasë drejtpërdrejt për këtë çështje në mbështetjen e klientit.

Sidoqoftë, në rast të disponueshmërisë së bisedës live (shumë e rrallë) ose në kohën e vonesës, mund të mbështeteni në këtë seksion.

përfundim

Kur bëhet fjalë për veçoritë, StrongVPN bën pakënaqësi, por një produkt ka shumë aspekte me të cilat mund të përcaktohet vlera e tij.

Ndërsa po zbrisnin veçoritë, ata po shtonin thjeshtësinë që e bën aplikacionin miqësor.

Ato gjithashtu ofrojnë një shpejtësi mbi mesatare të shkarkimit dhe ngarkimit për shumicën e vendeve në botë, veçanërisht për Amerikën e Veriut dhe Evropën.

Ndihma e tyre për klientët është në dispozicion 24/7 e gatshme për t’iu përgjigjur të gjitha pyetjeve tuaja me zgjuarsi dhe në një mënyrë të përpunuar. Për njerëzit që kërkojnë VPN të përdorin përmbajtje të kufizuara gjeo-kufitare dhe të fshehin IP-në e tyre, StrongVPN mund të jetë një nga zgjedhjet më të mira.

Nëse ata nuk kanë kërkesën e ndonjë veçori të veçantë, ata mund të shkojnë për blerje. Sidoqoftë, kishte një paqartësi në politikën e privatësisë e cila është diskutuar më lart. Nëse kjo paqartësi mund të ndikojë tek ju, atëherë është më mirë të diskutoni me mbështetjen e klientit të StrongVPN përpara se të bëni blerjen.