5 VPN më të mirat për Firefox

Interneti është një hapësirë ​​e madhe e hapur, por ka
kaq shumë kufizime që i imponohen asaj nga rregullore të ndryshme qeveritare dhe
agjencitë. Nuk ka më shumë vend që dikush të hulumtojë internetin me të
liri e plotë.


Ndërsa qasja në internet po zvogëlohet
në vazhdimësi, ka pasur një rritje të konsiderueshme në mbledhjen e të dhënave dhe
monitorimi nga agjensitë dhe institucionet.

VPN-të janë mjeti më i mirë që kanë netizhentët
u vu në dispozicion të tyre në këtë moment për të luftuar këta dy djajtë në internet.
Një VPN encryp trafikun tuaj në internet dhe itinerarizon atë përmes sigurt
kanale, duke e bërë të vështirë për të tjerët të dinë se çfarë jeni duke bërë në këtë
internet dhe ju mban anonim gjithashtu.

Me një rrjet privat virtual, ju mund të hapeni
veten në një internet më të hapur dhe gëzo më shumë liri. Ndërsa një i plotë
Aplikimi VPN ju ndihmon të përballoni këto probleme të gjitha armët që flakërojnë, një nuk mund të jetë
gjithmonë kanë nevojë për masa të tilla ekstreme.

Shumë shërbime VPN ofrojnë shtesa ose shtesa të shfletuesit për t’u kujdesur për kufizimet e vogla dhe firewalls. Këto shtesa nuk janë ekuivalente me shërbimet e plota VPN, dhe ne do të diskutojmë më shumë në pjesët e mëvonshme të këtij artikulli.

Firefox është ndër rrjetet më të preferuara
shfletuesit pas Chrome, dhe nuk ka dyshim se shumë njerëz do të ishin
të interesuar për të gjetur shtesa të përshtatshme VPN për Firefox.

Në këtë artikull, ne do të inspektojmë të gjitha aspektet e një shtese VPN dhe do të diskutojmë pak rreth përdorimit të tyre në Firefox në vend të Chrome, gjithashtu.

Por, le të rendisim së pari në krye
rekomandime për shtesa VPN për Firefox. Këto shtesa nuk janë në asnjë
rend i veçantë. Nëse doni të dini se si erdhëm në zgjedhjen e këtyre shtesave,
atëherë mund të referoni pjesët e mëvonshme të shqyrtimit.

Rekomandimet tona

1. Mburoja e pikave të nxehta

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Regjistrohuni Provimi falas!

Hotspot Shield ka një prej VPN më të ëmbël
marrëveshje shtesë për Firefox si dhe Chrome. Kjo lejon përdoruesit të përdorin e tyre
shtrirje falas pa ndonjë zyrtaritet të hyrjes, gjë që e bën atë jashtëzakonisht
i përshtatshëm për shumë përdorues.

Nuk ka kufizime në periudhën kohore ose gjerësinë e brezit kur bëhet fjalë për përdorimin e versionit falas të shtesës. Mënyra e vetme që ju kufizojnë është nga vendet e serverit.

Në versionin falas, ju merrni një të kufizuar
numri i lokacioneve të serverëve, duke e bërë pak të vështirë që një të ketë më të mirët
të përvojës së shfletimit. Serverat falas gjithashtu përballen me disa çështje për shkak të
densitet më i lartë i trafikut. E vetmja mundësi për të hequr qafe çështje të tilla është
duke u regjistruar në shërbim.

Zgjatja e shfletuesit të Hotspot Shield vjen
me disa përfitime shtesë. Do të parandalojë shfaqjen e reklamave të bezdisshme
në ekranin tuaj tani dhe më pas dhe ndihmon për të mbajtur malware jashtë pajisjes si
mirë.

Ekziston një bllokues i adblocker, cookies,
Bllokues WebRTC dhe disa veçori më mbresëlënëse. Me Mburojën e Hotspot, ju
mund të jeni i sigurt se vendndodhja juaj nuk do të ekspozohet aq lehtë, dhe nuk do të bëni
të përballen me çdo kohë të vështirë duke u përpjekur të kapërcejnë kufizimet rajonale.

Nuk ka regjistrime të të dhënave në këtë shtesë,
që e bën atë një nga zgjedhjet ideale për përdoruesit.

2. CyberGhost

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Vizitoni Uebfaqen

CyberGhost është një tjetër nga më të shquarit
Shërbime VPN të cilat ofrojnë një shtesë VPN në Firefox për absolutisht falas.
Ka shumë avantazhe të përdorimit të një shtese nga një prej më të njohurve
shërbimet.

Avantazhi i dukshëm është se ju mund t’u besoni atyre që të mos rrëmuen me informacionin tuaj mbi aktivitetin në internet. Këta njerëz ndjekin një politikë të rreptë të mos-logs e cila ju lejon të mos shqetësoheni shumë për privatësinë tuaj.

Shtesa është mjaft e thjeshtë për tu instaluar
dhe përdorimi. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shtoni shtesën në Firefox, dhe do të jeni
në gjendje të ridrejtoni trafikun tuaj online përmes serverëve të jashtëm. Do të lejojë
ju për të kapërcyer kufizimet rajonale në internet dhe t’ju jepni mundësi për më shumë
hapur internet.

Ata nuk vendosin ndonjë kufi në vëllimin e
të dhënat që shfletoni përmes shtrirjes. Sidoqoftë, ju merrni vetëm një numër të kufizuar
e opsioneve të vendndodhjes së serverit në krahasim me numrin e opsioneve të vendndodhjes së serverit
i disponueshëm në aplikacionin CyberGhost VPN.

E gjithë kjo që duhet të bëjë për këtë
aplikacioni është të zgjidhni një vendndodhje të serverit dhe të aktivizoni shtesën. Atje jane
nuk ka opsione të komplikuara të vendosjes ose telashe të nënshkrimit përpara se të përdorni
shtoni në.

3. ExpressVPN

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Vizitoni Uebfaqen

Për dallim nga shumica e shtesave të shfletuesit VPN,
Zgjatja ExpressVPN për Firefox nuk mund të përdoret pa kosto, e as që mundet
të përdoret si një send i pavarur. Ju duhet një pajtim për të përdorur shfletuesin ExpressVPN
zgjatje, dhe ju duhet të keni të instaluar aplikacionin në pajisjen tuaj si
mirë.

Ekzistojnë disa përfitime domethënëse të këtyre udhëzimeve të rrepta për shfletuesin. Shtesa e shfletuesit ExpressVPN për Firefox është ndër më të sigurtat atje. Kjo ju ndihmon të mbeteni anonim, ju lejon të keni qasje në përmbajtje dhe site të kufizuar dhe i mban informacionet tuaja private.

Me këtë zgjatje, ju do të merrni pjesën më të madhe
tiparet e një aplikacioni aktual VPN. Ai do t’i mbajë të dhënat e pajisjes tuaj të sigurt
kur lidheni me rrjete të hapura siç është Wi-Fis publike.

Ju madje do të merrni tiparin kill-switch
gjë që nuk është e zakonshme në shtesat e shfletuesit. Do të ndalojë trafikun tuaj në internet
nëse disi shkëputeni nga rrjeti VPN.

Zgjatja e shfletuesit të ExpressVPN është më shumë
përmirësuar përsa i përket sigurisë, privatësisë dhe veçorive të tjera funksionale kur
krahasuar me ato të tjera të disponueshme në Firefox.

4. Shenjë xhamash

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Vizitoni Uebfaqen

Xhamat e erës janë në listën tonë të
shtesa mbresëlënëse VPN. Ju keni opsionet për të përdorur këtë shtesë me ose
pa u regjistruar.

Nëse e përdorni pa u regjistruar, atëherë ju
do të ketë një kufi të brezit prej vetëm 2 GB, ndërsa nëse regjistroheni, mundeni
zgjasë kufirin deri në 10 GB në muaj.

Ajo vjen me shumë karakteristika mbresëlënëse si kontrolli i lundrimit dhe lidhja e kopjimit. Nën modalitetin e kontrollit të lundrimit, shtrirja ridrejton automatikisht trafikun tuaj të internetit në një nga serverët e tyre nëse hasni ndonjë përmbajtje ose site të bllokuar.

Shtë një mënyrë efikase për të siguruar që ju
mos bëni kompromis me përvojën e shfletimit nëse nuk është e nevojshme. Ju gjithashtu mund të
lidheni manualisht me serverat nëse doni të maskoni adresën dhe vendndodhjen tuaj IP.

Zgjatja do t’ju sjellë rreth kufizimeve
pa shumë çështje. Ju nuk merrni një ngarkesë të opsioneve të serverit kur përdorni
shërbimi falas, gjë që nuk është aspak befasi. Ju gjithmonë mund të shkoni për një
pajtim për të marrë më shumë mundësi lidhjesh.

Pjesa më e mirë në lidhje me përdorimin e Windscrib është ajo
kjo ndihmon në mbajtjen e të dhënave tuaja të sigurta. Ata nuk i regjistrojnë të dhënat tuaja ose i ndajnë ato me të tjerët
partitë.

5. SurfShark

Më shumë informacion: Lexoni Shqyrtimin | Vizitoni Uebfaqen

Kur shqyrtuam SurfShark, gjëja më e mirë
kemi vërejtur për të ishte shpejtësia. Ajo arriti të na bëjë përshtypje me shpejtësi më të larta
për lidhjen e sigurt.

E njëjta prirje vazhdon kur të merrni një
shtesa e shfletuesit për SurfShark në Firefox. Kush e dinte Fox dhe Shark do të shkonin kështu
mirë së bashku.

Firefox është më e rëndë kur krahasohet me Chrome. Kërkon më shumë aftësi përpunimi nga një pajisje. Shtimi i një shtrirje të rëndë në krye të tij nuk do të ishte një ide e shkëlqyer. SurfShark ju siguron vetëm përzierjen e duhur të shpejtësisë dhe sigurisë për Firefox.

Ata kanë politika të rrepta kundër të dhënave
prerjet, që është atributi thelbësor i çdo aplikacioni VPN. Atje jane
shumë opsione të serverëve të cilat do t’ju lejojnë të kapërceni kufizimet rajonale
me lehtësi.

Shpejtësia që ju merrni me këtë vullnet shtesë
ju inkurajojmë ta përdorni atë edhe kur përfshiheni në aktivitete që kërkojnë më mirë
shpejtësia e internetit. Shtë një zgjedhje ideale nëse dëshironi të transmetoni disa të kufizuar
përmbajtja në zgjidhje më të mirë.

Përfitime të tjera nga të pasurit SurfShark
Firefox është se do t’ju ndihmojë të bllokoni reklamat, malware dhe gjurmuesit nga tuaj
shfletues. Ju thjesht mund të aktivizoni veçorinë CleanWeb në shtesë dhe të shijoni
një përvojë e pandërprerë shfletimi.

Shtesat VPN nuk janë të njëjta me aplikimet VPN

Para se të ngacmoheni për instalimin e VPN
shtesat në shfletuesin tuaj dhe filloni të vizitoni faqet e internetit të cilat nuk i vizitoni
në përgjithësi, le t’ju paralajmërojmë për pasojat e mundshme të një veprimi të tillë.

Nuk duhet të dyshoni se aplikimet VPN
dhe këto shtesa të shfletuesit nuk janë të njëjtat gjëra. Ata mund të kenë shumë brenda
e zakonshme, por ka shumë që i klasifikon ato veç e veç.

Shumica e shtesave VPN që do të përdorni në një
shfletuesi nuk do të jetë asgjë tjetër përveç shërbimeve proxy. Një përfaqësues ridrejton internetin tuaj
trafiku përmes një serveri për të maskuar adresën tuaj aktuale IP si adresë IP të
ai server. Kjo është se si ju ndihmon të mbeteni anonim në internet.

Nëse qëllimi juaj është të anashkaloni një
gjeo-kufizim, atëherë duhet të siguroheni që serveri të jetë i vendosur në një vend
ku përmbajtja nuk është e kufizuar, dhe nuk duhet të keni shumë problem brenda
duke kaluar nëpër murin e zjarrit.

Një aplikim VPN gjithashtu bën pothuajse të njëjtën gjë
gjë për trafikun tuaj në internet, por ka edhe më shumë procese në krye të saj
sigurohet që të gjitha vrimat të jenë të bllokuara.

Një aplikacion VPN kodon internetin tuaj
të dhënat e trafikut para se të ridrejtoni ato në serverat e tjerë. Kriptimi nuk ka
lejoni çdo person që mund të bëjë që të bëjë punën tuaj në internet.

Kriptimet vijnë në lloje të ndryshme. Derisa
duke kaluar dokumentacionin e një shtese VPN, ju mund të gjeni shërbimin
ofruesi që pretendon të kriptojë trafikun tuaj në internet. Por mund ta gjeni edhe atë
ato nuk janë specifike për llojin e kriptimit që shtesa ofron.

Nga ana tjetër, aplikimet VPN me krenari
tregoni për specifikat e kriptimit që ato ofrojnë. Ky ndryshim duhet të jetë
të mjaftueshme për të treguar se enkriptimet në dispozicion në shumicën e shtesave VPN janë
jo aq të fortë sa ato të disponueshme në aplikacionet VPN.

Nëse është vetëm për emrin e emrave, atëherë të gjithë
faqet e internetit me HTTPS në URL-në e tyre po encryptojnë gjithashtu trafikun. Virtual
Rrjetet private ofrojnë kriptime të shkallës ushtarake siç janë AES 256-bit dhe AES
128-bit. Këto encryptions janë praktikisht e pamundur për t’u shkelur.

Nëse ekziston një shtesë e VPN e cila siguron disa
kriptim i fortë, ju patjetër që mund të prisni që ajo të jetë specifike në lidhje me të. por
pasi shumica e tyre janë shërbime të përligjura të përfaqësuesit, nuk duhet të keni ndonjë të lartë
pritjet.

Përveç kriptimit, një tjetër parësor
tipari i aplikacionit VPN që mungon në shërbimet e përfaqësuesit janë tunelet e sigurta
përmes së cilës ata drejtojnë trafikun e internetit të përdoruesit nga pajisja e tij tek e tyre
serverat dhe anasjelltas.

Këto tunele ose protokolle nuk lejojnë
palët e treta të përgjojnë trafikun tuaj dhe të dinë se çfarë jeni duke bërë në këtë
internet. Getsshtë e vështirë për këdo që të zbulojë se çfarë uebfaqe je
duke vizituar, duke ju lejuar të keni një internet më të hapur.

Ju nuk merrni përparime të tilla sigurie në një VPN
shtesa në përgjithësi. Ata thjesht drejtojnë trafikun tuaj të internetit tek serverët e tyre dhe
ju ndihmojnë të maskoni adresën tuaj të IP-së dhe të merrni kufizime gjeo ose të mashtroni disa
serverat lokalë.

Ne e kuptojmë që nuk kemi pikturuar shumë
foto e bukur e shtesave VPN deri tani. Por detyra jonë është t’ju njohim
realitet, dhe ne jemi krenarë që jemi të mirë në punën tonë.

Duke folur për realitetin, është një fakt shumë
e njerëzve ende përdorin këto shtesa në shfletuesit e tyre. Dhe ka disa të mira
arsyet për këtë. Edhe pse shtesat VPN nuk janë aq të mira sa aplikacionet VPN,
ato vijnë me një sërë përfitimesh.

Avantazhi kryesor është aftësia për të
maskoni adresën tuaj IP dhe merrni përsipër kufizime në internet. Dikush mund t’i përdorë ato për t’i marrë
përgjatë zjarrit të kampusit për të hyrë në faqet e internetit të kufizuara, lidheni me më mirë
serverat e lojërave, shikoni përmbajtjen e kufizuar për rajonin, etj.

Për dallim nga aplikimet VPN, këto shtesa i bëjnë
mos e ngadalësoni shpejtësinë e internetit me kufij të tillë të konsiderueshëm dhe lejoni një të tillë
kënaqem me aktivitete që kërkojnë shpejtësi më të mirë në internet siç janë lojrat dhe
kullim.

Këto shtesa nuk kërkojnë shumë nga
fuqia përpunuese e pajisjes tuaj gjithashtu. Aplikimet përfshijnë të rënda
enkriptime, të cilat përfshijnë largimin e disa aftësive informatike të pajisjes tuaj
më pak për veprime të tjera.

Me një shtesë të VPN, mund të shkoni për të bërë
të gjitha detyrat tuaja të rregullta pa ndikuar në shpejtësinë tuaj të internetit ose ngadalësimin
pajisjen tuaj.

Pse nuk duhet të kërkoni falas shtesa VPN

Ne jetojmë në një shoqëri materialiste, dhe ju
thjesht nuk mund të pres që të tjerët t’ju bëjnë një favor pa asnjë arsye. Edhe nëse shfaqet
sikur të merrni diçka falas, mos harroni se gjithmonë ka një çmim
te paguash.

Ajo na sjell në rastin kurioz falas
Shtesa VPN që do të hasni në faqen e shtesave të Firefox.

Përdoruesit ndjehen të kënaqur sa herë që vijnë
në të gjithë një shërbim gjoja falas. Si përdorues, mund të ndjeheni të lodhur pasi ekziston
asnjë kosto parash për të paguar, por shkëmbimi aktual nuk përfshin para në këtë
rast.

Shërbime të ndryshme mund të kenë të ndryshme
motivet për të siguruar një shtesë të prokopit VPN falas për përdoruesit. Disa mund të bëjnë
ajo për të promovuar aplikacionin aktual VPN. Ata mund t’ju ofrojnë të gjitha shërbimet
për një periudhë të kufizuar dhe më pas kërkoni pagesa nëse dëshironi të vazhdoni të përdorni
produkt pas periudhës së provës.

Disa mund të vendosin një kapak për disa nga tiparet
dhe ofroni të hiqni kufizimet pasi të regjistroheni në shërbimin e tyre. disa
mund të sigurojë një version jashtëzakonisht të shurdhër të shtesës me mundësinë e bërjes
gjërat më mirë kur u paguani atyre një tarifë.

Kur një ofrues i shërbimit përdor një nga të tillë
taktikat, është më e lehtë për një të kuptojë se si ata marrin për të shijuar
shërbim falas.

Sidoqoftë, ka disa shtesa VPN falas
pa kufi as për kohën dhe as për tiparet e disponueshme në shërbim. këto
në përgjithësi janë më tërheqës pasi nuk ka kufij, dhe këto gjithashtu mund
të jetë më e dëmshme si dhe kur bëhet fjalë për privatësinë.

Këto shërbime nuk ju ngarkojnë para,
por ato kompensojnë shpenzimet duke përdorur të dhënat tuaja online. Kur instaloni
një zgjatje e tillë, ju lejoni që ajo të kontrollojë trafikun tuaj në internet. ata
ridrejtoni trafikun tuaj përmes serverave të tyre dhe mbani një regjistër të aktiviteteve tuaja.

Ata mund të shesin të gjitha informacionet rreth
aktivitetin tuaj në internet për këdo që pajtohet të paguajë një shumë të mirë për të. online
të dhënat e trafikut kanë marrë shumë të vlefshme në këtë ditë dhe moshën e tendencave në internet. një
mund ta shfrytëzojë me lehtësi këtë informacion për të pasur një sukses të madh
fushatat në internet.

Ofruesi i shërbimit nuk mund të tregtisë tuaj
të dhënat personale, por të dhënat kolektive të transferuara përmes serverave. Por
fakti që ata i ruajnë të dhënat tuaja dhe i tregtojnë ato rreth rrahjeve të tëra qëllimit të
duke përdorur një shtrirje VPN në një vend.

Nuk ka asnjë siguri që ata do
mos i shes të dhënat tuaja personale në momente të përshtatshme.

Nëse i vlerësoni të dhënat tuaja fare dhe jo
shijoni idenë e dikujt tjetër duke e mbajtur atë, atëherë duhet të jeni gjithmonë
qëndroni larg këtyre shtesave falas të shfletuesit VPN.

Sidoqoftë, nëse jeni duke përdorur shtesën për
jo shumë aktivitete të ndjeshme, atëherë mund të përdorni pa pagesë ato
hezitim.

Pse Firefox VPN kur ka kaq shumë në Chrome

Chrome ka një monopol të padiskutueshëm kur është
vjen në shfletuesit e internetit. Më shumë se gjysma e netizenëve e preferojnë atë si të tyre
zgjedhja e parë kur bëhet fjalë për shfletuesit.

Ka shumë arsye që justifikojnë
Chrome është në krye të hierarkisë së shfletuesit, por ka disa të meta të dukshme
të përdorimit të këtij shfletuesi të lehtë dhe të shpejtë gjithashtu. Google zotëron krom, dhe kjo
Gjigandi i Silicon Valley shfaqet në lajme tani dhe pastaj me çështje që lidhen me
si i trajtojnë të dhënat e përdoruesit.

Ajo u ka kujtuar shumë përdoruesve se ata
me vetëdije ose pa dije lejoni që kjo kompani të aksesojë informacionet e tyre personale dhe
bëjnë çfarë të duan. Dhe mbase, kjo është arsyeja e vetme që ka
shfletues të tjerë të internetit në treg me disa bazë të konsiderueshme të përdoruesve.

Mozilla Firefox është emri i dytë që
na vjen në mendje të gjithëve kur diskutohen për zgjerimet e shfletuesit. Shtë një burim i hapur
softuer pa asgjë për të fshehur nga përdoruesit e tij. Ju mund të shihni se si trajton Firefox
informacionin tuaj në internet dhe të jenë të kënaqur që nuk përdoren kundër jush.

Chrome nuk i përdor të dhënat tuaja në një mënyrë të tillë
se funksionon kundër jush, por nuk ka dyshim se e përdor atë. Mos harroni se si
ju jeni bombarduar me reklama të atyre atlete që keni kontrolluar në
internet disa ditë më parë. Do ta gjeni në çdo faqe në internet që vizitoni.

Kjo është për shkak të pranisë së madhe të Google në
Interneti. Ata janë ata që u tregojnë kompanive që ju keni kontrolluar
ata palë atlete, dhe ata do të jenë ata që do të sigurojnë që ju
vijnë të gjithë atë reklamë atlete në çdo faqe të internetit që vizitoni. Dhe jo
pikë për të guessing, po, ata paguhen për reklama.

Reklamat selektive mund të dëshmojnë
e dobishme për përdoruesit në disa raste, por shumicën e kohës, ajo do të përfundojë
duke djegur një vrimë në xhep.

Me Firefox, nuk do të duhet të shqetësoheni
në lidhje me një përdorim të tillë të informacionit tuaj personal kundër jush.

Përdoruesit preferojnë Chrome sepse është e lehtë dhe
shpejtë, por Firefox nuk është aq larg sa nuk mund të mendojë ta përdorësh atë.
avantazhet e përdorimit të Firefox-it tejkalojnë disavantazhet mjaft lehtë nëse jeni
faktor në intimitet. Në fund të fundit, nuk është e lehtë të vendosni një çmim në intimitetin tuaj.

Meqenëse Chrome është kaq shumë popullor, është
është e qartë se shumica e shërbimeve VPN përpiqen të sigurojnë se kanë një shtrirje të shfletuesit
për Chrome përpara çdo shfletuesi tjetër. Por mund të habiteni kur e zbuloni atë
shumica e këtyre shërbimeve VPN ofrojnë një shtesë për Firefox gjithashtu.

Nuk do të të sjellë surprizë aq shumë
mund të presim që përdoruesit të shqetësohen për privatësinë e tyre nëse përdorin VPN
aplikimet.

Pra, nuk duhet të jetë shumë e vështirë e një
detyrë për këdo që të gjejë një shtesë të përshtatshme VPN për Firefox.

Zgjedhja e shtesës më të mirë VPN për Firefox

Zgjedhja e një shtese të përshtatshme për tuaj
shfletuesi është një vendim kritik pasi do të ndikojë në privatësinë tuaj dhe në internet
lirinë. Ju duhet të siguroheni që ju siguron mjaft intimitet dhe
siguri ndërsa i mban gjërat mjaft të lehta sa të lejon të shijosh më shumë hapur
internet.

Le të kalojmë nëpër disa nga gjërat që ju
duhet të mbani në mend para se të vendosni për një shtesë VPN për Firefox.

Nëse tashmë jeni pajtuar në një VPN
shërbim dhe ata ndodh që të kenë një zgjatje të shfletuesit për Firefox, atëherë është një
asnjë inteligjent se jeni shumë më mirë me atë shtrirje. Nuk ka nevojë
për të investuar në të tjera ose për të ndërmarrë rreziqe të panevojshme duke instaluar VPN falas
shtesat në shfletuesin tuaj.

Për shtesat VPN, shqetësimi juaj kryesor
duhet të jetë ajo që po bën ofruesi i shërbimit me të dhënat tuaja online. E fundit
gjë që do të dëshironit ndërsa përdorni një shtesë të tillë është të lejoni të dhënat tuaja të futen
duar te gabuara.

Kishim një pjesë të plotë të këtij neni
duke treguar drejtim se si mund të përfundoni duke rrezikuar privatësinë tuaj duke zgjedhur
shtrirje jo e saktë e VPN.

Ka disa gjëra që mund të bëni për të siguruar
nuk përfundoni me shtrirjen e gabuar të VPN. Nëse është një zgjatje falas, përpiquni të
zbuloni se çfarë ekziston për ofruesin e shërbimit për të arritur në këtë marrëveshje ku
ju merrni një shtrirje VPN falas.

Nëse nuk është as një marifet promovuese dhe as a
versioni i mbuluar i shërbimit, atëherë ju keni çdo arsye të besoni se ata
po e bëjnë atë për të dhënat në internet të konsumatorit.

Ju mund të ekzaminoni politikat e tyre të intimitetit në
sigurohuni që ata shprehen qartë se nuk ruajnë ose shesin ndonjë informacion
në lidhje me aktivitetet tuaja në internet. Ju gjithashtu mund të kaloni nëpër përshkrimin e
shtesat e shfletuesit të disponueshme në faqen e shtesave.

Disa ofrues të shërbimit dëshmojnë pa dyshim
që ata ruajnë informacione rreth aktiviteteve tuaja në internet kur përdorni ato
zgjerim.

Pasi të jeni të sigurt për intimitetin, duhet ta bëni
kujdesuni për sigurinë. Siç e përmendëm edhe më parë, shumica e shtesave VPN nuk janë asgjë
por shërbime të përfaqësuesit, dhe ato nuk e shifrojnë trafikun tuaj në internet.

Por nuk është kështu me gjithë VPN
shtesat e shfletuesit të disponueshme atje. Disa ofrojnë një mbulesë sigurie për përdoruesit.
Mund të ketë disa shtesa që funksionojnë vetëm kur është aplikacioni VPN
të instaluar në pajisje. Në një rast të tillë, shtrirja vepron si një ndërprerës për
aplikacioni kryesor dhe ju siguron të gjitha përfitimet e një aplikacioni VPN.

Nëse jeni në gjendje të merrni duart tuaja në një VPN
shtesa e cila siguron një lloj mbulimi sigurie mbi aktivitetet tuaja në internet,
atëherë duhet t’i jepni më shumë përparësi sesa të shkoni për disa parëndësishme
avantazhe të tilla si bllokimi i reklamave dhe monitorimi i cookie-ve. Ka shumë të
shtesa të disponueshme për funksione të tilla gjithsesi.

Tani që jeni kujdesur për privatësinë dhe
siguria, ju mund të shkoni për të hetuar në gjëra që ndikojnë në performancën
dhe përvoja e përdoruesit.

Nëse është e mundur, duhet të kontrolloni sa
vendndodhjet e serverit janë në dispozicion nën shërbim. Këto lokacione të serverit do
t’ju tregojë shumë për aftësinë e shërbimit për të marrë përmes gjeo-kufizimeve.
Nëse keni disa synime specifike siç dëshironi të shihni një ngjarje sportive
telekastër në Australi, atëherë do të dëshironi të siguroheni që ata kanë serverë brenda
atë rajon.

Zakonisht, shpejtësia nuk është një shqetësim i madh kur
bëhet fjalë për shtesat VPN. Sidoqoftë, ndryshon nga një shërbim në tjetrin. Keshtu nese
ju do të përdorni programin shtesë për një aktivitet në të cilin interneti
çështje të shpejtësisë, të tilla si lojrat dhe transmetimi, atëherë do të dëshironi të kërkoni
shtrirje e cila nuk ka një ndikim të rëndësishëm në shpejtësinë.

Më në fund, mund të renditni shtesa sipas
karakteristika shtesë që ato ofrojnë. Mund të jetë bllokim reklamash, mbrojtje nga
malware, monitorim i cookie-ve etj. Këto karakteristika të vogla do t’ju ndihmojnë të keni
një përvojë shumë e këndshme gjatë surfimit në internet.